Rat Race Milionový závod (2001)

režie: Jerry Zucker
hrají: John Cleese, Rowan Atkinson, Whoopi Goldberg, Cooba Gooding Jr. ad.
produkce: Jerry Zucker, Janet Zucker, Sean Daniel
scénář: Andy Breckman
oficiální stránka: www.ratracemovie.com

    Když jsem zjistil, že do kin přišel film, ve kterém hraje John Cleese, rozhodnul jsem se, že si ho nesmím nechat ujít. Neočekával jsem ale nic zvláštního.
    John Cleese ve filmu vystupuje jako podivínský majitel kasina Donald P. Sinclair, který se neustále snaží skupině milionářů, pravděpodobně stálých zákazníků, uspořádat netradiční zábavu, při které by se dalo sázet. Jeho poslední hra pro milionáře je něčím jiným než ty předchozí.
    Sinclair nechá dát do sedmi náhodně zvolených automatů ve svém kasinu sedm Vera (Whoopi Goldberg) a Merrill (Lanai Chapman) právě kradou vysokorychlostní modul Blesk II žetonů, které jsou vstupenkou na večírek s občerstvením. Na večírek nakonec skutečně přijde všech sedm nálezců. Zanedlouho se dostaví i Donald P. Sinclair a oznámí jim, že byli vybráni do hry o dva miliony dolarů. Peníze jsou v tašce na nádraží v městečku Silver City. Potom účastníkům rozdá sedm kopií klíčů od nadraží skříňky, ve které je bohatství ukryto. V klíčích je mimo to zabudován čip, aby měl Sinclair neustále přehled o tom, kde se soutěžící nacházejí. Kdo otevře skříňku jako první vyhrál. Žádná pravidla nejsou. Závod začíná.
    Soutěžící jsou zpočátku natolik překvapeni, že chvíli trvá než vyrazí. Přestože několik z nich tvrdí, že se tak hloupého závodu nebudou účastnit, všichni nakonec doslova vypálí na letiště. Utvoří se pět týmům: bratři Codyovi (Seth Green a Vince Vieluf), Randy Pear se svojí rodinkou, Vera Bakerová (Whoopi Goldberg) se svojí dcerou Merrill (Lanai Chapman), Nick Schaffer a pilotka helikoptéry Tracy Fauceová (Amy Smart), kromě toho soutěží ještě dva jednotlivci Ital Enrico Pollini (Rowan Atkinson) a fotbalový rozhodčí Owen Templeton (Cuba Gooding Jr.) Na letišti si několik skupinek zajistí letenky, po sabotáži bratří Codyových, kterým se dost podivným způsobem podaří ochromit naváděcí systém letiště, je letiště na nějakou dobu mimo provoz, a tak se všichni vydají do Silver City nějakým jiným způsobem. Nikdo z nich ale nedojede zvlášť daleko, protože každému se přihodí nějaká bizardní nehoda. Milionový závod se každopádně skvěle rozbíhá. I Enrico Pollini, trpící zvláštní chorobou, která způsobuje, že čas od času usne třeba i Výstřední majitel kasina Donald P. Sinclair (John Cleese) si sjednává pozornost výstřelem z pistole. vestoje, se probouzí a zapojuje se do hry. Hlavně, že se milionáři baví.
    Přestože jsem Johna Cleese napsal do obsazení filmu na první místo, byla role Johna P. Sinclaira spíše vedlejší. Na další příležitost vidět tohoto skvělého komika si asi budeme muset počkat do ledna příštího roku, kdy má premiéru dvacátá bondovka, kde by měl ztvárnit vynálezce R.
    Když ale ve filmu vystupuje takové obrovské množství důležitých postav jako v případě Milionového závodu, je dost těžké určit, která nich je hlavní. Každopádně musím říct, že všichni hráli celkem dobře, a to jak známé hvězdy jako Whoopi Goldberová, Rowan Atkinson nebo Cuba Gooding Jr., tak i ne až tak známý účastníci závodu jako Vince Vileuf nebo Breckin Meyer. Režisér filmu Jerry Zucker má s bláznivými komediemi dost zkušeností, je tvůrcem legendárního Připoutejte se, prosím! nebo série Bláznivých střel. I Milionový závod je doslova nabytý gangy a vtipnými scénami. Výhodou je velmi různorodé obsazení a tudíž i různý druh humoru - osobitost Johna Cleese, opičky Rowana Atkinsona, přirozenost Whoopi Goldbergové nebo třeba dva totální smolaři v akci - Seth Green a Vince Vileuf jako bratři Codyovy. Skutečně asi od desáté minuty se celé kino začne hromadně smát a nepřestane až do (celkem překvapivého) konce. A co víc by měla komedie dokázat. Chcete-li se tedy odreagovat a pořádně zasmát, jděte na Milionový závod.

19. dubna 2002
zpět