Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

režie: Peter Jackson
hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Sean Astin, Viggo Mortensen, Sean Bean, Liv Taylor ad.
produkce: Peter Jackson, Barrie M. Osborne, Fran Walsh, Tim Sanders
scénář: Peter Jackson, Philippa Boyens, Fran Walsh
oficiální stránka: www.lordoftherings.net

    Pokaždé když se nějaký filmař rozhodne, že zfilmuje nějaké slavné literární dílo, musí počítat s tím, že jeho výtvor bude následně s knihou srovnáván. Moje srovnávací schopnosti jsou v tomto případě ale dosti omezené. Ne že bych Pána prstenů nečetl, ale četl jsem ho zhruba před pěti lety a musím ke své ostudě přiznat, že jsem ho dost podstatně zapomněl. Přestože mi film mnohé oživil, budu se hlavně co se děje týče muset soustředit téměř výhradně na film.
     Příběh se odehrává ve Středozemi. Je to svět obývaný množstvím zcela rozdílných bytostí, například trpaslíky, hobity, elfy, skřety a lidmi. Základním elementem celého příběhu je samotný Prsten. Tento hobiti Sam (Sean Astin) a Frodo (Elijah Wood) celkem nenápadný, ale mocný šperk vytvořil Sauron, vládce temnot, aby za pomoci něho mohl ovládnout ostatní prsteny, které vlastnili vůdci svobodných národů Středozemě. Zcela si tak podmanil devět lidských králů a sedm prstenů trpaslíků mu buď padlo do ruky nebo bylo ztraceno. Pouze tři zbývající prsteny, které vlastnili elfové, se Sauronovi nikdy získat nepodařilo. Podle pověsti se vládce temnot za pomoci svého prstenu již jednou pokusil Středozem ovládnout. V rozhodující bitvě mu však králův syn (člověk) usekl ruku a Sauron zbaven své moci zemřel. Nejmocnější Sauronův Prsten se však vyznačuje tím, že získá nad tím, kdo ho nosí, absolutní moc. Nový vládce se nedokázal Prstenu vzdát a zničit ho, když k tomu měl příležitost. To ho nakonec stálo život a Prsten byl na dlouhou dobu ztracen. Jednoho dne ho však objevilo podivné stvoření jménem Glum, které si Prsten brzy podmanil. I Glum o Prsten přišel a tento se dostal k hobitovi jménem Bilbo Pytlík.
    Bilbo Prsten dlouhý čas vlastnil a v den svých 111. narozenin ho jeho přítel čaroděj Gandalf (Ian McKellen), který tušil, že se jedná o nebezpečnou věc, přemluvil, aby se Prstenu vzdal. Bilbo odejde na odpočinek k elfům a Prsten stejně tak jako všechen jeho ostatní majetek v hobití zemičce Kraj získá jeho synovec Frodo Pytlík (Elijah Wood). Gandalf odejde zjistit o jaký Prsten se jedná. Když na to přijde, jede se urychleně poradit se svým přítelem kouzelníkem Sarumanem. Tím se ale dopustí velké chyby.
    Sauron byl sice zabit, ale jeho duch přežívá v temné zemi Mordor dál. V Chodec (Viggo Mortensen) a elfská kráska Arwen (Liv Taylor) poslední době získává stále větší sílu a zdá se, že je jen otázkou času, kdy získá bývalou moc. K ní mu chybí téměř jediné - jeho Prsten. A tak Saruman, který je o dění v Mordoru informován, přestane věřit, že se nad Sauronem dá zvítězit a radši se přidá na jeho stranu. Když se Gandalf odmítne přidat na stranu zla, Saruman ho přemůže a uvězní. Jen se štěstím se nakonec Gandalfovi podaří uniknout. Propásne tak dojednaný sraz s Frodem, kterému ještě před svým odchodem doporučil odnést nebezpečný prsten z Kraje co nejdříve.
    Je také nejvyšší čas, neboť Sauron již poslal obávanou Devítku, bývalé lidské krále a vlastníky podřízených prstenů, nyní nemrtvé zcela mu podřízené bytosti s podobou černých přízraků, aby mu prsten přinesli. Jeho devět otroků moci Prstenu zcela propadlo a zdá se, že jeho přítomnost vyloženě cítí. Pustí se tak za nebohým Frodem s děsivou přesností. Frodo, doprovázen třemi dalšími hobity, nakonec přesto dojde na místo, kde se má sejít s Gandalfem, kouzelník tam však není. S hobity by to asi dopadlo špatně, kdyby nepotkali osamělého hraničáře přezdívaného Chodec (Viggo Mortensen), který se hobitů ujme a vyrazí s nimi na cestu do Roklinky, uzemí obývaného elfy, kde by měli být v bezpečí.
    Přestože devět jezdců skupinu hobitů vedenou hraničářem neustále pronásleduje a nakonec se s ní i střetne, dostanou se nakonec hobiti i Chodec pod ochranu eflů. Zde se také Frodo znovu shledá s Gandalfem. Je uspořádána velká porada, na které se má rozhodnout, jak naložit s Prstenem a jak se bránit Sauronovým stále mocnějším silám. Na radu jsou pozváni představitelé všech národů, tzn. trpaslík Gimli (John Rhys-Davies), lidé Chodec a Boromir (Sean Bean), kouzelník Gandalf, Frodo i nejvýše postavení elfové. Rozpoutá se hádka, jak s prstenem naložit, kterou nakonec ukončí Frodo, který prohlásí, že bude prsten nadále ochraňovat a donese ho do samotného Mordoru. (Pouze čaroděj Gandalf (Ian McKellen) tam, konkrétně v Orodruině, Hoře Osudu, kde Sauron prsten vyrobil, se také dá zničit.) Nakonec se utvoří devítičlenná skupina, kromě Froda do ní patří jeho tři hobití kamarádi, Gandalf, trpaslík Gimli - skvělý válečník se sekerou, elfský lučištník Legolas (Orlando Bloom) a oba lidé, Chodec a Boromir. Skupina vyrazí na nebezpečnou cestu do Mordoru. Jejich poslání rozhodně nebude jednoduché, protože kromě nástrah temných sil se brzy začnou objevovat problémy i uvnitř společenstva. Většina členů skupiny totiž proti účinkům prstenu není tak odolná jako Frodo.
    Jak jsem již zmínil na začátku, nejsem nyní schopen film a knihu kvalifikovaně srovnávat. Měli byste ale vědět (a ti, kdo jste Tolkienovu knihu četli, to asi víte), že tento film je pouze prvním dílem (ze tří) Pána prstenů. Do příštího dílu, jehož premiéra je plánovaná na 16. ledna 2002, budu tedy mít dost času si celou trilogii znovu přečíst. Příště tedy již o srovnání nepřijdete. Co se týče tohoto prvního zfilmovaného dílu jsem celkem nadšený. Tvůrci filmu skutečně dokázali dobře zužitkovat velkorysý rozpočet. (Rozpočet na všechny tři díly je 370 miliónů dolarů). Úžasné jsou tak například všechny kostýmy, masky a vůbec ztvárnění všech postav, rozličných obyvatel Tolkienovy Středozemě a vlastně i Středozem samotná. Diváka také jistě zaujmou četné souboje, kouzla a různé výborně udělané triky.
    Celý film trvá zhruba tři hodiny, člověk se však rozhodně nenudí. I hudba k filmu je rozhodně povedená, včetně pěkné titulní písně May It Be od Enyi. Režisér Peter Jackson doposud dělal hlavně horory, je možné, že u Pána prstenů se nechal trochu inspirovat svými zkušenostmi. Tak jsou skřeti, hlavní Sauronova opora, ztvárněni možná trochu strašidelněji, než jak si je pamatuji z Tolkienovi knihy (možná že ne). Není to ale tak podstatné a není to ani moc na škodu. Je to také asi jediná věc, kterou bych kromě nutného zkrácení děje filmovému zpracování Společenstva Prstenu, mohl vytknout. Pokud tedy Pána prstenů znáte, jděte do kina, film by vás rozhodně neměl zklamat. Pokud Tolkienovo dílo neznáte, jděte do kina stejně, jsem si téměř jistý, že si Pána prstenů zamilujete (a do prosince asi nebudu jediný, kdo bude slavnou trilogii, ať znovu či poprvé, číst).

17. ledna 2002
zpět