Spider-Man 2 Spider-Man 2 (2004)

režie: Sam Raimi
hrají: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Alfred Molina, James Franco, Rosemary Harris ad.
produkce: Avi Arad, Stan Lee, Laura Ziskin, Joseph M. Caracciolo, Grant Curtis
scénář: Alvin Sargent
oficiální stránka: www.spider-man2.com

   Před dvěma lety jsem na stránku přidal recenzi prvního Spider-Mana. Vzhledem k tomu, že už jsem letos psal o Shrekovi 2 i o druhé části Kill Bill, nezbylo mi než se vypořádat i s pokračováním Spider-Mana. Tím ale doufám moje posedlost sequely končí.
   Peter Parker (Tobey Maguire) se v prvním díle rozhodl pro život superhrdiny a vzdal se vztahu s Mary Jane (Kirsten Dunst), aby ji nevystavoval nebezpečí. Mary Jane se od té doby proslavila, hraje v divadle a její tvář je vidět na billboardech a plakátech po celém městě. Je vidět, že by s Peterem ráda chodila a dává Peterovi několik příležitostí. Nakonec však rezignuje a začne chodit s místní celebritou, astronautem Johnem Jamesonem (Daniel Gillies), synem Peterova novinářského šéfa J. Jonaha Jamesona (J.K. Simmons). Peter se jako fotograf zúčastní večírku, kde John oficiálně oznámí, že se budou s Mary Jane brát.
   Další krutou ránu dostane od svého přítele Harryho Osborna (James Franco), který Petera viní z toho, že se kamarádí se Spider-Manem, vrahem jeho otce. Harry Osborn nese ztrátu velice těžce, a přestože se mu daří úspěšně řídit otcův podnik, stále více propadá alkoholu a nakonec Petera urazí, obviní a přestane se s ním stýkat.
   Peter pořád studuje a navíc dělá co může, aby si vydělal dost peněz na nájem současně ještě zvládal školu i povinnosti superhrdiny. Začíná se mu to však vymykat z rukou. Ztratí práci v pizzerii, vyhazovem mu neustále hrozí pan Jameson, nemá na zaplacení činže (kterou jeho domácí dnem i nocí vymáhá). "Civilní" život Petera Parkera prostě nestojí za nic a navíc ho postupně začínají opouštět jeho schopnosti superhrdiny. Rozhodne se, že to takhle dál nejde a že musí svůj život zásadně změnit. Spider-Manův kostým tak nakonec končí v popelnici a Peter se opět začne věnovat studiu a pokusí se získat zpátky Mary Jane. Jeho situace se postupně vylepší, na každém kroku se mu však připomíná jeho poslání ochránce slabších a bojovníka za spravedlnost a Peterovi je brzo jasné, že se starého života pouhým zahozením kostýmu nezbaví.
   Ještě předtím než pověsí superhrdinské řemeslo na hřebíček se Peter seznámí s vědcem Ottou Octaviem (Alfred Molina). Výzkum doktora Octovia financuje společnost OsCorp, kterou po otci převzal Harry Osborn. Peter se s Octaviem spřátelí a seznámí se s jeho připravovaným vynálezem - novým alternativním zdrojem energie. Peter je přítomen také první demonstraci výsledků práce doktora Octavia. Peter je svědkem toho, jak si Otto Octavius nasazuje podivný pás s dvěma páry dlouhých inteligentních mechanických chpadel napojených na Octaviovu nervovou soustavu, pomocí nichž bude zařízení produkující energii obsluhovat. Dojde však k vážné nehodě, při které se energie zcela vymkne kontrole a Peter musí jako Spider-Man zasáhnout a stroj vypojit. Octavius je v kritickém stavu odvezen do nemocnice. Tam se sice brzy probere, ale robotická chapadla vědce podivným důsledkem nehody ovládnou. Z Otty Octavia se tak stane šílený vědec, strašlivý doktor Octopus, jak novému postrachu New Yorku začne přezdívat J. Jonah Jameson a jeho noviny.
   Doktor Octopus nezahálí a jeho ďábelským záměrem je vytvořit obří zdroj energie, znovu vybudovat (a zvětšit) původní vynález. Peníze sežene relativně snadno vyloupením banky, k vynálezu potřebuje však vzácnou látku, kterou může získat pouze u OsCorpu. Harry Osborn se zmítá pokud možno v ještě větší životní krizi než Peter Parker a jediné na co myslí je, jak se pomstít Spider-Manovi za smrt svého otce. S doktorem Octopusem tedy uzavře dohodu - vzácnou látku mu dodá výměnou za Spider-Mana. Octopus namítá, že neví, kde má Pavoučího muže hledat. Harry mu řekne, že to zjistí od Petera Parkera.
   Peter Parker je zrovna na schůzce s Mary Jane, když doktor Octopus velice efektně (prohodí taxík výlohou kavárny) vstoupí na scénu. Zmocní se Mary Jane a bezmocnému Peterovi přikáže, ať sežene Spider-Mana a vyřídí mu, že se s ním doktor Octopus chce setkat. Jedině tak může Mary Jane zachránit. Spider-Man se proto musí vrátit, aby znovu zachránil Mary Jane a zastavil šílence, jehož počínání ohrožuje celé město.
   Každá recenze, kterou jsem četl nebo slyšel básní o tom, jak má Spider-Man 2 ještě dokonalejší a lepší triky než jednička, jak je Spider-Manův pohyb realističtější atd. Jedničku jsem viděl naposled před dvěma roky v kině a je možné, že si kvalitu triků tak přesně nevybavuji, ale nepostřehnul jsem změnu (už jednička byla na skvělé úrovni).
   Některé akční scény jsou výjimečně dobré, to nelze popřít. Zejména souboj na vrcholku mrakodrapu a potom relativně dlouhá pasáž na jedoucím metru patří k vrcholům filmu a samy o sobě by nejspíš stačili jako důvod, proč se Spider-Mana 2 vyplatí vidět.
   Co se týče hereckých výkonů, Tobey Maguire a James Fanco nezklamali a zdá se, že se svými postavám velice dobře sžili. Alfred Molina je vynikající, jeho padouch má styl i smysl pro humor a s obřími kovovými chapadly, které používá střídavě jako nohy i ruce působí překvapivě přirozeně. Naopak Kirsten Dunst na mě příliš velký dojem neudělala.
   Ve Spider-Manovi 2 bych uvítal trochu víc humoru. Většina postav po celou dobu prožívá nějakou krizi, a tak skoro všechnu zábavu obstarává pan Jameson, který staví úspěšnost svých novin na štvavé kampani proti Spider-Manovi a rošiřovaní znepokojujících zpráv. K světlým výjimkám v jinak překvapivě vážném filmu patří výtahová scéna, kde si Spider-Man stěžuje spolucestujícímu na svůj kostým.
   Jaký je tedy Spider-Man 2? Má podobný ale celkem zajímavý příběh jako jednička, Danny Elfman se opět postaral o pěknou hudbu, stejně jako v jedničce si autoři neodpustili nějaký ten patos (např. rozmlouvání o tom, že někdy se musíme vzdát dokonce i svých snů). Lze to však přehlédnout a přestože se mi jednička asi líbila víc, můžu Spider-Mana 2 jen doporučit - na prázdniny ideální film.
   A na úplný závěr ještě jedno upozornění. Spider-Man mluví česky. Nevím, jestli se z toho reklamního má člověk radovat, mě to spíš naštvalo. Pokud dáváte stejně jako já přednost verzi v originálním znění s titulky naleznete ji v současné době pro změnu v pražském multiplexu Village Cinemas Anděl.

Doktor Octopus (Alfred Molina) je tvrdý protivník.
Peter Parker (Tobey Maguire) s tetou May (Rosemary Harris) v bance
Spider-Man zachraňuje newyorskou veřejnou dopravu
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 120 min
česká premiéra 22. července 2004
počet kopií 37
hudba Danny Elfman, Steve Bartek, Christopher Young
IMDb www.imdb.com/title/tt0316654
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Poté co Spider-Man spadne z velké výšky na asfalt, stěžuje si na bolest zad. To je narážka naskutečné zdravotní obtíže Tobeyho Maguira, díky kterým málem musel odříct natáčení.
Anna Kareninová ne

27. července 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět