Shrek 2 Shrek 2 (2004)

režie: Andrew Adamson, Kelly Asbury, Conrad Vernon
orig. dabing: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas, John Cleese ad.
produkce: Jeffrey Katzenberg, David Lipman, Aron Warner, John H. Williams
scénář: William Steig, Andrew Adamson, Joe Stillman, J. David Stem, David N. Weiss
oficiální stránka: www.shrek2.com

   Předpremiéra Shreka 2 v Karlových Varech, na kterou jsem se chtěl pokusit dostat, se ukázala být jen reklamním trikem - za prvé byl Shrek promítán až 10. července (tedy dva dny po české premiéře), za druhé se jednalo o představení pouze pro zvané. Na Shreka jsem tedy musel vyrazit až po návratu do Prahy.
   Animace studia Dreamworks se od roku 2001 viditelně vylepšila. Dokonalostí nijak nezaostává za vychvalovaným Pixarem. Charakter hlavního hrdiny se ale za uplynulé tři roky vůbec nezměnil. Pořád je to odpudivý mrzutý sarkastický, ale současně také velice sympatický a v hlouby duše dobrácký zelený zlobr, který ze všeho nejvíc touží po klidu a soukromí. A stejně jako v prvním díle si ani jednoho moc neužije. Po návratu z líbánek čeká na Shreka a Fionu ve Shrekově obydlí v Bažině neodbytný Oslík, který je pevně rozhodnutý, že bude bydlet s nimi.
   Dlouho na sebe nenechá čekat ani první manželská hádka. Tu zapříčiní pozvání Fioniných rodičů na jejich zámek v království Za devatero horami. Královský pár však žije v domnění, že jejich dcera si vzala pohledného prince Krasoně. Pořádaný bál má být příležitostí k oficiálnímu seznámení se zetěm. Shrek cítí katastrofu a rozhodně odmítá jet, nakonec však podlehne a tak Shrek s Fionou a Oslíkem vyrážejí do dalekého království.
   Nálada je celou cestu velice špatná a Oslík atmosféru příliš nezlepšuje neustálými dotazy, kdy už tam budou. Pod bod mrazu ale nálada klesne až po příjezdu do naparáděného hlavního města (které má být středověkou parodií Hollywoodu a Beverly Hills). Obyvatelé očekávající princeznu a jejího zachránce jsou podobou královské dcery a jejího nastávajícího samozřejmě zděšeni. Nejhůře překvapení nese Fionin otec, který si se Shrekem už od začátku nepadne do oka. Po katastrofální večeři s Fioninými rodiči (které se nepozván zúčastní i Oslík) se Shrek s Fionou ošklivě pohádá.
   Události naberou rychlý spád, poté co do děje vstoupí Kmotřička víla, zdánlivě hodná kouzelná stařenka usilující o Fionino štěstí, ve skutečnosti však vychytralá intrikánka, která se snaží Shreka vyšachovat ze hry a na jeho místo protlačit svého syna, prince Krasoně. Kmotřička nevybíravě vydírá krále, který nakonec dojde k názoru, že Shreka se je nutno zbavit a najme na jeho odstranění tajemného zabijáka Kocoura v botách. A tak má Shrek co dělat, aby s pomocí svých přátel překonal nástrahy Kmotřičky víly a udržel si srdce své milované Fiony.
   V druhém pokračovaní Shreka se objevuje několik nových postav. Vedle Fioniných rodičů (krále nadaboval skvělý John Cleese), proradné Kmotřičky víly a prince Krasoně, mírně přihlouplého vychloubačného hezouna, zaujme především Koucour v botách, kterému hlas a mexický šarm ve stylu Zorra propůjčil Antonio Banderas. Mike Myers i Camernon Diaz jako Shrek a Fiona odvádí dobrý výkon, nepřekonatelný však zůstává Eddie Murphy jako Oslík (v posledních letech se tato bývalá černošská hvězda pohybuje od jednoho propadáku k druhému, ojedinělou výjimkou jsou právě oba díly Shreka, ve kterých plně zužitkovává svůj komediální talent).
   V porovnání s filmy studia Pixar (Hledá se Nemo, Příšerky s.r.o., ...) si Shrek zachovává trochu drsnější a pro starší publikum určený humor. Přestože se stále jedná o film pro celou rodinu, nejvíce si ho podle mého názoru, stejně jako u jedničky, užijí filmový fanoušci, neboť Shrek 2 je opět nabitý nejrůznějšími odkazy - hned v prvních pěti minutách se například objeví narážky na Spider-Mana nebo Pána prstenů.
   Dokonalou animaci, skvělé nápady, nepřetržitý narážek, vtipů a humorných situací a také slušný příběh doplňuje výborný soundtrack (jedná se zejména o svižné předělávky osvědčených hitů). Ke konci to nejdůležitější: za každou cenu jděte na titulkovanou verzi (v Praze je v současnosti v multiplexu Palace Cinemas). Pokud umíte anglicky, rozhodně nechodtě na dabovounou verzi (která bohužel tvoří většinu z 25 kopií kolujících po českých kinech), neboť se tím připravíte o zmiňovaný hvězdný americko-britský dabing.
   Shreka 2 si rozhodně nenechte ujít. Marně vzpomínám na nějaký lepší sequel, jednoznačně předčil moje očekávání. Shrek 2 se vyrovná originálu a zaručuje výbornou zábavu.

Do střehu! Přichází Kocour v botách.
Cože? Českej dabing? To snad ne.
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 92 min
česká premiéra 8. července 2004
počet kopií 25
hudba Stephen Barton, Adam Duritz, Mark Everett, Harry Gregson-Williams, James McKee Smith
IMDb www.imdb.com/title/tt0298148
konec titulků Nemusíte až do konce, ale chvíli rozhodně počkejte. Zjistíte, co se stalo s dračicí.
zajímavost Ve Fionině pokoji visí u postele plakát "Sira Justina", což má být narážka na Justina Timberlaka, se kterým v době natáčení Cameron Diazová (Fiona) chodila.
Kdo je... Mike Myers - komik, který propůjčil svůj hlas Shrekovi, se proslavil především jako potrhlý špion(átor) Austin Powers.
Anna Kareninová ne

23. července 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět