Memento Memento (2001)

režie: Christopher Nolan
hrají: Guy Pearce, Carrie-Anne Mossová, Joe Pantoliano ad.
produkce: Jennifer Todd, Suzanne Todd, Aaron Ryder, William Tyrer a Chris J. Ball
scénář: Christopher Nolan
oficiální stránka: www.otnemem.com

    Brutálně zavražděný muž, jehož krev je rozmáznutá po zdi, u které leží mrtvola zhroucena - tak to je první Leonardova fotka, kterou divák uvidí. V tu dobu člověk samozřejmě ještě neví, čí je to fotka, ale nemá ani moc čas se tím zabývat, protože mu vrtá hlavou úplně jiná věc. Ruka držící fotku snímkem párkrát zatřepe a dosud zcela zřetelná fotka se začíná pomalu vytrácet. Poté, co se toto ještě párkrát zopakuje, se obrázek vytratí docela a zbývá pouze bílý fotografický papír. Ruka vkládá papír do Polaroidu, papír zajíždí a foťák bleskne. Divák konečně chápe - jde to pozpátku.
    Leonard (Guy Pearce) a jeho šklebící se spolujezdec Teddy (Joe Pantoliano) Naštěstí ne celý film, nebo alespoň ne takovýmto způsobem. Memento se odehrává "od konce do začátku", ale aby divák mohl alespoň částečně sledovat, co se děje, nejsou takto převráceně řazeny jednotlivé scény ale celé krátké úseky filmu. První scéna, kdy Leonard vyfotí u zdi ležící mrtvolu Teddyho, kterého před chvílí zastřelil, je tedy vlastně poslední. Pokud si ale myslíte, že člověk o podstatnou část filmového zážitku přijde, když od začátku ví, jak celý film dopadne, a že Vás už nic nemůže moc překvapit, tak se mýlíte. Memento Vás totiž bude překvapovat neustále.
    Hlavním hrdinou filmu Memento je již zmíněný Leonard Shelby (Guy Pearce). Leonardův život zcela zásadně změnila smrt jeho manželky. Tato událost je to poslední, co si Leonard pamatuje. Utrpěl totiž lehké poranění mozku, které zapříčilo, že od té doby nedokáže vytvářet vzpomínky. Znamená to, že si nic nedokáže zapamatovat a může pracovat pouze s krátkodobou pamětí. Nedokáže tak například vést delší hovory či sledovat v televizi něco delšího než reklamy, neboť po chvíli zapomene vše, co se do té doby dozvěděl. Jeho jedinou možností, jak vést alespoň trochu normální život, je všechno si fotit a dělat si poznámky. Důležité věci si Leonard tetuje na tělo. Jedině disciplína a propracovaný systém mu umožňují pátrat po vrahovi své manželky a zároveň člověku, který způsobil tento jeho šílený osud. O vrahovi má jen pár údajů. Ví, že se jmenuje John G. a že má přístup k drogám. Natalie (Carrie-Anne Mossová) Teddy (Joe Pantoliano), kterého Leonard nakonec (na začátku filmu) zabije, se snaží Leonarda od pátrání odradit. Servírka Natalie mu naopak pomáhá. Leonardova stavu, ale není těžké zneužít. Brzy se tak dozvíme, že kromě recepčního, který Leonardovi účtuje za dva pokoje, ani Natalie nemá tak zcela čisté svědomí.
    Jak jsem již uvedl je divák s dějem seznámen v obráceném pořadí než je zvyklý. Nejdříve se tedy dozví důsledky a během celého filmu postupně odhaluje příčiny. Člověk se snaží (nebo alespoň já jsem se o to pokoušel) si domýšlet, "jak to asi tak mohlo být", a film mu tyto představy neustále tvrdošíjně boří. Aby se člověk ve filmu alespoň trochu vyznal je velmi důležité snažit si zapamatovat začátek každého nového úseku, neboť to bude vlastně konec úseku příštího. Jednotlivé úseky filmu poznáte jednak podle toho, že na sebe nenavazují (respektive navazují výše zmíněným způsobem), jednak podle toho, že jsou mezi ně vkládány části Leonardova vyprávění o Sammym Jankisovi. Toto vyprávění je pouze dokreslení skvěle propracovaného a výjimečně originálního filmu. Pokud jste tedy dlouho neviděli žádný dobrý film nebo byste chtěli vidět něco úplně nového, tak vyražte na Memento. Je to asi to nejlepší, co jsem letos viděl - vřele doporučuji. (Pokud Vám vrtá hlavou v čem jste již viděli představitelku hlavní ženské role, tak Carrie-Anne Mossovou asi znáte jako Trinity z Matrixu.)

9. listopadu 2001
zpět