Pirates Of The Caribberan: The Curse Of The Black Pearl Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

režie: Gore Verbinski
hrají: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush ad.
produkce: Jerry Bruckheimer
scénář: Ted Elliott, Terry Rossio
oficiální stránka: www.disney.com/pirates

    Nevím, jak moc se necháváte ovlivnit trailery, já docela dost, a upoutávka na Piráty z Karibiku: Prokletí Černé perly na mne udělala upřímně řečeno dojem, že to musí být příšerná blbost. Hvězdné herecké obsazení a překvapivě pozitivní Will Turner (Orlando Bloom) a jeho milovaná Elizabeth (Keira Knightley) ohlasy ve mě ale vzbudily velkou zvědavost.
    Přestože tomu tak podle mého názoru původně nemělo být, je hlavní postavou snímku pirátský kapitán Jack Sparrow (Johnny Depp). Ten přijde o svoji loď a při pokusu o získání nového plavidla je v Portu Royal zadžen a uvězněn. Ještě předtím se však střetne s kovářem Willem Turnerem (Orlando Bloom), který má potíže se svým opileckým šéfem a tajně touží po guvernérově dceři Elizabeth (Keira Knightley).
    Přestože Will Turner výrazně napomůže uvěznění Jacka Sparrowa, je brzy nucen vyhledat jeho pomoc. Port Royal totiž jednoho dne přepadne tajemná pirátská loď Černá perla pod velením kapitána Barbossy (Geoffrey Rush) a její posádka vezme město útokem, unese guvernérovu dceru a odpluje. Královské námořnictvo nejeví příliš snahy o pronásledování pirátské lodi, a tak se zoufalý kovář rozhodne uzavřít dohodu s pirátským kapitánem. Za to, že ho Will osvobodí z vězení, pomůže Jack Sparrow Willovy najít Elizabeth.
    Na Willa ale velice těžký úkol. Jak Elizabeth při svém nezdařeném pokusu o útěk zjistí, není posádka Černé perly tvořena normálními piráty. Poté co ukradli vztáhli ruku na tajemnou truhlu aztéckého zlata, na nich totiž strašlivý kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) a jeho piráti lpí strašlivá kletba. Ve zvláštním stavu mezi životem a smrtí (pouze měsíční světlo odhaluje jejich pravou kostlivcům podobnou podobu) se musí plahočit po mořích, dokud nevrátí všechno aztécké zlato zpět na tajemný ostrov, kde jej našli. Will se od Jacka Sparrowa dozví, že jeho otec byl pirát. Je velice těžké ohadnout, co má Jack Sparrow za lubem, zdá se, že tento fakt má nějakou zvláštní důležitost.
    Jak už jsem naznačil v úvodu, září v Pirátech z Karibiku hned několik hvězd. Mladou britskou herečku Keiru Knightley můžete znát z loňského Karlovarského filmového festivalu nebo z komedie Blafuj jako Beckham. Orlando Bloom dokazuje, že umí stejně dobře šermovat jako střílet z elfského luku, nejvíc pozornosti na sebe ale strhává Johnny Depp. Jeho Jack Sparrow je nepřekonatelný, v žádné situaci neztrácí šarm ani svůj suchý humor a už kvůli Deppovi se na film vyplatí jít.
    Producentem filmu je Jerry Bruckheimer, člověk který nějakým zázrakem dokáže udělat kasovní trhák téměř z jakéhokoliv látky - Flash Dance, Top Gun, Skála, Con Air, Armageddon toho jsou důkazem. Společné všem těmto filmům jsou nepříliš složitý příběh, dobré herecké obsazení a hodně napínavých a akčních scén (tedy až na Flashdance:)
    I Piráti z Karibiku se mohou jako praví pirátský film pochlubit spoustou akce, šermířskými souboji počínaje a námořními bitvami mezi piráty a královským námořnictvem konče. Nechybí zlý padouch - kapitán Barbossa, kráska v nesnázích - Elizabeth, odhodlaný a odvážný mladý hrdina - Will Turner - a kapitán Jack Sparrow je vysloveně třešničkou na dortu. Také o humor rozhodně není nouze, a tak si jako oddechový letní (ale nejen) film si nemůžete přát nic lepšího.


1. září 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 143 min
počet kopií 34
kamera Dariusz Wolski
hudba Klaus Badelt
IMDb www.imdb.com/title/tt0325980
konec titulků Ano, vyplatí se počkat
zajímavost Pravé zápěstí Orlanda Blooma je po celý film něčím zakryto, aby nebylo vidět elfské tetování z natáčení Pána prstenů
Anna Kareninová ANO! (dramaturgie titulků)

zpět