Polar Express Polární expres (2004)

režie: Robert Zemeckis
orig. dabing: Tom Hanks, Nona Gaye, Michael Jeter, Peter Scolari ad.
produkce: Robert Zemeckis, Steve Starkey, William Teitler, Robert Zemeckis
scénář: Robert Zemeckis, William Broyles Jr.
oficiální stránka: www.polarexpressmovie.com

   Nevím, co mě to na animovaný snímek Polární expres tak táhlo do kina. Možná to, že trilogie Návrat do budoucnosti režiséra Roberta Zemeckise patří k mých nejoblíbenějším filmům nebo že už ani nepamatuju neúspěšný projekt, ve kterém se angažoval Tom Hanks. Snad jsem již moc rozmazlený dokonalými animovanými filmy studia Pixar nebo konkurenčních Dreamworks, ale Polární expres mě docela zklamal.
   Hlavní hrdina se jmenuje Chris (což jsem se dozvěděl až na českých stránkách Warner Bros., vůbec si nevybavuju, že by se to ve filmu objevilo a není to na IMDb ani na amerických oficiálních stránkách - Chris je tam prostě uváděn jako Boy Hero:) Není už malé dítě a začíná pátrat po tom, jestli není náhodou Santa Clause jen další podvod dospělých. O Santovi pochybuje, ale je vidět, že by si přál, aby existoval. Stejně jako každý rok nemůže na Štědrý večer usnout a dočkat se rána a dárků v punčoše. Z ničeho nic uslyší zvonečky a rozběhne se opatrně ale s velkým nadšením do obýváků. Tam ale zjistí, že to se jenom vrátili rodiče, a tak se zklamaně vrátí do postele. Když konečně usne, vzbudí ho jiný neobvyklý zvuk a nejsou to zvonečky, nýbrž vlak!
   Chris nevěří svým očím, ale před domem, kde jak se zdá, žádné koleje normálně nevedou, stojí žářící vlak s hrdým názvem Polární expres. Chris si vezme jen župan a pantofle a seběhne zvědavě dolů. Tam na něho již čeká průvodčí a vyzývá ho, aby nastoupil. Na otázku, kam vlak jede, odpoví konduktér, že samozřejmě na severní pól. Chris je trochu nedůvěřivý, ale nakonec se nechá zlákat a do na poslední chvíli do Polárního expresu naskočí.
   Zjistí, že všichni cestující ve vlaku jsou děti v jeho věku, které stejně jako on v pyžamech a župáncích netrpělivě očekávají, co se bude dít. Vlak zastaví už jen jednou, aby vyzvedl jednoho kluka z chudinské čtvrti a pak už zamíří přímo na severní pól.
   Hlavním problémem Polárního expresu je absence jakéhokoliv příběhu. Po celou hodinu a půl se nic zvláštního neděje a ani na konci se nic převratného nestane. Ve filmu není žádný ďábelský záporňák (který by chtěl například zrušit Vánoce, nebo něco podobného), před dětmi neleží žádný zvláštní úkol, který by měli splnit a všechny překážky, které se posádce vlaku staví do cesty, jsou neuvěřitelně nepravděpodobné. Dobrou půlhodinu například stráví hlavní postavy: Chris, chudý kluk, černoška Holly (Hero Girl) a průvodčí blbnutím s lístky a záchranou brzdou. Situace, do kterých se Chris dostává, svou nepravděpodobností a pitomostí dokáží snad trumfnout i osudy Kim Bauerové v druhé sérii 24 hodin:-)
   Ve filmu je zatraceně málo humoru. Trochu legrační jsou sice strojvedoucí a jeho pomocník, ale třeba Santovi skřítci, kteří by mají rozhodně humorný potenciál jsou spíš oškliví a přísní. Prakticky jedinou humornou postavičkou tak zůstává zlomyslný brýlatý kluk, který se svými "dobrými" radami Chrisovi stará o to, aby se ve filmu vůbec něco dělo. Průvodčí má někdy světlou chvilku, ale od trojce hlavních dětských hrdinů záplavu vtipů rozhodně nečejte. Zajímavou a občas celkem zábavnou postavou je záhadný tulák-duch, sídlící na střeše expresu, za celý film však není příliš vysvětlen smysl jeho postavy (každopádně díky Bohu za něj).
   Kromě toho, že Polární expres selhává v umění diváka rozesmát a nadchnout ho pro dění na plátně, ani s animací postav to není žádná sláva. Člověk má pořád pocit jakoby sledoval počítačovou hru, kde pohyb lidiček není ještě úplně dotažený do dokonalosti a drobné nedostatky jsou i v texturách. Děti mají například docela nadprůměrně velké ušní boltce a obří černé otvory uprostřed, což aspoň mně přišlo docela rušivé (občas jsem se nemohl od nezvyklého rysu odthnout). Polární expres je také odpudivě politicky korektní. Krom toho, že tam nenajdeme ani jednu vyloženě zápornou postavu a toho, že hlavní hrdinka je černoška, dostane samozřejmě brejloun příslušnou lekci, že chudým bychom se neměli posmívat (a že drát se dopředu nemá cenu, neboť Santa si pro udělení prvního dárku v roce stejně musí vybrat hlavního hrdinu). A Chudý chlapec přirozeně na konci dostane vysněný dárek. I když pokud byl odjakživa hodný a Santa Clause existuje, je vlastně dost nejasné, jak to, že nedostával dárky i předešlá léta.
   Ale abych pořád jen nekritizoval - co je na Polárním expresu zajímavé? Samotný Polární expres. Postavičky se mi sice moc nelíbíli, ale vlak se animátorům povedl. Atraktivní jsou hlavně momenty, kdy se vlak řítí po kolejích z prudkého kopce nebo kdy klouže ve smyku po zamrzlém jezeře. To jsou chvíle, kdy filmem trochu prosvítá invence a nadšení tvůrců, bohužel jich není příliš mnoho. Tyto scény si mimochodem člověk musí skvěle užít v IMAXu a to je asi tak jediný způsob, jak by vás, pokud jste starší deseti let, mohl Polar expres výrazněji zaujmout. Ve filmu je pár dobrých momentů, ale není to zábava pro celou rodinu - běžte asi radši (podruhé) na Úžasňákovi.

Račte nastoupit...
Kauza lístek
Polární expres v celé své kráse
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 99 min
česká premiéra 9. prosince 2004
počet kopií 22
hudba Glen Ballard, Alan Silvestri
IMDb www.imdb.com/title/tt0338348
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost V pořadí již třetí snímek režiséra Roberta Zemeckise s Tomem Hanksem. Kromě hitu Forrest Gump, který Hanksovi vynesl Oscara, spolu natočili ještě Trosečníka.
zajímavost Polární expres je prvním filmem, který ve většině zemí světa startuje současně v běžných kinech a v IMAXu.

9. prosince 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět