Titul Proroctví z temnot (2001)

režie: Mark Pellington
hrají: Richard Gere, Laura Linney, Debra Messing, Will Paton ad.
produkce: Gary Lucchesi, Tom Rosenberg, Gary W. Lucchesi, Gary Goldstein
scénář: Mark Pellington, Richard Hatem
oficiální stránka: www.spe.sony.com/movies/mothman

    Možná jste si všimli, že skladba filmů, které si vybírám, se žánrově příliš neliší (komedie, akční, dobrodružné a tak pořád dokola). Proroctví z temnot proto představuje výjimku. Jedná se o film s nevysvětlitelnými jevy, prvky tajemna přirovnatelný tak k seriálu Akta X nebo možná vzdáleně k Ospalé díře, ale k tomu se ještě vrátím.
    Hlavním hrdinou je novinář John Klein (Richard Gere). Jeho šťastný život zásadně změní autonehoda. Právě se s manželkou Mary (Debra Messing) vrací z prohlídky domu, který se rozhodli koupit, když tu najednou Johnova manželka vykřikne a strhne auto ke straně. Když se auto po mnoha nárazech a smycích John Klein (Richard Gere) u lůžka své ženy Mary (Debra Messing) konečně zastaví, zjistí John, že se Mary ošklivě poranila na hlavě. Jack jí co nejrychleji dostane do nemocnice, kde se Mary nakonec probere. Ihned se ale hrozně lekne, což vyděsí i Johna, který čeká u její postele. John se Mary snaží uklidnit, ale ta je pořád velmi vyděšená. Doktoři objeví u Mary velmi vzácně se vyskytující zhoubný nádor, jehož léčení zprvu probíhá dobře, jednoho dne však Mary z ničeho nic nádoru podlehne. Když si John přijde pro Maryniny věci, najde v Marynině diáři děsivé kresby jakýchsi temných přízraků. Tyto obrázky mu stejně jako věta, kterou Mary pronesla, když se probrala, "Tys to neviděl, viď ?", nepřestanou vrtat hlavou
    Od tragické události uplynou zhruba dva roky, kdy se John stále nemůže vypořádat se smrtí manželky, když dojde k dalším podivným událostem. John vyrazí pozdě večer autem do vzdáleného města, aby zde udělal příští den interview. Je velmi unavený, a tak nedává moc pozor na cestu. Najednou začne jeho auto zvláštním způsobem zlobit, a z ničeho nic motor i světla zhasnou a úplně přestanou fungovat. John si uvědomí, že vůbec neví, kde je. Vyleze z auta a jde hledat pomoc. Dojde k osamělému domu a protože neví, co dělat, tak, přestože je hluboká noc, zazvoní. Dveře se ihned otevřou a k Johnovu zděšení ho jakýsi s chlapík s puškou vtáhne dovnitř, nacpe do sprchového koutu a, stále na něj míříc puškou, řekne ženě, ať zavolá policii, že "ten chlap už tu je zas". Policie reprezentovaná seržantkou Connie Parkerovou se zanedlouho dostaví a Johnovi se jí podaří přesvědčit, že není Indrid Cold, muž za kterého ho považuje pán domu (Will Patton) s puškou. Pán domu, jehož pušku se policistce brzy podaří odebrat, se jmenuje Gordon a tvrdí, že ho John, tedy Indrid Cold, navštívil i dva policistka Connie Pakerová a podezřívavý Gordon Samllwood (Will Patton), který Johna držel ve sprše předchozí dny a včera sliboval, že se vrátí. Policistka Parkerová Johna odveze do motelu ve městě, s tím, že druhý den pošle odtahovou službu pro jeho auto.
    Tím ale Johnovy zvláštní zážitky zdaleka nekončí, spíše naopak. Zjistí, že se nachází v zapadákově jménem Point Pleasant v Západní Virginii, že se teda zcela odchýlil od své trasy a v krátkém čase urazil neskutečnou vzdálenost. Od seržantky Parkerové s také dozví, že podobně zvláštní případy jako ten jeho nejsou v Point Pleasant v poslední době ničím zvláštním. John se o to začne zajímat, opravdový zájem ho chytne, až když mu seržantka ukáže kresbu, kterou nakreslil někdo místních a která vypadá přesně jako obrázky v diáři jeho ženy. John se tedy (stejně jako mladý komisař Ichobod Crane z filmu Ospalá díra) rozhodne v západákově zůstat zůstat a přijít záhadám na kloub. Brzy se spřátelí jak Connie Parkerovou, tak s Gordonem, který se mu svěří se svými zážitky. Tajemný hlas, který se představuje jako Indrid Cold nedá Gordonovi spát a stále opakuje zdánlivě nesmyslné věty. John s Gordonem brzy zjistí, že Gordonův Indrid Cold není jenom nějaká halucinace, jsou to indicie, jakési předpovědi katastrof, které se stanou. Čím více se však John podivnými úkazy zabývá, tím více se do věci zaplétá a řešení, pokud vůbec nějaké existuje, se zdá být v nedohlednu. Podivné věci se dějí už i jemu a telefonicky kontaktuje ho i tajemný Indrid Cold. John se zoufale snaží najít nějaké vysvětlení. To by mu mohl poskytnout Alexander Leek (Alan Bates), spisovatel a bývalý vědec, který se zabýval nadpřirozenými jevy. Leeka není lehké přesvědčit ke spolupráci, protože se zdá, že Leek už podobnými věcmi nechce nic mít. Když se Johnovi nakonec podaří ukázat Leekovi kresby své ženy a lidí z Point Pleasant, varuje ho Leek, ať na celou věc zapomene a okamžitě z Point Pleasant odjede, neboť se stane něco hrozného.
    Film Proroctví z temnot je opravdu velmi působivý a sugestivní. Nevím jestli to tak působí na každého, ale já jsem měl téměř nepřetržitě husí kůži nebo mrazení v zádech. Musím říct, že už jenom zmíněné kresby přízraků jsou celkem hrůzostrašné.
    Přesto se mi ale Proroctví z temnot líbilo, je to podle mě vůbec ta nejlepší role, co slavný prošedivělý milovník Richard Gere měl kdy možnost hrát, a opravdu se mu povedla. Také se mi líbila hlavní ženská postava, policistka Parkerová, která měla i celkem vtipné dialogy. Dále musím ocenit, že přestože film jaksi naznačuje, že spolu John a Connie budou něco mít, za celý film se ani nepolíbí, což je hlavně u rolí Richarda Gera velmi neobvyklé. Kromě toho má film, jako skoro všechny filmy poslední dobou, celkem překvapivý konec. Chcete-li se pobavit a trochu se bát, doporučuji Proroctví z temnot.

7. května 2002
zpět