Sky Captain And The World Of Tomorrow Svět zítřka (2004)

režie: Kerry Conran
hrají: Jude Law, Gwyneth Paltrow, Giovanni Ribisi, Angelina Jolie, Michael Gambon ad.
produkce: Jon Avnet, Sadie Frost, Jude Law a Marsha Oglesby
scénář: Kerry Conran
oficiální stránka: www.skycaptain.com

   Asi nic mě letos tak nepřekvapilo jako Sky Captain And The World Of Tomorrow neboli animovaný sci-fi retro film uváděný u nás pod trochu skromnějším názvem Svět zítřka. Mám rád animované filmy i sci-fi. Jude Law i Gwyneth Paltrow jsou dobří herci a trailer na film mi přišel docela slibný, přesto jsem více méně počítal s tím, že to bude pěkná blbost. Podobný názor sdílelo asi víc lidí, neboť ještě tři minuty po stanoveném začátku promítání jsme byli v obřím sále jednoho pražského multikina na Andělu čtyři (nakonec přišlo asi devět lidí). Svět zítřka mi ale již od prvních minut vyrazil dech.
   Hlavními hrdiny filmu jsou odvážná novinářka Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a hrdinný letec Joe Sullivan (Jude Law). Katastrofa, která postihne město New York, spojí rozkmotřený pár opět dohromady. Polly je na stopě záhadnému zmizení několika předních vědců německého původu. Jako správná novinářka se nenechá odradit výhružkami, ani dobře míněnou starostlivostí svého šéfa (Michael Gambon) a jde tvrdě za svým. Dostaví se na tajnou schůzku s vědecem jménem Walter Jennigs, na které jí k smrti vystrašený stařík tvrdí, že je příští na řadě. Všichni jeho bývalý kolegové z tajného "Projektu 11" jsou nezvěstní a i on se obává o svůj život. Na otázku, koho se tak bojí, vysloví jediné jméno - Totenkopf. Poté co ze schůzky rychle prchne, si Polly všimne, že po něm na zemi zůstal nákres robota.
   Samotní roboti na sebe nenechají dlouho čekat - zanedlouho jich celá armáda napochoduje do New Yorku. Policie a armáda jsou bezmocné, a tak zavolají na pomoc slavného Krále oblaků Joea Sullivana (Jude Law). Ten je sice proti robotům trochu úspěšnější, ničení města však přestane stejně nečekaně jako začalo - roboti dostanou nějaký signál a okamžitě zmizí.
   Polly zahlédne, jak Joe neohroženě zasahuje proti robotům, a rozhodne se s ním uzavřít smír a vyrazit z něj co nejvíce informací. Poví mu o mizejících vědcích a ukáže mu i plánek robota. Joe ji nejprve pošle ke všem čertům, na naléhání svého přítele, mechanika Dexe (Giovanni Ribisi), se s ní ale nakonec dohodne. Vzájemná výměna informací by mohla pomoci oběma stranám a Dex se nemůže dočkat nákresu od doktora Jenningse. Ukáže se, že Joe se s roboty nesetkal poprvé. Užaslá Polly spatří v obřím hangáru několik různých druhů poškozených robotů a dozví se, že mechaničtí obři již delší dobu zasahují po celém světě, vezmou si co potřebují, zase zmizí.
   Jméno Totenkopf Joeovi nic neříká a mnohem radši by si promluvil s doktorem Jennigsem. Když však s Polly dorazí do jeho bytu, zjistí, že přišli až druzí. Maskovaný útočník je právě uniká a Joeovi se ho nepodaří zastavit. Težce raněný a otřesný vědec těsně předtím než zemře svěří Polly dvě zkumavky se naléhavým přáním, že se tyto za žádnou cenu nesmí dostat Totenkopfovi do ruky, jinak "začne odpočet". Polly sice nerozumí, co má doktor na mysli, ale zkumavky ukryje.
   Další den roboti zaútočí na New York znovu, dokončit to co předešlý den nestihly. Předtím však podivná ptáky připomínající letadla zdevastují leteckou základnu Joea Sullivana. Joeovi se podaří ze základny na poslední chvíli odletět a je nucen vzít s sebou i Polly. Jedno nepřátelské ptačí letadlo, zdá se, ostatním dává instrukce. Dex trvdí, že dokáže vystopovat odkud signál pro řídící letoun pochází, pokud se Joe dokáže po určitou dobu držet v jeho blízkosti. Joe je kvůli tomu nucen absolvovat zběsilou honičku ulicemi New Yorku. Po té co z ničeho nic ztratí s Dexem spojení, rozhodne se vrátit na základnu. Když tam dorazí, vidí absolutní dílo zkázy. Vzducholodě i letadla jsou v troskách, hangáry hoří a vybuchují, ale co je nejhorší - Dex byl podle všeho unesen. Vypadá to, že ho roboti odvlekly, ještě předtím než stačil prozradit původ signálu. Polly však objeví mapku s jasným červeným křížkem, kterou Dex stihl přilepit žvýkačkou zespoda na jednu ocelovou konstrukci. Nezbývá než se vydat ho zachránit a zjistit, co vězí za zmizením vědců a útoky robotů. Přes Joeovi protesty s ním nakonec vyrazí za dobrodružstvím i Polly.
   Jak jsem psal v úvodu Svět zítřka mě ohromil. Výborná atmosféra, spád, akce, dokonalá hudba, vtipné dialogy, skvěle vybraní herci, tomuhle filmu snad vůbec nic nechybí. Pokud bych měl charakterizovat Svět zítřka pomocí známých filmů, tak je to něco mezi Indiana Jonesem, Hvězdnými válkami, starými bondovkami a Casablancou.
   Samozřejmě, že příběh je naivní, že zápletka je trochu předvídatelná (a to v tom, že Král oblaků za pomoci odvážné novinářky zachrání svět před ďábelským plánem šíleného vědce), ale to se tak trochu u podobných filmů očekává. Tím, že bylo vše vytvořeno na počítači, nebyla fantazii kladena žádná omezení a výsledný svět plný robotů, letadel, zeppelinů, podivných vynálezů zasazený zhruba někdy do třicátých let je prostě úžasný.
   Gwyneth Paltrow a Jude Law jsou vynikající, jejich postavy jsou uvěřitelné a tvoří skvělý pár. Protože se má jednat o bývalé milence, nejde tu o to, že by ke konci filmu padla Polly úspěšnému Joeovi do náručí, nýbrž o postupné rozplétaní jejich příběhu. Z jejich neustálých hádek a vzájemných kousavých narážek se postupně dozvídáme, co se mezi nimi stalo. Angelina Jolie (i když v titulcích figuruje hned na třetím místě) se ve filmu objeví docela krátce, a přestože ji nemám rád, musím uznat, že i ona je ve Světu zítřka výborná. Překvapil mě i Micheal Gambon představující Pollyina šéfa, a to zejména proto, že vůbec nepřipomíná toho příšerného homeless-Brumbála z třetího pokračování Harryho Pottera.
   I když jsem psal, že příběh je trochu předvídatelný, konec (a zejména závěrečná pointa) rozhodně stojí za to. Máte-li rádi animované filmy a klasiky, ke kterým jsem Svět zítřka přirovnával, musíte tenhle film vidět!

Obří roboti šíleného vědce Totenkopfa.
O úchvatné
Polly a Joe (počítačově poupravení Gwyneth Paltrow a Jude Law)
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 106 min
česká premiéra 28. října 2004
počet kopií 25
hudba Edward Shearmur
IMDb www.imdb.com/title/tt0346156/
Anna Kareninová ANO.
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Představitelem šíleného vědce Totenkopfa je Sir Lawrence Olivier, slavný britský herec, který zemřel před 15 lety. Totenkopf byl vytvořena sestříháním záběrů z několika jeho filmů, z čehož samozřejmně vznikl obrovský skandál. Příbuzní Laurence Oliviera ale nakonec s jeho "oživením" souhlasili.
zajímavost Režisér Kerry Conran nikdy nebyl v New Yorku:-)
Kdo je... Giovanni Ribissi - americký herec s italským jménem, který ve Světu zítřka ztvárnil Dexe, je mistrem vedlejších rolí (Cold Mountain, Ztraceno v překladu, Gone In Sixty Seconds, Zachraňtě vojína Ryana ad.), znát ho ale nejspíš budete jako Phoebeina bratra ze seriálu Přátelé.

5. listopadu 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět