Sleepy Hollow
Ospalá díra (1999)

režie: Tim Burton
hrají: Johny Depp, Christina Ricci ad.
námět: Washington Irving
scénář: Andrew Kevin Walker 
produkce: Scott Rudin, Adam Schroeder
oficiální stránka: www2.sleepyhollowmovie.com/

    Abych vnesl do této komediemi naplněné stránky trochu oživení, rozhodl jsem se tentokrát zvolit horor. Musím
Katrina Van Tasselová (Cristina Ricci) a Ichabod Crane (Johny Depp)
však přiznat, že Ospalá díra je spíše lehčím hororem. 
   Příběh se odehrává na konci 18. století a hlavním hrdinou je mladý komisař Ichobod Crane (Johny Depp), který je povolán k vyšetření série záhadných vražd v malém od světa odříznutém městečku Ospalá díra. Před jeho příjezdem jsou zabyty tři osoby. Obyvatelé městečka jsou vystrašeni a část lidí již město raději opustila. Vraždy se totiž přičítají legendárnímu bezhlavému jezdci. Oběti jsou nacházeny s useknutou hlavou, přičemž samotná hlava je vždy z místa činu odstraněna. Crane je ubytován u zdejší nejbohatší a nejvlivnější  rodiny Van Tasselových. Ichabod je na svou dobu hodně pokrokový detektiv, a tak zpočátku obyvatelům nevěří a tvrdí, že pachatel je vždy z masa a kostí. Brzy po příjezdu je však přímým svědkem páté vraždy. Tehdy se jeho jistota, že protivník je z masa a kostí a že čáry a kouzla existují pouze v bujné fantazii obyvatel Ospalé díry, zcela rozplyne. Na vlastní oči vidí bezhlavého jezdce, jak popravuje svou další oběť.
    V Ospalé díře se Crane brzy zamiluje do Van Tasselovi dcery (Christina Ricci). Crane hledá mezi oběmi nějaké souvislosti a jediné, co je spojuje, je rodina Vat Tasselů.
Ichabod Crane (Johny Depp] při pitvě oběti bezhlavého jezdce
Crane podezřívá zpočátku pana Van Tassela a jeho podezření se utvrdí,když jeho milovaná Katrina, Van Tasselova dcera zničí dokumenty svědčící proti jejímu otci. S Katrinou se pohádá a pokládá již případ za uzavřený.
    Nedlouho potom je ale Van Tassel bezhlavým jezdcem zavražděn a Crane uzná, že Katrině křivdil. Postupně mu dochází, že člověkem v pozadí je Katrinina macecha, bývalá služka pana Van Tassela. Příliš pozdě zjistí, že paní Van Tasselová je čarodějnice. Ta ovládá bezhlavého jezdce, poté co z jezdcova hrobu vzala jeho hlavu. Bezhlavý jezdec je ale již  na cestě, aby svou dočasnou vládkyni zbavil jednoho nepohodlných slídilů...

    Jak jsem již uvedl není Ospalá díra nijak zvlášť strašidelným hororem. Režiséru Burtonovi se však skvěle podařilo vystihnout strašidelnou a pochmurnou atmosféru. Film také obsahuje napínavé akční souboje mečem a velmi slušné efekty. Opravdu stojí za to Ospalou díru vidět.

zpět