Titul Čistá duše (2001)

režie: Ron Howard
hrají: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany ad.
produkce: Brian Grazer, Ron Howard 
scénář: Akiva Goldsman, Sylvia Nasar
oficiální stránka: www.abeautifulmind.com

    Ke konci února, kdy jsou kina ovládána Harry Potterem a Pánem prstenů, se k nám téměř nenápadně dostává jeden zajímavý americký snímek. Co se skrývá pod nic neříkajícím názvem Čistá duše?
    Jedná se o biografii geniálního matematika Johna Forbese Nashe. Film začíná jeho příchodem na Princetonskou univerzitu. John je od začátku dosti uzavřený, Nash (Russel Crowe) nápady zásadně nepoznamenává do sešitu nýbrž na sklo trochu podivínský student. Straní se společnosti a nechodí dokonce ani na semináře matematiky. Ke svým spolužákům se chová odměřeně a ani oni ho často nemají příliš v lásce. Do normálního života se ho snaží přivést jeho spolubydlící, a vlastně také jeho jediný opravdový kamarád, Charles (Paul Bettany). John to má často opravdu zapotřebí, protože i když na semináře nechodí, věnuje studiu matematiky všechen svůj čas. Je totiž posedlý myšlenkou konečně publikovat svůj vlastní článek a hlavně přijít na originální myšlenku. Vidí, jak většina ostatních studentů již publikovala, a ze strany profesorů je mu naznačeno, že s jeho dosavadním přístupem a výsledky to dlouho dál nepůjde.
    Nevím nakolik scénář filmu skutečně odpovídá skutečnému životu Johna Forbese Nashe, ale filmový Nash nakonec na svoji originální myšlenku přijde v hospodě, když přemýšlí, jakou má nasadit strategii při balení holek. Na základě tohoto nápadu vypracuje práci, jeho slavnou teorii her. Jedná se o velmi význačný objev, který ukazuje, že část Bohatství národů, stěžejního díla Adama Smithe, zakladatele ekonomie, není zcela správná. To doslova otřese celým vědeckým (hlavně ekonomickým) světem. Johnu Forbesi Nashovi jeho teorie přes noc přinese nebývalou slávu a otevře všechny dveře.
    John se za pomocí dvou svých kolegů pustí do jakéhosi výzkumu. Se slávou a prvními úspěchy přicházejí i jisté povinnosti, a tak je Johnovi na univerzitě přidělen matematický seminář. Vzhledem k tomu, že si odjakživa myslel, že semináře jsou na nic, nehodlá se tomu příliš věnovat. Na úvodní hodině zadá studentům těžký příklad a řekne jim, že až to budou mít, tak ať přijdou. Čeká, že už od nich bude mít na celý semestr pokoj. Nedlouho potom ale do jeho kanceláře přijde jedna z jeho studentek předvést své řešení. Přestože řešení není zcela správně je John překvapen studentčinou zjevnou inteligencí i jistou drzostí. Zarazí se ještě více, když ho atraktivní studentka pozve na večeří. Tato studentka jménem Alicia (Jennifer Connelly) Nash (Russel Crowe) a Alicia (Jennifer Connelly) se mu líbí, a tak souhlasí. John to se ženami příliš neumí, většina jeho dosavadních pokusů skončila inkasovanou fackou a výborným pobavením všech přihlížejících. Alicia však jeho často dost podivné chování toleruje. Oba se do sebe velmi rychle zamilují a zanedlouho se vezmou.
    John navštíví Pentagon, kde se má pokusit rozluštit jeden složitý sovětský kód. Johnovi se podaří kód rozluštit a to mu přinese další slávu. Brzy ho vyhledá generál Parcher (Ed Harris), který mu nabídne trvalou spolupráci s Pentagonem. Parcher Nashovi prozradí, že na americkém území plánuje jedna ruská teroristická skupina odpálit dvě atromové bomby s cílem způsobit co největší ztráty na civilním obyvatelstvu. Sověti se domlouvají speciálními zakódovanými vzkazy v novinách. Nashovým úkolem má být sledovat noviny, kontrolovat podezřelé inzeráty a pravidelně podávat zrávy do tajné schránky u jednoho odlehlého domu. Nash souhlasí a nějaký čas skutečně zprávy vypracovává. Při poslední návštěvě schránky je však pronásledován a jen tak tak neznámým unikne.
    Nebezpečí přestane číhat jen u tajemné schránky, neznámí muži si pro Johna přijdou dokonce na univerzitu. John je zpozoruje a začne před nimi prchat. Před univerzitou ho ale dostihnou, přemůžou, uspí a odvezou. Poté co se John probere, je jeho dosavadní život zcela obrácen na ruby.
    Z dosud popsaného děje to možná moc nevyplývá, ale Čistá duše je velmi zajímavý film, který diváka strhne již od naprostého začátku. Přestože se jedná o určitou formu životopisu, je celý velmi napínavý a, což z mého popisu již vůbec nemohlo vyznít, obsahuje velké množství vtipů a zábavných scén, u kterých se bavilo skuteně celé publikum. Vědecký obsah je omezen na minimum a použité termíny jako třeba zmíněná teorie her jsou dobře přiblíženy a jsou jistě srozumitelné i naprosto nematematicky založeným lidem. Film se dosti výrazně odlišuje od běžného hollywoodského průměru, typického dojemými scénami a nepříliš inteligentními dialogy.
   Čistá duše je nominována na celkem osm Oscarů a nepochybuji, že některé z nich skutečně získá. Velmi reálné šance mají, podle mého názoru jak Russell Crowe, nominovaný za mužský herecký výkon v hlavní roli, tak i Jennifer Connelly, která je za roli Nashovy manželky nominovaná za ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Film se mi skutečně nesmírně líbil. Musím říct, že za velmi dlouhou dobu jsem se snad s vyjímkou Pána prstenů s ničím tak výjimečným nesetkal. Čistou duši skutečně musíte vidět.

24. února 2002

zpět