Million Dollar Baby Million Dollar Baby (2004)

režie: Clint Eastwood
hrají: Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman ad.
produkce: Clint Eastwood, Paul Haggis, Tom Rosenberg, Albert S. Ruddy
scénář: Paul Haggis
oficiální stránka: milliondollarbabymovie.warnerbros.com

   27. března jsem jako plno dalších filmových fanoušků v Evropě šel spát až někdy před krátce šestou ráno, neboť jsem si nemohl nechat ujít udělování nejvýznamnějších filmových cen, letošní Oscary. S potěšením jsem se dozvěděl, že si hodně ocenění odnesl Aviator, o němž jsem psal před měsícem. Po jednom Oscaru si ale také odnesli třeba Úžasňákovi nebo Spider-Man 2, na které jsem psal recenze minulý rok. Největším překvapením Oscarového klání byl nejspíš úspěch filmu Million Dollar Baby, který nakonec inkasoval čtyři sošky v těch nejdůležitějších kategoriích (film, režie, herečka a herec ve vedlejší roli). A tak jsem na nejnovější Eastwoodův snímek vyrazil hned, jak to bylo možné.
   Clint Eastwood se u Million Dollar Baby neujal pouze režie a produkce, je zodpovědný i za hudbu a ztvárnil jednu z hlavních rolí. Hraje starého boxerského trenéra a manažera Frankieho Dunna. Pro Frankieho je box celý jeho život, jako trenér dokáže své svěřence dovést až na vrchol, je však trochu příliš starostlivý. To způsobí, že boxerská hvězda, o se kterou Frankie několik let staral, mu "dá kopačky" a zvolí si jiného manažera, který dříve zajistí souboj o titul. Jak boxer, kterému věnoval několik let svého života, nakonec získá mistrovský titul, sleduje potom Frankie Dunn pouze v televizi.
   Frankie již několik let vlastní boxerskou tělocvičnu Hit Pit. Je to malý a ne zrovna výdělečný podnik. Jako uklízeč tu pracuje bývalý boxer a Dunnův starý přítel Eddie "Scrap-Iron" Dupris (Morgan Freeman). Dva staříci se neustále špičkují, je ale vidět, že jednomu na druhém velice záleží. Právě Eddie nakonec Frankieho přivede k začínající Maggie Fitzgerald (Hilary Swank). Maggie je dvaatřicetiletá servírka, jejíž jedinou vášní je box. Je chudá jak kostelní myš, svojí práci nesnáší, veškerý čas tráví v tělocvičně a touží po tom, aby ji Frankie Dunn začal trénovat. Její vytrvalost ze začátku obměkčí pouze Eddieho, který jí v tréninku trochu pomáhá. Frankie o nechce nejprve o trénování Maggie ani slyšet. Doposud trénoval jen muže a po odchodu svého posledního svěřence chtěl s profesionální trenérskou a manažerskou kariérou přestat. Nakonec se ale nechá přemluvit.
   Frankie si nejprve představuje, že Maggie naučí základy a potom ji předá nějakému jinému manažerovi. Maggie je vytrvalá a má pro box neuvěřitelné nadšení a přestože se tomu Frankie brání, přiroste mu k srdci. Když Frankie vidí, jak s Maggie její nový manažer při prvním zápasu zachází, nedá mu to, vezme ji zpět pod svá křídla a začne ji věnovat veškerou péči. Maggie tak brzo odstartuje neuvěřitelně úspěšnou kariéru. Soupeřky knockoutuje zpravidla v prvním kole a stane se miláčkem fanoušků ženského boxu. Divák postupně odhaluje krásu ale i množství stinných stránek boxu. Pomalu se také odkrývá minulost bývalého boxera Eddieho, novopečené hvězdy Maggie, ale hlavně Frankieho Dunna, sužovaného nějakým hrozným hříchem z minulosti.
   Million Dollar Baby dává nahlédnout do boxerského světa jako málokterý film. Nabízí napínavé zápasy jako třeba Rocky nebo Zuřící býk, mnohem více se ale věnuje technické stránce a také činnosti trenéra, který velice často funguje i jako schopný ošetřovatel (je schopen někdy docela brutálními metodami zastavit během několika sekund téměř jakékoliv krvácení). Neřeší se tu dlouze žádné rodinné problémy (jako například ve zmiňovaném Scorseseho Zuřícím býkovi), jak brzy se ukáže Maggie i Fankie mají rodinné vztahy beznadějně a nenávratně zničené. Vzniká tu spíš pouto dcera otec, divákovi to ale není nestále předhazováno. Tvůrci se v citech brutálně nerýpají a výsledek je nakonec možná asi působivější, než kdyby tak činili.
   Podle mého názoru se rozhodně nesluší, abych prozrazoval konec filmu. Rád bych ale upozornil, že Million Dollar Baby není typický hollywoodský film, kde se chudá dívka s odhodláním popere s osudem, všem v ringu ukáže zač je toho loket a po získání nejvyššího možného boxerského titulu, si všichni oddechnou, vyřeší své problémy a žijí šťastně až do smrti.
   Pokud bych se měl ještě k Oscarům naposledy vrátit, zdá se mi, že Hilary Swanková si toto ocenění opravdu zasloužila - v Million Dollar Baby podala mimořádný výkon. Co mě víc překvapuje je ocenění Morgana Freemana, jeho postava je na plátně docela krátkou dobu. Přestože ale ztvránil starého uklízeče, nedá se mu upřít šarm a jistá velkolepost - těžko říct jak to dělá:-) Jeho hlas navíc diváka provází celým snímkem a jak na konci zjistíme to, že právě jeho postava je vypravěčem, není nijak bezúčelné. Mně se ale asi nejvíc líbil Clint Eastwood, který za svůj herecký výkon Oscara nedostal. Člověka skoro vyděsí, jak v posledních letech zestárnul. Pořád ale dokáže nahodit svůj drsný výraz a prohnaný škleb jako za starých časů třeba ve westernu Pro hrst dolarů nebo thrilleru Drsný Harry. Kromě typické grimasy zůstal také suchý humor a hlavně schopnost zahrát přesvědčivě každou situaci.
   Vyplatí se tedy na Million Dollar Baby zajít do kina? Myslím, že ano. Filmu nechybí humor, dobré herecké výkony, zajímavé postavy, promyšlený příběh, strhující scény, napětí i něco, co vás přivede k zamyšlení. Žádný trhák, ale velice povedený film.

Trenér a jeho svěřenkyně (Clint Eastwood a Hilary Swank)
čerstvý držitel Oscara, Morgan Freeman
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 132 min
česká premiéra 3. března 2005
počet kopií 8
hudba Clint Eastwood
kamera Tom Stern
IMDb www.imdb.com/title/tt0405159/
konec titulků Nemusíte čekat.
Anna Kareninová ne
zajímavost Holčičku s pejskem, na kterou Maggie mává při čekání na benzínové stanici si zahrála Eastwoodova dcera Morgan.
zajímavost Clint Eastwood byl letos jako jediný nominován na Oscara za ztvárnění fiktivní osoby.
Kdo je ... Hilary Swank - americká herečka, která nestojí zcela v popředí hollywoodských hvězd; letos však získala již druhého Oscara (první zlatou sošku si odnesla v roce 2000 za film Kluci nepláčou).

10. března 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět