Tmavomodrý svět Tmavomodrý svět (2001)

režie: Jan Svěrák
hrají: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Olřich Kaiser, Jiří Lábus, Linda Rybová, Charles Dance ad.
produkce: Jan Svěrák
scénář: Zdeněk Svěrák
oficiální stránka: www.tmavomodrysvet.cz

    Stejně jako u filmu Kytice mám i v tomto případě pocit, že bych se do psaní recenze vůbec neměl pouštět. Dobře přiblížit české filmy se mi totiž zdá mnohem složitější než se vypořádat s nějakým hollywoodským trhákem. Proto také začínám psát ani ne půl hodiny poté, co jsem opustil sál kina, aby tak byl můj výplod alespoň co nejbezprostřednější.
    Asi nemá moc smysl, abych tu nějak přibližovat děj filmu, neboť většina lidí tento již pravděpodobně viděla. Takže jen ve stručnosti: Tmavomodrý českoslovenští letci starují k jejich první povolené misi svět vypráví příběh dvou českých pilotů, kteří se nehodlali jen tak smířit s vydání Československa do rukou fašistického Německa, aniž by se cokoli podniklo. Podaří se jim uniknout do Velké Británie (ve filmu nijak nevysvětleným způsobem), kde se připojí ke svým krajanům s podobným osudem. Společně se pak připravují na své nasazení v bitvě o Británii. (Ze stejnojmenného filmu tzn. Bitva o Británii jsou také, jak asi víte, přejaty některé záběry). Po počáteční nedůvěře z britské strany se Čechoslováci brzy osvědčí a stanou se důležitým činitelem v boji proti nacistům. Odhlédaje od několika leteckých soubojů a pár velmi slušných akčních scén se však snímek věnuje hlavně osobnímu života ústředních postav Františka Slámy (Ondřej Vetchý) a Karla Vojtíška (Kryštof Hádek). Jejich přátelství je narušeno, jak jinak než, ženou. Tou je půvabná Angličanka Susan (Tara Fitzgerald), se kterou se díky letecké nehodě setká mladší z obou pilotů Franta. Udělá však osudnou chybu, když svoji přítelkyni představí svému nejlepšímu kamarádovi Frantovi. Susan se totiž do Karla beznadějně zamiluje a Karlovi napíše, že už se s ním nechce scházet. Vzniká tak tradiční milostný trojúhelník, patrně nejvyšší cíl každého scénáristy, který vyústí až v hlubokou krizi přátelství obou československých letců. Jak asi tušíte, končí film tragicky. Nejen kvůli ztrátám na životech, ale hlavně kvůli událostem, které potkali československé letce, nesporně zasloužilé hrdiny druhé světové války, po František (Ondřej Vetchý) a Susan (Tara Fitzgerald) roce 1948. Film tak patrně v každém evokuje otázky typu Jak jsme to proboha mohli dopustit?
    Celkově na mne film skutečně zapůsobil, i když jsem čekal trochu víc, hlavně co se leteckých soubojů týče. Ty jsou nepochybně trikově a tudíž i finančně velmi náročné, a tak by už tak na české poměry gigantický rozpočet filmu musel být ještě mnohem větší. Tím samozřejmě nechci říct, že by vzdušných duelů bylo zoufale málo či že by byly technicky odfláknuté. Nemůžu to samozřejmě posoudit, ale myslím, že nadšenec do letadel si celkem přijde na své. Co mě překvapilo bylo skvělý hereckých výkon Ondřeje Vetchého ale hlavně debutujícího Kryštofa Hádka. Za zmínku jistě stojí také postava postaršího československého pilota-gentlemana v podání Oldřicha Kaisera. Z anglických herců se mi asi nejvíce líbila učitelka angličtiny, stará dáma skálopevně rozhodnutá bojovat s nepřítelem tak, že často naprosto jazykově netalentované Čechoslováky naučí anglicky. Vzhledem k tomu, že autorem scénáře je Zdeněk Svěrák, je jasné, že film obsahuje také plno vtipů a humorných momentů (převážně v první polovině filmu). Tmavomodrý svět neútočí samozřejmě jen na naše bránice, ale hlavně na city. Bezkonkurenčně nejdojemnější mi přišla scéna téměř ze začátku filmu, kdy je Karlův věrný kokr Barča odloučen od svého pána.
    Tak abych to nějak shrnul: Tmavomodrý svět určitě stojí za to vidět. Tak obrovskou návštěvnost si nemohl zajistit pouze (i když musím uznat, že velmi dobře vedenou) reklamní kampaní. Pokud se v druhé polovině tohoto roku u nás neobjeví nějaké překvapení, domnívám se, že klan Svěráků celkem s přehledem posbírá množství Českých lvů.

19. června 2001
zpět