Matrix Revolutions Matrix Revolutions (2003)

režie: Andy & Larry Wachowski
hrají: Keanu Reeves, Carrie Anne-Moss, Lawrence Fishburne, Hugo Weaving ad.
produkce: Joel Silver, Grant Hill, Andy & Larry Wachowski
scénář: Andy & Larry Wachowski
oficiální stránka: www.thematrix.com

   V květnové recenzi na Matrix Reloaded jsem nešetřil nadšením, dočkal jsem se dokonce pár rozčarovaných emailů na téma "nechápu, jak se ti to mohlo líbit". Na Matrix Revolutions jsem se každopádně hrozně těšil a vyrazil na ně, hned jak to bylo možné.
   Děj filmu přímo navazuje na Matrix Reloaded. Trinity (Carrie Anne-Moss), Morpheus (Lawrence Fishburne) a Neo (Keanu Reeves) se ocitnou na palubě lodi Kladivo. Neo je, poté co se mu podařilo zastavit několik chobotniček pouze silou vůle, v hlubokém bezvědomí a odpočívá na Kladivu vedle dalšího pacienta, tajemného Banea (Ian Bliss). Bane je jediný, kdo přežil nepovedený protiútok zionských lodí, kapitán Kladiva ho silně podezírá ze zrady a nemůže se dočkat, až se Bale probudí, aby ho mohl vyslechnout. Morpheus a Trinity si zatím dělají staosti spíše o Nea. Jeho stav totiž mnohem více než bezvědomí připomíná stav člověka připojeného k Matrixu, přestože zjevně připojený není.
   Nedbají pochybovačných názorů kapitána a vydávají se do Matrixu, aby si nechali poradit od Vědmy (Mary Alice), co se Neovi stalo. Ta jim prozradí, že Neo nevyřadil chobotničky z boje náhodou. Jako vyvolený má obrovské schopnosti, které zatím dokáže plně ovládat, navíc není nijak omezen hranicemi mezi jednotlivými světy. Díky střetu s chobotničkami se nedopatřením dostal do pasti mezi skutečností a Matrixem, izolované stanice metra - světa ovládaného záhadným Strojvůdcem (Bruce Spence), jedním ze služebníků Merovingiana. Následující část filmu tak trochu připomíná snímek Duch s Patrickem Swayzem. Vědmin ochránce Seraph (Sing Ngai) totiž zavede Trinity a Morphea do metra, najde Strojvůdce, který vypadá jako špinavý homeless, a pokouší se s ním domluvit. Strojvůdce nechce spolupracovat, a tak uniká skrz vlaky a nástupiště. Narozdíl od filmu Duch však nakonec opravdu uteče a nepomůže. Trinity a Morheovi tedy nezbývá nic jiného než se znovu vydat za Merovingianem.
   Posádka Kladiva mezitím objeví Niobe a její nepojízdnou loď, kterou uvede znovu do chodu. Velitel zionských obranných sil Lock (Harry J. Lennix) o tom nemá žádné zprávy a považuje všechny tři lodě, které zůstali mimo Zion za (zcela zbytečně) ztracené. Nemá ale čas stěžovat si na rozhodnutí Rady, protože útok strojů přijde každou chvíli. Každý, kdo je v Zionu schopen držet zbraň nebo ji dokáže nabíjet, je v doku s napětím očekává chvíli, kdy první vrtná souprava strojů propadne stropem. Lock ví, že dok musí udržet za každou cenu, padne-li, je Zion ztracen.
   Musím se přiznat, že mne film Matrix Revolutions velice zklamal. Pokusím se uvést několik hlavních důvodů proč. V první řadě jsem čekal nějaké jasné rozuzlení. Možná to bylo naivní, ale závěr filmu mě opravdu neuspokojil. Už chápu, proč se začalo spekulovat o čtvrtém pokračování Matrixu, přestože tvůrci jasně řekli, že žádné nebude. Matrix Reloaded nechával člověka trochu na pochybách, co se vlastně děje (Je Neo program nebo ne? apod.), ale celkově byl docela jasný a přehledný. Matrix Revolutions se nejprve tváří ještě mnohem přístupněji, aby v závěru diváka naprosto zničil. Přiznávám, konec jsem vůbec nepochopil.
   Matrix Reloaded má několik silných scén (dálnice, souboj Nea s hordou agentů Smithů nebo Triniti na motorce versus střežený záložní zdroj energie), kvůli kterým se na něj vždycky rád podívám. Scény jsou brány s určitou nadsázkou a každá z nich je originální. I Revolutions mají několik silnějších okamžiků - finální souboj Nea a agenta Smithe nebo bitva o Zion. A přestože občas berou dech, postrádají humor a dobré nápady. Vezměte stovku APU (těžký ozbrojenec s obřími kulomety, který byl v Matrixu Reloaded na stráži u brány do Zionu při příletu Nebuchadnezzaru), nějaké těžké kulomety v přístavu a několik desítek příslušníků zionské pěchoty (lidi s velkými dvouhlavňovými bazukami), proti nim pošlete několikanásobnou převahu chobotniček a dostanete něco mezi CGI bitvou z Hvězdných válek II a vyloděním v Normandii ze Zachraňte vojína Ryana. Prostě bitva jaká nemá obdoby, nákladný spektákl, který však podle mě do Matrixu nepatří. Stejně tak v případě souboj agenta Smithe a Nea jsem postrádal nějaký nápad. Oba jsou mnohem silnější než dříve a zhruba na stejné úrovni. Jejich souboj je plný efektů, přesto skoro až nudný. Skoro to vypadalo, že tvůrci nemohli přijít na to, jak ho mají zakončit.
   Další zklamání mi přinesly některé postavy. Gloria Foster, představitelka Vědmy z Matrixu a Matrixu Reloaded, zemřela před dokončením Revolutions. Takové smutné události se bohužel stávají a fanoušci se musejí s přeobsazením role smířit. Není nutné ve filmu dokonce dvakrát rozpitvávat, proč Vědma najednou vypadá jinak. Agent Smith, ze kterého jsem byl v Reloded tak nadšen, zde nemá skoro žádnou hlášku a dost málo prostoru. Ale není to nic proti Persophoně (Monica Belluci), která slouží výhradně jen jako hezká kulisa, odhalující, čím jí příroda štědře vybavila. Naopak příjemně mne překvapila manželka Willa Smithe, Jada Pinkett Smith, představitelka Niobe. I nadále samozřejmě zbožňuju Trinity:-)
   Vyplatí se tedy na Matrix Revolutions chodit? Pokud jste viděli Reloaded, asi vám nic jiného nezbývá (přeci jen asi stojí za to vidět, jak celá trilogie dopadne). Pokud jste Matrix Reloaded neviděli, tak na Revolutions rozhodně nechoďte, nemáte šanci cokoliv pochopit. Přestože mne Revolutions zklamaly, patří asi trilogie Matrix k významným filmovým počinům přelomu dvacátého a jedenadvacátého století, a je nejlépe ji shlédnout v celku, tj. Matrix, Matrix Reloaded a Matrix Revolutions po sobě (případně to ještě proložit Animatrixem). Pokud si myslíte, že původní Matrix znáte nazpaměť, tak alespoň Reloaded a Revolutions ihned po sobě. V této formě lze Matrix Revolutions doporučit.

Neo (Keanu Reeves) versus agent Smith (Hugo Weaving)
Pomůže tajemný Seraph (Sing Ngai) Trinity (Carrie Anne-Moss) a Morpheovi (Lawrence Fishburne) v záchraně Nea?
Vypadám trochu jinak, ale bonbóny mám pořád ráda. Nechceš?
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 129 min
česká premiéra 5. listopadu 2003
kamera Bill Pope
hudba Don Davis
IMDb www.imdb.com/title/tt0242653
konec titulků Není nutné čekat. Bohužel.
kdo je ... Nona M. Gaye - představitelka Zee je dcerou slavného zesnulého zpěváka Marvina Gaye
zajímavost Matrix Reloaded měl 5. listopadu jako první film premiéru skutečně současně po celém světě - v šest ráno v Los Angeles, v devět ráno v New Yorku, ve 14 hodin v Londýně, ve tři v Praze, v 17 hodin v Moskvě, v 11 večer v Tokiu atd.
přehmat Při poslední Neově návštěvě Vědmy se krabička cigaret na stole neustále otvírá a zavírá mezi záběry.
Anna Kareninová ne

9. listopadu 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět