Finding Nemo Hledá se Nemo (2003)

režie: Andrew Stanton, Lee Unkrich
český dabing: Ivan Trojan (Marlin), Barbora Munzarová (Dory), Marek Páleníček (Nemo), Jiří Macháček (Bourák) ad.
produkce: Graham Walters
scénář: Andrew Stanton, Bob Peterson, David Reynolds
oficiální stránka: www.disney.com/nemo

   Milovníci animovaných filmů se konečně dočkali. Hledá se Nemo, další geniální dílo studia Pixar dorazilo konečně i k nám. A opět jako v případě Příšerek s.r.o. se jedná o velice úspěšný počin - za šest měsíců, které uběhly od americké premiéry, se Nemo stihl stát nejúspěšnějším animovaným filmem všech dob.
   Hlavním hrdinou filmu je malá oranžová rybka Marlin. On a jeho družka se přestěhovali do nového domova na korálový útes a čekají na narození potomstva. Jejich štěstí ale netrvá dlouho, při útoku dravé ryby přijde Marin o svou milovanou i o ještě nenarozené potomstvo. Zbyde jen jediné dítě, které Marlin pojmenuje Nemo.
   Vzhledem k tomu, že Marlin přišel o zbytek rodiny, rozhodne se, že Nema bude ochraňovat za každou cenu. Bohužel to se starostlivostí trochu přehání. Když Nemo nastoupí do školy, dostoupí Marlinův strach o jediného syna vrcholu. Neváhá a pronásleduje třídu při výletu na útesy, aby se přesvědčil, že Nemovi nic není. Nemovi je Marlinova přehnaná starostlivost dost nepříjemná, zvlášť před novými spolužáky. Aby u spolužáků zabodoval, ale hlavně otci natruc, se rozhodne prokázat svou odvahu tím, že doplave k hladině a dotkne se rybářské lodi. Už to vypadá, že se mu nic nestane, když se zničeho nic objeví potápěči a Nema chytí. Všechny rybky se rozutečou, jen Marlin neváhá a okamžitě vyrazí Nema zachránit. Bohužel je příliš pomalý. Potápeči se vrátí na loď a hned, jak vylezou z vody, vyrazí pryč. Marlin je zoufalý, jeho syn je na lodi, která ujíždí pryč, a přestože se snaží plavat co nejrychleji, člun se mu pořád vzdaluje.
   Marlin nakonec loď ztratí z dohledu a jediným vodítkem, kam zmizel jeho syn, se tak stanou potápěčské brýle s cedulkou majitele, které z lodi vypadly. Při zjišťování, co je na brýlích napsáno, získá Marlin spojence. Je jím dosti potrhlá fialová rybka Dory, která navíc trpí poruchou krátkodobé paměti (něco jako hlavní hrdina Mementa:), takže s ní má Marlin často nemalé trápení. Je mu však také občas cennou pomocí, neboť na cestě do Sydney, kde bydlí majitel potápěčských brýlí (únosce Nema), je oba čeká plno nebezpečných dobrodružství.
   Fanoušek animovaných filmů to nemá lehké. Cílovou skupinou těchto filmů jsou především děti. A filmy pro děti musí mít samozřejmě český dabing. Díky tomu bohužel přijdeme o plno vtipů (které často nejdou přeložit), neuslyšíme kreslené postavičky mluvit hlasy známých herců (například Eddie Murphy a Cameron Diazová ve Shrekovi, v případě Hledá se Nemo zase Willem Daffoe jako Gill - nepsaný vůdce akvarijních rybek), musíme trpět často dost příšernými počeštěnými názvy a označení (viz Harry Potter), ale hlavně se k nám tyto filmy dostávají v době, kdy v Americe už většinou vycházejí na DVD (Nemo vyšel už témeř před měsícem).
   Čekání ale ještě nikoho nezabilo, alespoň se člověk může na film víc těšit, a přestože o něco přijdeme, stojí animované filmy studia Pixar zato. Kromě humoru jsou nepochybně hlavní předností Nema nádherné animace. Animátoři z Pixaru nasadili laťku opravdu vysoko. Jejich američtí konkurenti Fox (Ice Age) a DreamWorks (Shrek) můžou jen tiše závidět. Kromě toho, že je podmořský svět ztvárněn velice pěkně, je také velice autentický. Všechny ryby ztvárněné ve filmu, skutečně existují, a jak jsem se na vlastní oči přesvědčil o prázdninách v jednom francouzském akváriu (kde se konala speciální akce v souvislosti s francouzskou premiérou Nema) vypadají velice podobně. Film překypuje originálními, bláznivými a vtipnými nápady, ať už se jedná o rybí školu pod vedením učitele rejnoka Raye, žraločí odvykací kurz "Ryba je tvůj přítelem, ne jídlo", hejno exhibicionistických rybek nebo tlupu omezených racků.
   V tomto ohledu (gejzír nápadů) se filmu Hledá se podle mého názoru může Nemovi rovnat jediný film. Tím je snímek japonského studia Ghibli Cesta do fantazie, který měl u nás premiéru na jaře, a který mě též vyloženě nadchl. Co se týče srovnání s ostatními filmu Pixaru, je to neuvěřitelné, ale vypadá to, že jsou stále lepší a lepší. Můj závěr je proto zcela jednoznačný: Nema si nesmíte nechat ujít!

Potápěč odveze malého Nema až do dalekého Sydney a zavře ho do svého akvária
Marlin (napravo) není moc přesvědčen o tom, že Dory se dokáže dorozumívat s velrybami
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 100 min
česká premiéra 13. listopadu 2003
počet kopií 24
kamera Sharon Calahan, Jeremy Lasky
hudba Thomas Newman
IMDb www.imdb.com/title/tt0266543
konec titulků Docela se vyplatí počkat, v průběhu titulků připlouvají známé postavičky a to nejen z filmu Hledá se Nemo. Na chvíli se objeví například Mike Wazowski z Příšerek s.r.o., který si, jak v Příšerkách sliboval, zaplatil potáčský kurs.
zajímavost Americká společnost zabívající se výrobou filtrů a jiných zařízení pro odpadní systémy, vydala po premiéře prohlášení, ve kterém (děti) důrazně varuje před osvobozováním rybiček spláchnutím do odpadu:)
Anna Kareninová Bohužel ne - film je dabovaný.

25. listopadu 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět