The Terminal Terminál (2004)

režie: Steven Spielberg
hrají: Tom Hanks, Catherina Zeta-Jones, Stanley Tucci, Diego Luna ad.
produkce: Steven Spielberg, Tom Hanks
scénář: Sacha Gervasi, Jeff Nathanson
oficiální stránka: www.theterminal-themovie.com

   Filmy Stevena Spielberga mě kromě Blízkých setkání třetího druhu a A.I. Umělé inteligence nikdy nezklamaly, a tak jsem nelenil a co nejdříve vyrazil na mistrův nejnovější počin.
   Hlavním hrdinou Terminálu je Viktor Navorski (Tom Hanks), který do Spojených států přilétá malé východoevropské země ve filmu pojmenované Krakozia. Když však dorazí na letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku není mu povoleno vstoupit na americkou půdu. Zjišťuje, že jeho země se ocitla ve válce, revoluce svrhla dosavadní vládu, a co je hlavní, že jeho pas se stal neplatným. Nemůže tedy vstoupit na americkou půdu, nemůže se však ani vrátit zpět do vlasti.
   Případ pana Navorského se dostane až k ambicióznímu úředníkovi Franku Dixonovi, budoucímu řediteli letiště, který slušně ale zcela rezolutně odmítne pustit Viktora na do USA a povolí mu vstoupit do budovy letištního terminálu. Upozorní ho, že nesmí projít dveřmi ven z letištní haly, ve skutečnosti však počítá s tím, že to Viktor Navorski udělá a tím se neřešitelný byrokratický problém přesune na někoho jiného.
   Viktor Navorski je zmatený a velice nešťastný. Neumí skoro vůbec anglicky a zatímco ho úředníci nechtějí pustit do země, na televizních obrazovkách v letištní hale s hrůzou vidí zpravodajství o válce v Krakozii. Když se vzpamatuje z prvního šoku, rozhodne se postavit se nepřízni osudu a začne se v terminálu zabydlovat. V opuštěné části letištní haly, která prochází renovací si vybuduje improvizované ubytování a brzy objeví první možnost, jak si lze na letišti vydělávat peníze - totiž vracením pohozených zavazadlových vozíků. Frank Dixon po několika dnech překvapeně zjišťuje, že Navorski pořád terminál neopustil a rozhodne se ho trochu postrčit. Vyloží mu, že mezi střídáním stráží u východu bude malá pauza, ve které může proklouznout do vysněného New Yorku. V pohodlí své kanceláře pak na videu sleduje, jak se Viktor váhavě blíží k východu.
   Dixon se ale Viktorova odchodu nedočká. Zdá se, že Navorski nehodlá porušovat zákon, a tak raději zůstane v letištní hale a dál se tvrdohlavě pokouší získat vízum legální cestou. Bez platného pasu je však logicky den co den odmítán. Seznamuje se také s různými členy osazenstva terminálu. Mezi nimi vynikají hlavně zaměstnanec občerstvení Enrique Cruz (Diego Luna) a svérázný indický uklízeč Gupta (Kumar Pallana), který se rád baví pozorováním lidí při jejich karambolech na čerstvě vytřené mramorové podlaze. Potká také nádhernou letušku Amélii Warren. Ta má zdá se o Viktora také docela zájem, a tak Viktor rozhodne získat její srdce. Aby ji mohl pozvat na večeři, shání kupříkladu úporně nějaké zaměstnání. Jeho pravé poslání je ale zdá se jinde a souvisí s obsahem tajemné plechovky od buráků, kterou Viktor stále střeží jako oko v hlavě.
   Steven Spielberg natočil po Chyť mě, když to dokážeš další komedii se svým oblíbeným hercem Tomem Hanksem. Nemusíme se však bát, že by se nadobro přiklonil k tomuto žánru, nyní ho čeká obří projekt Válka světů a na rok 2006 je stále ohlášeno čtvrté pokračování Indiana Jonese (tak doufejme, že to konečně dopadne).
   Pokud jsem na začátku mluvil o Spielbergovi jako jistotě dobrého filmu, rozhodně to v posledních letech platí také o Tomu Hanksovi, stačí připomenout jeho mistrovství v letos uvedených Lupičích paní domácí. I v Terminálu podává vynikající výkon - jeho Viktor Navorski je naprosto přesvědčivý naivní, dobrosrdečný, přátelský a poctivý Východoevropan. Osobně mě velice příjemně překvapila Catherine Zeta-Jones, nejenom že stále skvěle vypadá, ale podařilo se jí vytvořit ze krásné zakomplexované letušky se slabostí pro dějepis a jednoho šedivého ženatého hezouna typu Richard Gere velice sympatickou postavu.
   Nejzábavnější část filmu je bezesporu první polovina, kdy si Viktor Navorski zvyká na svůj nový domov v letištní hale a seznamuje se s jeho dalšími "obyvateli". Konec filmu je, jak se celkem dalo očekávat, trochu moc dojemný a melodramatický. Líbilo se mi, že Terminál neskončí úplným happy endem. Spielberg natočil dva rozdílné konce, původní stoprocentní doják nakonec vystřídala umírněnější verze.
   S jistou dávkou patosu a zdůrazňování, jak je Amerika skvělá, je nutno počítat, Spielberg si ale neodpustí i malou zlomyslnou výtku k současné situaci v USA, když je na starého Inda s mopem vyslána celá zásahová jednotka se puškami a samopaly.
   Terminál není nijak zvlášť výjimečný: Steven Spielberg pozval patru svých starých známých a několik nových nadějných talentů (jako například Diego Lunu, které byl nedávno k vidění ve volném pokračování Hříšného tance) a natočil pěknou komedii se výbornými hereckými výkony, nabitou gagy i laskavým humorem, která vás možná potěší, ale rozhodně skvěle pobaví.

Frank Dixon (Stanley Tucci) je neústupný.
Terminál letiště JFK se tak na čas stane Viktorovým domovem.
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 128 min
česká premiéra 9. září 2004
počet kopií 22
hudba John Williams
IMDb www.imdb.com/title/tt0362227
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Scénář je inspirován osudem Íránce Merhana K. Nasseriho žijícího na letišti Charlese de Gaulla v Paříži. Tvůrci Terminálu od něho koupili filmová práva na jeho příběh za čtvrt milionu dolarů.
Kdo je... Stanley Tucci - Viktorov protihráč si s Tomem Hanksem zahrál také ve filmu Road to Perdition, kde ztvárnil Franka Nittiho.
Anna Kareninová Ano.

12. září 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět