Robots Roboti (2004)

režie: Chris Wedge
český dabing: Saša Rašilov, Mahulena Bočanová, Ladislav Županič, Jaroslava Obermaierová ad.
produkce: William Joyce, Jerry Davis, John C. Donkin
scénář: Lowell Ganz, Babaloo Mandel, Jim McClain, Ron Mita
oficiální stránka: www.robotsmovie.com

   Vzhledem k tomu, že se letos nedočkáme žádného počítačově animovaného filmu od Pixaru (Cars mají premiéru až někdy v červnu 2006) ani ničeho od DreamWorks Animation (Shrek 3 až v roce 2007), jsou Roboti od Foxu (tvůrců Doby ledové) nejspíš jediný letošní velký animák.
   Hlavním hrdinou robotů je Rodney Copperbottom. Jeho rodiče, dobrosrdečná a starostlivá maminka-robotka a tatínek zaměstnaný jako myč nádobí (v těle má zabudovanou myčku), si Rodneyho postavili a vypiplali a jen velice neradi vidí, jak to Rodneyho táhne do světa. Rodney je od malička fascinován televizní show pana Bigwelda, výrobce a vynálezce robotů. Chce se stát vynálezcem a najít uplatnění v Bigweldově podniku, který je v televizi prezentován jako zcela otevřený veřejnosti a hlavně dobrým nápadům.
   Rodneyho otec nakonec synovi povolí jít za svým snem, a tak Rodney jednoho dne vyráží do světa - do slavného Robot City, kde sídlí Bigweldova firma. Rodney je v Robot City něco jako venkovan poprvé ve velkoměstě. Okamžitě tudíž upoutá pozornost a se stane terčem různých žertíků. Prvním, kdo se ho pokusí napálit, je červený robot Fender. Fender se na Rodneyho přilepí a je svědkem toho, jak je tento mladý nadšený začínající vynálezce z Bigweldova podniku nevybíravě vyhozen.
   Starý dobrák Bigweld zdá se někam zmizel a ve vedení podniku se usadil mladý ambiciózní Ratchet. Jeho ďábelským plánem je přestat vyrábět náhradní díly na staré roboty a donutit je tak kupovat si drahé upgrady. Staří rozpadlý roboti, kteří nejsou včas opraveni putují do šrotu. Respektive do tavírny kovu, kterou řídí Ratchetova matka, pravý mozek v pozadí celého záměru.
   Když se o tom Rodney dozví, rozhodne se, že to tak samozřejmě nemůže nechat. Začne staré neupgradovavané roboty opravovat, a nepřímo tak Ratchetovi vyhlásí válku. S novými přáteli, které poznal díky Fenderovi, se snaží najít Bigwelda a prohnilého Ratcheta zastavit.
   Roboti mě upřímně řečeno moc nenadchli, od tvůrců Doby ledové jsem čekal něco mnohem lepšího. První vážným nedostatkem, za který nemůžou američtí tvůrci nýbrž čeští distributoři je český dabing, který prostě musíte překousnout, pokud chcete Roboty vidět. Ani v jednom ze čtyř pražských multikin nemají titulkovanou verzi. A tak nemáme absolutně nic z toho, že hlavního hrdinu mluví v originále Ewan McGregor, potrhlého poruchového Fendera Robin Williams, jednu z hlavních "ženských" postav Halle Berry, a vůbec že původní znění je nacpané známými osobnostmi.
   Předpokládám, že český dabing dokázal jako obyčejně zničit tak polovinu vtipů. To co zbylo každopádně moc k popukání není. Zábavné postavičky jsou řekněme červený robot Fender, Ratchetova matka a Ratchetův slabošský. Moje neoblíbenější postava je asi ten žlutý robot, který sem tam pronese nějaký suchý vtípek, ale bohužel má ve filmu minimálně prostoru. Druhá nevýhoda dabingu je, že si nemůžete vybrat představení bez dětí. Nic proti dětem, ale v kině přece jenom občas celkem ruší.
   Co je na Robotech opravdu pěkné je vizuální stránka snímku. Roboti jsem pěkně vymodelovaní, ale ještě nohem víc se mi líbilo Robot City a jeho "městská doprava" a potom Bigweldův příbytek. Je to pastva pro oči - vzácné okamžiky, kdy vás Roboti opravdu nadchnou. Jinak bohužel film nestojí za moc: vtipů po málu, příběh jednoduchý a předvídatelný, navíc ještě plný žvanění o americkém snu. Roboty je asi skutečně radno přenechat dětem. Pokud chcete vidět nějaký dobrý počítačově animovaný film, pusťte si Dobu ledovou nebo něco od konkurence, pokud chcete vidět něco zábavného s kreslenými roboty, koukněte se na nějaký díl Futuramy:)

Roboti přicházejí na svět v krabici.
Rodney se loučí s rodiči a vydává se do Robot City.
Rodneyho noví kamarádi hrají všemi barvami.
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 91 min
česká premiéra 17. března 2005
počet kopií 25
hudba John Powell, Adam Schlesinger
IMDb www.imdb.com/title/tt0358082
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Filmu by měl předcházet krátký film se Scratem, šavlozubou veverkou z Doby ledové.

28. března 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět