Mexičan Mexičan (2001)

režie: Gore Verbinski
hrají: Brad Pitt, Julia Robertsová, James Gandolfini, Bob Balaban, David Krumholtz ad.
produkce: John Baldecchi a Lawrence Bender
scénář: J. H. Wyman
oficiální stránka: http://www.amazon.com/exec/obidos/subst/video/misc/dreamworks/mexican/me-home.html/104-3167261-2322306

    Film Mexičan sleduje osudy dvou lidí, mladíka Jerryho (Brad Pitt) a jeho přítelkyně Samanthy (Julia Robertsová). Jerryho práce pro gang zločince Margolese je jakýsi trest za to, že právě Margolese se díky nešťastné náhodě způsobené Jerryho nepozorností za volantem dostal do vězení. Smolař Jerry bohužel nepracuje podle představ gangu, a tak se jeho poslední úkol před Margolesovým propuštěním stává jeho poslední šancí. Buď v pořádku přiveze z Mexika vzácnou starou zbraň zvanou Mexičan, nebo ho Nayman (Bob Balaban), Margolesův naštvaný Samantha (Julia Robertsová) a zabiják Leroy (James Gandolfini) zástupce, nechá zabít. Podobné ultimátum dostává i od své přítelkyně Samanthy - buď přestane pracovat pro Margolesův gang a konečně s ní odjede do Las Vegas, kde chce Samantha začít nový život, nebo se s ním Samantha rozejde. Jerry volí cestu do Mexika, a se svou temperamentní přítelkyní se kvůli tomu ošklivě pohádá. Jejich cesty se tak hned na začátku filmu rozdělují - Jerry letí do Mexika a Samantha vyráží do Vegas.
   Události se samozřejmě komplikují. Samantha je unesena zabijákem Leroyem (James Gandolfini). Toho si najal Jerryho šéf Nayman, aby měl pojistku, že Jerry cennou zbraň skutečně přiveze. Jerrymu jde zpočátku vše bez problémů. Najme si auto, dojede na dohodnuté místo a setká se s Margolesovým vnukem Beckem (David Krumholtz), který mu Mexičana předá. Jerry se poprvé dozvídá, že nádherná zbraň přináší svému držiteli smůlu. Vyslechne také první část legendy o starém výrobci zbraní a o nešťastné lásce jeho dcery a jeho pomocníka, který zbraň prokleje. Právě legenda o Mexičanovi tvoří druhou rovinu filmu. Legenda, postupně vyprávěna několika lidmi, divákovi zvolna odkrývá celou tragickou historii spjatou se strarobylu pistolí.
    To že zbraň skutečně přináší smůlu, zjistí Jerry překvapivě brzy, když přepadený Jerry (Brad Pitt) Margolesův vnuk Beck přijde o život. Stane se tak nešťastnou náhodou při bouřlivé místní slavnosti, kdy Becka strefí odražená kulka některého z opilých oslavujících. Právě když se Jerry rozhoduje, co s mrtvolou, která odpočívá v jeho vypůjčeném autě, je mu auto nečekaně ukradeno. Jerry se tak ocitá v naprosto beznadějné situaci, v cizí zemi a naprosto bez peněz. A to ještě neví, že jeho milovaná Samantha je držena jako rukojmí. Jerry ale (jak tomu tak v podobných filmech bývá) patří k lidem, co se jen tak nevzdávají.
    Abych řekl pravdu film mě celkem zklamal. Je pravda, že obsahuje několik vtipných momentů a nedá se ani mu upřít jakési kouzlo (zvláště ve spojitosti se částí filmu odehrávající se v Mexiku), nezávislý film (jak člověk neustále o Mexičanovi slýchával) si však přadstavuji trochu jinak. Nejvíce mne zklamala postava zabijáka Leroye. Ne že by herec James Gandolfini podal špatný výkon, homosexuální Leroy ale daleko více než brutálního zabijáka připomíná citlivého psychologa přesvědčujícího Samanthu, aby se k Jerrymu vrátila. Neříkám, že postupně vznikající téměř až přátelský vztah mezi Leroyem a Samanthou je ve skutečnosti naprosto nemožný, na druhou stranu se ale Samantha z pozdější Leroyovi smrti až překvapivě rychle vzpamatuje. Jedním z nesporných kladů filmu je dobrá hudba. Přesto jsem přesvědčen, že první setkání Brada Pitta a Julie Robertsové na stříbrném plátně asi s žádným velkým úspěchem počítat nemůže a já bych film spíše nedoporučoval. Pokud se na Mexičana přesto rozhodnete jít, počkejte až na konec titulků (jako obvykle i tomto případě se to vyplatí).

29. června 2001

zpět

>