Spy Game Spy Game (2001)

režie: Tony Scott
hrají: Robert Redford, Brad Pitt, Catherine McCormack ad.
produkce: Douglas Wick a Marc Abraham 
scénář: Michael Frost Beckner a David Arata 
oficiální stránka: www.thespygame.net

    V březnu 2002 se v našich kinech objevily dva filmy s Bradem Pittem. Viděl jsem oba a rozhodnul jsem se napsat recenzi na lepší z nich. Tím je podle mne Spy Game.
    Agent CIA Nathan Muir (Robert Redford) právě jede ve svém černém Porsche 911 poslední den do práce, když se dozví, že o zatčení mladého Toma Bishopa (Brad Pitt). Bishop byl zatčen při neúspěšné akci v jednom čínském vězení. Muir začíná tušit, že jeho poslední den před odchodem do důchodu asi nebude moc klidný. Ve své kanceláři dá sekretářce pokyn, aby pro jistotu schovala všechny materiály o Bishopovi a odejde na poradu, kam je jako Nathan Muir (Robert Redford) Bishopův bývalý učitel přizván. Dozví se, že Bishop bude popraven další den v osm hodin ráno, zbývá tedy zhruba dvacet čtyři hodin na to něco podniknout.
    Muir je vyzván, aby zúčastněným o Tomu Bishopovi něco řekl. Začne tedy vyprávět o jejich prvním setkání ve válce ve Vietnamu, kdy jako důstojník sháněl ostřelovače pro tajný úkol. Původní kandidát přišel o život těsně předtím, než Muir dorazil na místo. Bishop byl zvolen jako náhradník, ale při komplikované akci se osvědčil a Muir se rozhodl, že ho získá pro práci v tajné službě. Po skončení války ve Vietnamu zařídil Bishopovo převelení do Berlína, kde ho po nějakém čase kontaktoval a nabídl mu práci u CIA. Bishop souhlasil, a tak začal Muir s jeho výcvikem. Brzy se ukázalo, že si Muir nevybral špatně, neboť Bishop prokázal pro práci agenta skutečný talent a úspěšně se také zúčastnil první velké akce.
    Během vyprávění je Muir neustále přerušován dotazy, často ne zcela k tématu. Postupně je mu stále jasnější, že cílem porady není co nejrychleji získat potřebné údaje o Bishopovi a navrhnout rychlý a účinný plán. Zdá se mu dokonce, že účastníci porady nemají vůbec zájem Bishopa osvobodit. Za necelý týden se v Číně má konat důležité obchodní jednání mezi americkou a čínskou vládou a vedení CIA se pravděpodobně rozhodlo celý incident utajit. Kromě toho mu během jednání sekretářka telefonicky sdělí, že jeho kancelář byla kompletně prohledána. Muir se rozhodne Bishopovo zatčení, co nejdříve Ostřílený agent Muir (Robert Redford) a jeho bývalý žák Tom Bishop (Brad Pitt) zveřejnit a donutit tak CIA učinit kroky k Bishopově záchraně. Využije svých známostí a za pomoci jednoho novináře, svého starého známého, se mu podaří zprávu o Bishopově zatčení a plánované popravě v čínském vězení během půl hodiny procpat do hlavních zpráv CNN.
    Ve chvíli, kdy je zpráva odvysílána již znovu sedí na poradě a za chvíli ji už sleduje spolu s ostatními. S uspokojením zaznamenává, jaký má zpráva na všechny účinek, usoudí, že pro záchranu Toma Bishopa udělal maximum, a jde si sbalit do kanceláře své věci. Je již na odchodu, když v televizi uvidí zprávu, ve které jsou předchozí informace týkající se Toma Bishopa popřeny s tím, že Tom Bishop je již čtrnáct měsíců mrtev.
    Muir se tedy vrací na poradu s odůvodněním, že chce zúčastněným nadále pomáhat. Ve skutečnosti se však, narozdíl od členů porady, rozhodne Bishopa zachránit za každou cenu. Je mu jasné, že k tomu, aby se mu to povedlo bude muset přijít na mnohem lepší plán než byl jeho předchozí pokus s CNN. Kromě toho bude pravděpodobně stát sám proti záměru celé CIA. Jediné, co mluví v jeho prospěch, jsou jeho celoživotní zkušenosti u zpravodajské služby. A tak se vrhá do rozehrané špiónské partie.
    Robert Redford si jako Nathan Muir mohl zavzpomínat na špionážní thriller Tři dny Kondora a musím uznat, že úlohu zkušeného špióna, který vede zdánlivě beznadějný boj s celou tajnou službou s cílem zachránit svého bývalého chráněnce, zvládl skutečně skvěle. Podle mého názoru Robert Rodford po dlouhé době konečně zase jednou dostal pořádnou roli, a přestože je Robertu Redfordovi jež pětašedesát let, tak věřím, že to ještě nebyla jeho poslední.
    Pokud je vám povědomé jméno režiséra Tonyho Scotta, není to náhoda. Asi znáte jeho staršího bratra Ridleyho Scotta, který se do povědomí většiny lidí definitivně dostal před necelými dvěma lety filmem Gladiátor, který obdržel Oscara za nejlepší film roku. Ridleyho bratr Tony také není neznámým režisérem. Má na svědomí například snímky Top Gun nebo jeden z mých nejoblíbenějších filmů - Poslední skaut.
    Jediné co bych jinak velmi napínavému filmu Spy Game vytknul, je poněkud zdlouhavá střední část odehrávající se v Bejrútu. Zbytek filmu to ale zase s přehledem vyváží. Pokud tedy máte rádi špionážní dramata, napětí a překvapivé dějové zvraty je pro vás Spy Game správnou volbou. Kromě toho už asi těžko budete mít ještě někdy v životě možnost vidět Brada Pitta, jak se v automobilové honičce řítí ulicemi Berlína v embéčku, takže neváhejte.


20. března 2002
zpět