The One Jedinečný (2001)

režie: James Wong
hrají: Jet Li, Jason Statham, Delroy Lindo, Carla Gugino, Tucker Smallwood ad.
produkce: Glen Morgan, Steven Chasman, James Wong
scénář: Glen Morgan, James Wong
oficiální stránka: www.spe.sony.com/movies/theone

    Připadáte si v poslední době silnější, chytřejší a rychlejší? Tak to asi někdo zabíjí vaše dvojníky v paralelních vesmírech. A za chvíli jste možná na řadě vy... Tak takhle by se asi dala charakterizovat hlavní myšlenka filmu Jedinečný.
    Pokud máte stejně jako já rádi seriál Červený trpaslík, pak vám je jistě pojem paralelní vesmír důvěrně známý. Pro ostatní krátké vysvětlení. Paralelní vesmír je podobný tomu našemu, hlavně v tom, že má stejné obyvatele. Díky různým okolnostem však tyto osoby žijí v každém takovém paralelním vesmíru zcela jiným životem. I film Jedinečný staví na tom, že neexistuje jen jeden vesmír, nýbrž celá soustava vesmírů tzv. multiverse (opak od slova universe ve smyslu jediný vesmír). Mezi těmito vesmíry lze vždy, když se otevře nová červí díra, na omezenou dobu cestovat. Cestovat mezi vesmíry je však Yulaw (Jet Li) v akci zakázáno. Průchody střeží speciální druh policie.
    Hlavní záporňák jménem Yulaw (Jet Li) patřil mezi ochránce průchodů mezi paralelními vesmíry. Jednoho dne ale na misi v jednom z vesmírů zabil jednoho ze svých dvojníků. Dodalo mu to sílu a Yulaw se rozhodl, že postupně zabije všech svých sto dvacet čtyři dvojníků (počet paralelních vesmírů je, jak vidíte, ve filmu jedinečný omezený na sto dvacet pět). Na začátku filmu právě zabije svého stotřiadvacátého dvojníka. Zbývá mu tedy už jen jediná vražda k tomu, aby se stal jedinečným.
    Na Yulawa jsou přiděleni dva speciální agenty vesmírné policie, Roedecker (Delroy Lindo) a Funsch (Jason Statham). Ti jsou mu již dva roky na stopě, s dalšími a dalšími vraždami mají stále menší šanci sílícího Yulawa chytit. Dvakrát už Yulawa téměř mají, ale ten jim nakonec vždy unikne a dostane se na poslední zastávku své cesty, do vesmíru svého posledního alter ega. Situace je vážná a oba agenti to vědí. Nikdo totiž neví, co se stane, pokud se Yulaw skutečně jedinečným stane. Kromě teorie, že se stane bohem, je také možnost, že rovnováha v celém multiversu bude natolik narušena, že tento buď exploduje či imploduje.
    Poslední Yulawovou zastávkou je realita, nejvíce podobná té naší. Jeho poslední obětí se má stát losangelský policista Gabe Law (také Jet Li). Tím, že Yulaw zabíjel své dvojníky, rozdělovala se jejich síla rozvnoměrně mezi zbývající. Jeho oběti byly tedy vždy stejně silné, rychlé i chytré jako on. Yulaw však měl výhodu, že on o svých schopnostech věděl, dokázal je využít a navíc měl také jednu důležitou věc - moment překvapení. V Gabeově případě Funsch (Jason Statham) a Gabe (Jet Li) se dopustí dvou chyb. Nepodaří se mu Gaba zabít hned a navíc se mu ukáže a ztratí tak zmiňovaný moment překvapení. Navíc mu ve víře, že ho tím zlomí, mu zabije manželku (Carla Gugino). Po počátečním zoufalství myslí Gabe na jediné - na pomstu.
    Pokud si myslíte, potom co jste třeba shlédli ukázky, že Jedinečný musí být pěkná blbost a že nechutně vykrádá Matrix, tak máte plnou pravdu. Matrix filmovou tvorbu určitě na vždy ovlivnil, ale takhle nepokrytě kopírovat (zpomalené scény a uhýbání před kulkami, dokonce i podobný styl hudby) mi přijde dost sprosté. Co je na filmu asi jediné zajímavé je bojové umění Jeta Li, který hrál obě hlavní postavy. Jeta Li jste mohli vidět například ve čtvrtém pokračování Smrtonosné zbraně, kde také předváděl efektní kousky. Myslím, že by si zasloužil konečně dostat roli také v nějakém dobrém filmu. Dalším světlým bodem je agent Funsch v podání Jasona Stathama. Pokud je vám tento chlapík odněkud povědomý, pak Jasona Stathama asi znáte z filmů Guye Richieho Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k.
    Ve filmu je pár celkem dobrých vtipů, jedná se spíše ale o hrátky se slovy, které jako vždy zvlášť vyniknou v českých titulcích. Tak například Yulawovi dvojníci mají vždy ve svém příjmení kořen law (např. Gabe Law), jeho dvojník, který je ve svém paralelním vesmíru vězněm, se jmenuje Lawless (=bez práv).
    Celkový dojem je ale, jak jsem naznačoval, dosti mizerný. Snímek Jedinečný bych vám tedy pokud nejste vášnivými fanoušky Jeta Li či Jasona Stathama spíše nedoporučoval.

3. února 2002
zpět