Saw Saw: Hra o přežití (2004)

režie: James Wan
hrají: Leigh Whannell, Cary Elwes, Danny Glover, Ken Leung ad.
produkce: Mark Burg, Gregg Hoffman, Oren Koules
scénář: James Wan, Leigh Whannell
oficiální stránka: www.sawmovie.com

   Když se tak dívám na filmy, které jsem v poslední době na Outsite - Film hodnotil, tak je to skoro samá komedie, akční film, thriller nebo animovaný film. Poslední trochu strašidelný film, na který jsem psal recenzi, je Proroctví z temnot z roku 2002. Proto jsem se to rozhodl napravit a přiblížit hororovou Saw: Hru o přežití.
   Divák je vtažen do děje od první minuty, kdy se Adam (Leigh Whannell), jeden z dvojice hlavních hrdinů, probere a zjistí, že se nachází uvězněný v nějaké tmavé páchnoucí místnosti. Propadne panice, začne křičet a dožaduje se propuštění, vysvětlení, co se s ním stalo, a toho, ať někdo konečně rozsvítí. Dočká se akorát toho posledního. Když přivykne světlu, zjistí, že se nachází na upuštěných záchodcích, že je skutečně přivázán, a to velice pečlivě, masivním řetězem ke zdi a že v místnosti není sám. Na druhém konci místnosti v blízkosti vypínače je stejným způsobem připoután další člověk, o kterém se později dozví, že je to doktor jménem Lawrence Gordon (Cary Elwes). A uprostřed místnosti leží v kaluži krve zjevně mrtví muž, který v jedné ruce drží revolver a v druhé diktafon.
   Ukáže se, že doktor Gordon si stejně jako Adam vůbec nepamatuje, jak se v současném, nejspíše podzemním, kachlíkovém vězení octnul. Podaří se mu ale Adama trochu uklidnit a oba začnou přemýšlet, jak se odtamtud dostat. Jako první by měli podle názoru doktora Gordona zjistit, proč zrovna oni dva, co jeho a Adama spojuje, a co po nich člověk, který je uvěznil může chtít. Prvním vodítkem se nakonec stane kazetka, kterou Adam objeví ve své kapse. Je to maličká kazeta, jaká se dává do diktafonu, a je ní nápis "přehraj mě". Když se prošacuje doktor Gordon, zjistí, že i jemu někdo dal něco do kapsy. Vytáhne malý balíček, ve kterém je kromě kazetky, podobné té jakou má Adam, je jeden náboj a malý klíček.
   Adam je blíž k diktafonu, který leží v ruce mrtvoly uprostřed místnosti, a i když na něj zdaleka nedosáhne nakonec se mu podaří diktafon přitáhnout k sobě. Po přehrání obou kazetek je obě mužům v místnosti jasné, že mají co dočinění s dílem nějakého zvláštního šílence. A že budou mít co dělat, aby se dostali ven živí.
   Raději nebudu prozrazovat, co se stalo dál a co přesně na diktafonových kazetách stálo. Nechci vám kazit překvapení, pokud se na Saw rozhodnete zajít do kina. Začátek - hledání stop v místnosti, kde jsou Adam a doktor Gordon uvězněni patří totiž rozhodně k tomu nejlepšímu z celého filmu. Druhá třetina filmu patří zejména představení psychopatického vraha, který dva hlavní hrdiny uvěznil. Poznáváme také detektiva Tappa (Danny Glover), kterému tento zločinec zabil parťáka, a on ho od té doby tvrdohlavě pronásleduje.
   Ani tato část filmu není špatná. Celkový dojem kazí až úplný konec Saw: Hry o přežití. Místo nějakého rozuzlení přichází několik překvapivých dějových zvratů. Od té doby, co konečně přijde ke slovu pila, po které je celý film pojmenovaný, přestože to z českého názvu moc poznat není (saw = pila), se nestačíte divit. Zvlášť poslední překvapení, které na diváky čeká je naprosto nesmyslné.
   Vyplatí se i přesto na Saw kouknout? Určitě ano, začátek je docela originální, plný dobrých nápadů a většinu filmu se nudit nebudete. Není to ale rozhodně pravý horor, spíš takový temný místy psychologický thriller. Krve se dočkáte až v samém závěru, a jak už jsem naznačoval, za moc to nestojí. Spíš než jít na tento film do kina, bych ale možná počkal a půjčil si Saw: Hru o přežití až na videu.

Adam je uvězněný a zoufalý.
Ani jeho spoluvězeň doktor Gordon (Cary Elwes) si ke konci filmu už nedokáže udžet svůj pověstný klid
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 102 min
česká premiéra 31. března 2005
počet kopií 14
hudba Charlie Clouser
kamera David A. Armstrong
IMDb www.imdb.com/title/tt0387564/
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Celá Saw: Hra o přežití byla natočena a současně sestříhána za pouhých 18 dní. Celé natáčení probíhalo v upraveném skladišti.
zajímavost Saw byla v Americe velice úspěšná, a tak hned na podzim toho roku má premiéru Saw 2. Tomu říkám rychlost:-)
Kdo je ... Cary Elwes - pokud vám byl doktor Gordon povědomý a nemohli jste si stejně jako já vzpomenout, kde jste ho už viděli, vězte, že hrál vedlejší role v docela známých filmech: např. Twister, Ve stínu upíra, Lhář, lhář nebo v jedničce Žhavých výstřelů.

10. dubna 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět