Titul Kurýr (2002)

režie: Corey Yuen, Louis Leterrier
hrají: Jason Statham, Shu Qi, Matt Schulze, Francois Berleand ad.
produkce: Luc Besson, Steve Chasman
scénář: Luc Besson, Robert Mark Kamen 
oficiální stránka: www.transportermovie.com

    Stejně jako vloni, zvolil jsem v únoru akční film, ve kterém hraje objev režiséra Guye Richieho (Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k), britský herec Jason Statham. Zatímco vloni se jednalo o film Jedinečný, kde se Statham objevil pouze ve vedlejší roli, hlavní role v Kurýrovi byla údajně napsána speciálně pro něj. Statham se totiž mimořádně zalíbil francouzskému režisérovi, scénáristovi a producentovi Lucu Bessonovi (5. element, Taxi).
    Jason Statham představuje v Kurýrovi Franka Martina, vojáka speciálních jednotek ve výslužbě, který si zřídil výnosnou živnost za hranicí zákona. Frank je kurýr a svým černým BMW za patřičnou sumu dopraví bez otázek dohodnutý náklad. Velice si zakládá na svých třech Leia (Shu Qi), která s neúspěšně pokusila utéct Franku Martinovi (Jason Statham) pravidlech - 1. žádná jména, 2. nikdy neotevírej zásilku, 3. dohoda je dohoda (tzn. není možné ji později měnit).
    Frank podniká smělé kousky, ale dokud se svých pravidel drží, neopouští ho štestí, a zdá se, že mu nic nehrozí. Frank žije sám, ve Francii, v domě u moře. Šéf místní policie Franconi (François Berléand) tuší, že s Frankem není vše v pořádku a často ho proto chodí zkontrolovat. Nemůže mu ale nic dokázat, nezbývá mu tedy nic jiného než ho nechat na pokoji.
    Frankův život změní zdánlivě bezvýznamná zásilka. Frank cestou píchne a když otevře kufr, zjistí, že velká černá taška, kterou má doručit, se hýbe. Při další zastávce se rozhodne udělat dobrý skutek a koupí pití i pro bytost zmítající se v tašce. Když poté na osamělém odpočívadle tašku otevře, objeví hezkou Číňanku Leiu (Shu Qi). Dobrý skutek (dá jí napít) samozřejmě nemůže zůstat bez potrestání, a tak unesená během následující cesty začne ječet a zmítat sebou. Poté co si vynutí, aby ji Frank nechal vyčůrat, málem uteče. Frank pozdě lituje, že porušil své pravidlo nikdy neotevírat zásilku.
    Později toho lituje ještě mnohem více. Zásilku sice v pořádku předá, ale příjemce, pan Wall Street (Matt Schulze), nějak pozná, že Frank velkou tašku otevřel. Pokusí se kvůli tomu Franka zabít, když mu do auta dá bombu. Frank vyvázne šťastnou náhodou díky své posedlosti cestou zastavovat. Auto exploduje, právě když si Frank kupuje na zpáteční cestě pití.
    Ztráta oblíbeného BMW ho dost rozzuří, vrátí se proto do Streetova domu, aby si s ním vyřídil účty. Street není přítomen, a tak si Frank vztek vybije alespoň na jeho poskocích. Mladá Číňanka, která je vězněna ve Streetově domě Frankova vpádu využije k útěku. Povede se jí dostat se do auta, ve kterém Frank ze Streetova domu Frank (Jason Statham) sloužil u speciálních jednotek a stále se umí pěstmi slušně oháně odjede. Když Frank cestou zjistí, že nejede sám, strašně se rozzuří a vyhodí ještě částečně spoutanou Číňanku z vozu a chce pokračovat. Nedokáže ale bezmocnou ženu nechat jen tak ležet na silnici, a nakonec se pro ni vrátí.
    Druhý den nečeká Franka nic dobrého. Nejdříve za ním přijde Tarconi, aby zjistil, proč Frank nehlásil, že jeho auto vylétlo do vzduchu. Frank dá s pomocí Číňanky Lei dohromady dosti chabé vysvětlení, kterým se zkušený policista nenechá oblafnout a požádá Franka, aby si vymyslel něco lepšího a dostavil se na policejní stanici. Nedlouho po Tarconim se objeví banda zabijáků, která Frankův dům prakticky srovná se zemí.
    Frank chce dát od všeho ruce pryč. Kdyby zmizel, všichni by si mysleli, že je po smrti (nikdo neví, že se mu podařilo ze svého domu včas uniknout) a on by mohl začít nový život. Leie ale nedá takovou práci přesvědčit Franka, že Streeta a jeho lidi je nutné zastavit.
    V úvodu jsem zmínil loňský akční film Jedinečný. Nutno říct, že Kurýr má podobnou slabinu, totiž dost chatrný příběh (i když ne tak až tak hrozně chatrný jako Jedinečný). Kurýr se ale s The One vůbec nedá srovnávat. Akční scény jsou reálné, tj. hlavní hrdina nemá žádné zvláštní schopnosti. Film neztrácí tempo, zmíněný chatrný příběh diváka přenáší z jedné akce do druhé. Už dlouho jsem neviděl tak dobrou automobilovou honičku jako tu, která zdobí začátek filmu. Filmu nechybí dobré nápady a originální prvky v soubojích Franka a Streetových poskoků, skvělá je například rvačka na olejem pokryté podlaze.
    Krom akce musím ocenit i plno velice dobrých vtipů. Kurýr by se dal přirovnat k některým filmům Jackieho Chana. Pokud jste fanoušky této hongkongské hvězdy nebo pokud si dokážete o smysluplnosti děje předem nedělat velké iluze a rádi si vychutnáte dobrou akci, pak by vás Kurýr neměl zklamat.

20. února 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět