U-571 Ponorka U-571 (2000)

režie: Jonathan Mostow
hrají: Matthew McConaughey, Harvey Keitel, Bill Paxton, Jon Bon Jovi ad.
produkce: Dino a Martha De Laurentiisovi
scénář: Jonathan Mostow, Sam Montgomery, David Ayer
oficiální stránka: www.u-571.com

    Ponorka U-571 je dalším příspěvkem do nekonečné sbírky filmů o Druhé světové válce. Příběh se odehrává roku 1942. V tu dobu ještě nebylo o výsledku války rozhodnuto a americké námořnictvo mělo hrůzu z německých ponorek brázdících oceán mezi Amerikou a Evropou.
    I německá U-571 operuje v Atlantickém oceánu. Při útoku na spojeneckou
Andrew Tyler (Matthew McConaughey)
loď je náhle překvapena nepřátelským křižníkem. Stihne se ponořit a uniknout, ale je vážně poškozena hloubkovými pumami. Brzy je nucena se znovu vynořit a vyrazit sníženou rychlostí zpět do Evropy.
    Děj se přesouvá do Ameriky, kde právě tráví svou dvoudenní dovolenou poručík Andrew Tyler (Matthew McConaughey). Andy právě prožívá velké zklamání, protože i přes jeho bezchybnou službu na ponorce S-33 mu znovu nebylo svěřeno velení vlastní ponorky. Na delší truchlení však nemá čas, protože on i zbytek mužstva jsou odvoláni z dovolené na zvláštní úkol. Andy se dozvídá o poškozené německé ponorce. Byla lokalizována díky vyslání německého šifrovaného signálu. Na této ponorce se nachází důležité šifrovací zařízení Enigma, jehož kód se spojenci již delší dobu marně snaží rozluštit.
    V několika hodinách tedy Andy znovu vyplouvá jako důstojník na S-33, jejímž cílem získat cenné šifrovací zařízení. Plavby se účastní i důstojník z tajné služby (David Keith), který má vést přepadení německé ponorky (U-571). Plán je
německá U-571 a americká S-33
jednoduchý: připlout k nepřátelské ponorce a vydávat se za Němce, zmocnit se lodi, sebrat Enigmu, potopit U-571 a rychle zmizet, aby se Němci nedozvěděli o ztrátě Enigmy a nezměnili dosavadní kód. Jediným háčkem celého plánu je tedy čas, protože další německá ponorka vyslaná U-571 na pomoc je již na cestě.
    Přepadení proběhne bez větších problémů, Američané brzy převezmou kontrolu nad lodí a najdou i vytoužené šifrovací zařízení. Vypadá to, že se akce zdařila a Američané začnou přepravovat věci zpět na svou ponorku. Jaké je však jejich zděšení, když jejich ponorka náhle exploduje, a zcela jim tak zhatí naděje na brzký návrat do vlasti. Byla totiž torpédována německou ponorkou, která přijela dorazila U-571 na pomoc. Andy a část posádky, která přežila výbuch musí urychleně zpět do U-571 a postavit se v tomto poškozeném stroji nepříteli. I když druhou německou ponorku s velkým štěstím potopí, nemají zdaleka vyhráno. Musí totiž co nejrychleji do doků, a tak je čeká cesta do Velké Británie, cesta skrz oblast plnou nepřátelských plavidel, cesta poškozenou ponorkou a bez jediného funkčního torpéda...
    Film se mi líbil, i když mezi moje nejoblíbenější se asi nezařadí. Je vidět, že se na Ponorce U-571 nešetřilo, a ten kdo má rád souboje ponorek, ponorek a křižníků, nebo vůbec napínavé akční scény si určitě přijde na své. Co mi vadilo je typická idealizace Američanů a někdy až trapně dojemné scény (naštěstí jich tu není až tak moc). Němci tu jsou zde vypadají jako špinavá parta zarostlých loupežníků - velký protiklad scéně z důstojnického klubu plného americkým námořníkům v zářivě bílých uniformách. Současně je zde před Němci cítit i jistý respekt.
    Těm, kdo nemají přemrštěné nároky na realističnost a autentičnost a rádi shlédnou akční podívanou, můžu U-571 bez obav doporučit.

17. listopadu 2000
zpět