Harry Potter a kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

režie: Chris Columbus
hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Coltrane, John Cleese  ad.
produkce: David Heyman, Mark Radcliffe 
scénář: Steve Kloves
oficiální stránka: www.warnerbros.com/harrypotter

    Původně jsem recenzi na první film s Harrry Potterem psát nechtěl, protože jsem dosud neměl čas přečíst Harryho Pottera v knižní podobě. Nakonec jsem se však rozhodl, že to přeci jen zkusím. Nemám často možnost psát recenzi na film ještě před jeho oficiální premiérou a také musím přiznat, že jsem si Harryho Potter celkem oblíbil. Za případné nepřesnosti (zvlášť co se týče českých jmen a označení) se tedy omlouvám a budu rád, když mne na ně upozorníte.
    Harry Potter (Daniel Radcliffe) je jedenáctiletý kluk, který žije v rodině Dursleyových, tj. u svého strýce (Richard Griffiths) a své tety (Fiona Shaw). Harry tu je v roli jakési popelky. Dorsleyovi zbožňují svého syna Dudleyho (Harry Melling), Harryho dopis pro Harryho moc v lásce nemají. Harry musí denně snášet všemožné ústrky jak od strýce a tety tak od svého bratrance. Zatímco Dudley dostává k narozeninám přes třicet dárků, Harry například musí bydlet v miniaturním přístěnku pod schody.
   Jednoho dne objeví Harry v poště dopis se zeleně psanou adresou, který je pro něho. Harry si ho vezme, dopustí však, aby dopis zahlédla jeho povedená rodina, a tak o něj zase hned přijde. Poté co si strýc Vernon dopis přečte, ani ho Harrymu neukáže a zničí ho. Od toho okamžiku však stejné zeleně nadepsané dopisy začnou chodit každý den. Strýček Vernon je nadále neúnavně ničí a podaří se mu, že se k Harrymu skutečně žádný nedostane. Když už Vernon ničení Harryho pošty, kterou každý den přinášejí zvláštní sovy, nezvládá, rozhodne se odjet s rodinou na odlehlé místo.

    Právě v naprosté izolaci, v domku u moře, uprostřed bouřlivé noci, v den Harry jedenáctých narozenin dojde k osudovému okamžiku. Dveře domku vyrazí a dovnitř vejde obří zarostlý muž. Jde k Harrymu a osloví ho jménem. Mimo jiné také Harrymu předá jeden ze zeleně nadepsaných dopisů. Harry se z dopisu dozvídá, že má zvláštní schopnosti a že dopis je pozvánka ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích. Cizinec, který se představí jako Hagrid (Robbie Coltrane), se Harryho zeptá, zda je ochoten odejít od rodiny a Harry po kratším zaváhání souhlasí.
    Před Harrym se otevře zcela nový a nečekaný svět kouzel. Vše začne již v Londýně, kam ho Hagrid nejprve zeveze. Harry si totiž musí opatřit kouzelnické pomůcky, které bude ve škole potřebovat. Hagrid ho tajným vchodem v jedné hospodě zavede do skrytého koutu Londýna, kde Harry nestačí žasnout - létající košťata, kouzelné hůlky, banka, kterou řídí podivní malý skřeti, a to nejpodivnější ze všeho, neustálý obdiv a úžas ode všech, kteří zjistí, že se setkávají s Harrym Potterem.
    Hagrid Harrymu prozradí, že jeho rodiče nezahynuli při autonehodě, jak mu dosud všichni tvrdili, nýbrž že je zabil zlý čaroděj Voldemort. Chtěl zabít také Harryho, ale to nedokázal. Harry o život nepřišel, od té doby má na Hagrid (Robbie Coltrane) čele neobvyklou jizvu ve tvaru blesku. Čaroděj tehdy přišel o většinu své síly a od té doby ho nikdo nespatřil. Harryho zázračné přežití je také důvodem, proč všichni Harry tolik obdivují.
    Poté co Harrymu Hagrid pomůže s obstaráváním kouzelnického náčiní, odvede ho na nádraží King's Cross, ze kterého Harry vlakem z nástupiště 9 a 3/4 odjede do školy v Bradavicích. Cestou vlakem se Harry seznámí se zrzkem Ronem Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson). Všichni tři jsou poté v Bradavicích přiděleni na stejnou kolej a brzy se z nich stanou kamarádi.
    Již od prvního setkání si Harry a profesor Snape (Alan Rickman) nepadnou zrovna do oka. Ze Snapa jde strach, zdá se, že si na Harryho zasednul, kromě toho také Harry v jeho přítomnosti často cítí, jak ho jeho jizva na čele pálí. Jednoho dne se Harry, Ron a Hermiona dostanou do části budovy se zakázaným přístupem. V jedné místnosti tam narazí na obřího trojhlavého psa, který střeží dvířka v podlaze. Rozhodnou se, že přijdou na to, co za tím vězí. Za nějaký čas zjistí, že pes střeží pravděpodobně Kámen mudrců. Zdá se také, že profesor Snape je ve skutečnosti zlý čaroděj Voldemort. K tomu, aby získal ztracenou sílu, mu má dopomoci právě Kámen mudrců. Že by jeden z profesorů chtěl ukrást střežené tajemství samozřejmě nikdo nevěří, a tak se Harry, Ron a Hermiona musí pokusit Snapa zastavit sami.
    Jak jsem již zmiňoval film mne opravdu velice příjemně překvapil. Už se těším, až budu číst knížky s Harrym Potterem. Film překvapí dobrými hereckými Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) a Hermiona (Emma Watson) výkony tří představitelů hlavních dětských rolí. Harry Potter a Kámen mudrců je také nabytý vtipy a dobře udělanými efekty. Nejobtížnější bylo jistě zpracování hry famfrpál, což je taková kombinace rugby, baseballu a létaní na koštěti. Režisér Chris Columbus prohlásil, že nátáčení turnaje ve famfrpálu, který ve filmu trvá zhruba devět minut, bylo připravováno tři měsíce poté trvalo zhruba půl roku.
    Nabízí se srovnávat Harrryho Pottera s Pánem prstenů. Oběma filmům předcházelo neuvěřitelně úspěšné literární dílo a dá se říct, že ani filmové verze (přinejmenším první části) nezklamali. Zatímco tvůrci Pána prstenů pojali zpracování dosti volně, byla u Harryho Pottera zcela odlišná situace. Autorka Joanne Kathleen Rowlingová prosadila dosti striktní dodržování předlohy. Kromě toho prosadila, že do filmu byli obsazeni pouze britští herci. Odmítla také Stevena Spielberga, který o režii Harryho Pottera velmi stál. Režisérem se nakonec stal zmíněný Chris Columbus, proslulý hlavně filmem Sám doma a údajně také velký fanoušek Harryho Pottera. Předpokládám, že většinu z těchto věcí jste již slyšeli, takže nakonec jedna zajímavost, o které jste možná nevěděli. Harry Potter má narozeniny 31. července, tedy ve stejný den jako Joanne Rowlingová. Kupodivu je to i den narození Daniela Radcliffa, představitele Harryho Pottera.
    Nevím jak se film líbí fanouškům Harryho Pottera, mám na mysli ty, kteří přečetli všechny čtyři knihy a nemohou se dočkat páté, mně se ale film opravdu líbil. Slyšel jsem názor, že skoro všechny vtipy jsou jen převzaté z knížky, nemůžu to ale posoudit. Ve snímku se bohužel objevují typické dojemné fráze (poněkud podivně znějící z úst jedenáctiletých dětí) typu "Harry, ty to dokážeš, ty musíš jít dál!" a tak podobně, není jich tam naštestí tolik. Jinak ale v celém filmu nenajdete téměř žádné nudné místo, takže všem, kteří se chtějí pobavit (a je jim méně než dvanáct let nebo jsou dostatečně dětinští jako já), bych ho chtěl doporučit.

13. února 2002

zpět