Spider-Man Spider-Man (2002)

režie: Sam Raimi
hrají: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco ad.
produkce: Grant Curtis, Ian Bryce, Laura Ziskin
scénář: David Koepp, Alvin Sargent, Sam Raimi, Scott Rosenberg, Neil Ruttenberg
oficiální stránka: www.spe.sony.com/movies/spiderman

    Stejně jako u Harryho Pottera i v případě Spider-Mana musím přiznat trestuhodnou neznalost předlohy, v tomto případě populárního comicsu Amazing Spider-Man. Hodlám to dohnat o prázdninách. Každopádně film jsem si nemohl nechat ujít, zvláště poté co se stal "nejúspěšnějším filmem všech dob" (tj. finančně) a v návštěvnosti předběhl v Americe i dlouho očekávanou druhou epizodu Hvězdných válek, a to už je opravdu neuvěřitelné.
    Hlavním hrdinou filmu je Peter Parker (Tobey Maguire), obyčejný student na střední škole. Možná je na tom ještě trochu hůře než obyčejný student, zajímá se totiž o vědu, účastní se různých vědeckých soutěží, a tak je svými spolužáky jako nudný šprt buď přehlížen nebo šikanován. Tajně miluje svoji spolužačku Mary Jane Watsonovou (Kirsten Dunst), neodvažuje se s ní ale téměř promluvit, natož ji někam pozvat. Jeho jediným kamarádem je milionářský synek Harry Osborn (James Franco). Peter Parker (Tobey Maguire) s Mary Jane (Kirsten Dunst) Peter přišel o rodiče už ve velmi útlém věku, a tak žije u tety May a strýčka Bena. Jeho nepříliš utěšený život se však jednoho dně zásadně změní.
    Na školní exkurzy v laboratoři, kde jsou prováděny genetické pokusy s pavouky, ho jeden geneticky upravený pavouk kousne. Když se druhý den Peter probudí, zjistí, že mu pavoučí kousnutí propůjčilo výjimečné schopnosti. Kromě toho, že zesílil, zrychlily se mu reflexy a zcela se mu spravil zrak, objeví Peter na svých dlaních a prstech také miniaturní ostré chloupky, které mu umožní lézt po zdech, ale hlavně dokáže z rukou vystřelovat lepkavé bílé vlákno (pavoučí síť), které je dost silné na to, aby ho uneslo a může ho používat jako lana (spíš bungee-jumpingového lana).
    Peter má s novými schopnostmi nejprve určité problémy, když se mu předměty přilepují na ruce, brzy z nich ale začne těžit. Ve škole například získá respekt, když přepere největšího drsňáka Flashe. Také přestane být tak ostýchavý a začne se bavit s Mary Jane. Chce ji konečně pozvat na rande a rozhodne se, že k tomu nutně potřebuje auto, na které si vydělá ve wrestlingové soutěži. Wrestlingová soutěž požaduje originální převleky, a tak Peter vyrobí první verzi svého pavoučího kostýmu. Na wrestlingu dostane také přezdívku Spider-Man, kterou vymyslí uvaděč zápasu, protože Peterem navrhované jméno Human-Spider se mu zdá Spider-Man v celé své kráse trapné. Peter zápas vyhraje a má tedy nárok na výhru 3000 dolarů. Majitel wrestlingové arény ho ale podvede a dá mu pouze stovku. Peter naštvaně odejde z jeho kanceláře a čeká na chodbě na výtah. Protože je Peter naštvaný, schválně nechá uniknout zloděje, který šel do kanceláře hned po něm a díky své brokovnici získal mnohem víc peněz než Peter. Když Peter dojde před knihovnu, kde na něj měl čekat strýček Ben, nalezne tam dav lidí, a když se prodere dopředu zjistí, ke svému zděšení, že Ben leží na zemi postřelený. Strýček mu zemře v náručí a Peter se rozhodne, že strýčkova vraha, který údajně ještě stále prchá v jejich autě, za každou cenu dostihne. Za pomoci svých pavučin se tarzanovským stylem velmi rychle pohybuje od mrakodrapu k mrakodrapu a brzy zahlédne jejich auto pronásledované policejními vozy. Honička nakonec skončí soubojem zločince a Petera v opuštěném domě. Peter zjistí, že strýčkův vrah není nikdo jiný než zloděj, kterého nechal utéct. Poté co se s ním vypořádá, nemůže se už tak snadno vypořádat s pocitem viny za Benovu smrt. Na mysli mu vytanou jedny z posledních slov, co od Bena slyšel v souvislosti se školní rvačkou s Flashem - "S velkou sílou je spojena i velká zodpovědnost." A Peter se rozhodne, že své síly začne využívat proti zložinu, ve prospěch dobra obyvatel New Yorku, jako Spider-Man (ve vylepšeném kostýmu).
    Přibližně ve stejné době, kdy New York takto získá mocného ochránce, získá Spider-Man svého nepřítele. Není jím nikdo jiný než Norman Osborn (Willem Dafoe), otec Peterova kamaráda Harryho, milionář a vědec, který peníze vydělal hlavně díky zakázkám pro armádu. Osborn vyvíjí látku, která by lidi udělala silnějšími, výzkum však nejde zcela podle plánu (při testech na zvířatech se u testovaných Norman Osborn (Willem Dafoe) jako Green Goblin jako vedlejší účinek objevila zuřivost a agresivita). Armáda je netrpělivá a dá Osbornovi šibeniční termín na dokončení projektu. Pokud Osborn nepřinese konkrétní výsledky otestované na lidech, podepíše vláda smlouvy s konkurencí. Osborn se rozhodne otestovat novou látku na sobě. Při experimentu sice zesílí avšak málem umře a kromě toho zešílí. Profesora, který byl přítomen jeho přeměně zabije a ukradne také prototyp speciálního kluzáku vyráběného taktéž pro armádu. A tak se zrodí Green Goblin. Po té, co si rozzuřený Green Goblin alias Norman Osborn vyřídí účty s konkurenční společností, generálem, který chtěl jeho firmu připravit o kontrakt, a správní radou, která ho chtěla sesadit z postu ředitele společnosti, kterou zakládal, zbývá mu už jen jediný nepřítel - Spider-Man. Spider-Man je totiž jediný, kdo se mu dokáže postavit. Bohužel pro Spider-Mana zjistí Norman Osborn náhodou přes svého syna Spider-Manovu totožnost, i to, jak moc mu záleží na Mary Jane Watsonové. Vymyslí tedy ďábelský plán, jak zaútočit na Spider-Manovo slabé místo.
    Spider-Man se mi velice líbil, ani se nedivím, proč je to tak navštěvovaný film. Nepostrádá totiž humor, napětí ani skvěle udělané akční scény. Abych řekl pravdu, příběh mi dost připomínal Hvězdné války. Peter Parker jako mladík, který se teprve musí naučit zacházet se svou silou, Ben, který podobně jako Yoda varuje před přikloněním se k "temné síle", stejně jako provázanost hlavního hrdiny a jeho úhlavního nepřítele. Norman Osborn sice není Peterovým otcem, ale v civilu, totiž jako skutečný Norman Osborn vychází s Peterem velice dobře, pravděpodobně proto, že mu Peter svým zájmem pro vědu a snahou být samostatný připomíná sebe sama daleko více než vlastní syn. I Peter v normálním životě Harryho otce obdivuje a čte jeho vědecké publikace.
    Filmu bych vytknul pouze dvě věci - trochu podivný konec, i když ten možná není až tak na škodu, a za druhé i zde na povrch vypluvší americký nacionalismus, který alespoň na mě působí už dosti negativním dojmem. Naštěstí se objevuje pouze v jediné scéně a člověk by si tím neměl nechat jinak výborný film zkazit. Celkově mi nezbývá nic jiného než Spider-Mana doporučit.
    Ti, kdo už Spider-Mana viděli tuší, že tento úspěšný film bude mít pokračování. Měli bychom se ho dočkat za dva roky.

15. června 2002
zpět