Matrix Reloaded Matrix Reloaded (2003)

režie: Andy & Larry Wachowski
hrají: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Lawrence Fishburn, Hugo Weaving ad.
scénář: Andy & Larry Wachowski
kamera: Bill Pope
hudba: Don Davis, Rob Dougan, Marilyn Manson, Paul Oakenfold, Linkin Park ad.
oficiální stránka: www.thematrix.com

    Téměř čtyřleté čekání je u konce - Matrix je zpátky! Na začátku této recenze by rád řekl, že pro ty, kteří film Matrix neviděli (pokud někdo takový vůbec existuje), je celkem zbytečné následující řádky, které vám díky tomu nebudou dávat žádný smysl, číst a místo toho je důležité se na něj co nejrychleji podívat.
   Děj Matrixu Reloaded začíná nedlouho potom, kde jsem příběh opustili. Z původního Matrixu zbyly krom agenta Smithe (Hugo Weaving) jen tři hlavní postavy, a to Neo (Keanu Reeves), Trinity (Carrie-Anne Moss) a Morpheus (Lawrence Trinity, Morpheus a Neo jsou konečně zpátky Fishburne). Morpheus stále pevně věří, že Neo je vyvoleným, tedy tím, kdo dokáže vymanit lidstvo z iluze Matrixu a z područí strojů. To že je Neo schopen bez větších problémů bojovat s agenty, cehož nikdo jiný není schopen, bere jako jeden z důkazů.
    Zatímco se však na konci prvního dílu se zdá, že konec je již velice blízko a vše je již rozhodnuto, Matrix Reloaded takto optimisticky zdaleka nezačíná. Neo trpí nočními můrami, stále se mu zdá jediné -  jak jeho milovaná Trinity umírá v přestřelce s agentem. A přestože mu boj s agenty nečiní žádné problémy, není mu vůbec jasné, co má konkrétně pro záchranu lidstva podniknout. Jediným plánem je nalézt Vědmu a zeptat se jí, co dál. Vědma ale není k nalezení a Morpheus, jako kapitán lodi Nebuchadnezzar, dostal již dávno rozkaz okamžitě se vrátit se s lodí do Zionu, ve kterém byl vyhlášen stav nejvyšší pohotovosti.
    Ještě než Morpheus rozkazu konečně uposlechne, setká se Neo s agentem Smithem. Chvíli se zdá, že mu agent Smith chce poděkovat. Vysvětluje, že díky Neovi se nějakým zvláštním způsobem oddělil od Matrixu a nyní je z něj úplně jiný člověk. Vzápětí však dodá, že jeho si našel životní cíl - zničit Nea. Neo sice bojuje s agentem Smithem celkem bez problému, zjišťuje ale, že agent Smith má novou velice silnou zbraň. A to sice, že se dokáže kopírovat. Lidi ale i agenty Matrixu dokáže Smith přeměnit sám v sebe, a tak proti Neovi stojí v mžiku ne jeden ale desítky Smithů, jejichž jediným cílem je Nea zabít.
    První setkání se Smithem nakonec dopadne pro Nea dobře, a tak se poprvé v životě podívá do Zionu, posledního lidmi obývaného místa na zemi, které není pod kontrolou strojů. Zion je hluboko pod zemí a díky nejrůznějším čističkám a zdrojům energie je plně soběstačný. V čele Zionu stojí takvaná rada, silnou pozici má také armáda, jejíž důležitou součástí jsou bitevní lodě jako Nebuchadnezzar vysílané pravidelně na různé mise k zemskému povrchu. Divák s překvapením zjišťuje, že Morpheus není žádný velký šéf, nýbrž jen jeden z kapitánů. Morpheus má sice své příznivce v Zionské radě a pro jeho statečnost a víru v brzký konec nadvlády strojů ho většina obyvatelstva zbožňuje, ale jeho nadřízený, velitel Lock (Harry J. Lennix) ho zjevně nesnáší. Považuje Morphea za blázna a vůbec nevěří, že Neo je vyvoleným a že dokáže lidstvo zachránit. Velice ho štve, že Morpheus neplní rozkazy Neo v akci přesně a včas, zvlášť když panuje stavu ohrožení všechny lodě byly jasně svolány zpět. Navíc jsou mezi Lockem a Morpheem i osobní neshody vyplývající z toho, že Lock nyní chodí s Morheovou bývalou přítelkyní, kapitánkou Niobe (Jada Pinkett Smith).
    Stav ohrožení nebyl v Zionu vyhlášen náhodou, k lidskému podzemnímu městu se totiž blíží obrovská armáda strojů. Morpheus to považuje za poslední zoufalý útok, uvědomuje si ale, že pokud se stroje prokopou až k Zionu, je s lidmi konec. Jedinou šanci na záchranu vidí v Neovi. Jakmile tedy dorazí zprávy o Vědmě, okamžitě vyrazí zpět na povrch. Lock zuří a naštve se ještě víc, když rada, poté co o Nebuchadnezzaru nedochází žádné zprávy, pošle na pomoc další dvě lodě. Jedním ze dvou kapitánů, kteří dobrovolně přihlásí vydat se Nebuchadnezzaru na pomoc, je navíc kapitánka Niobe.
    Neo se konečně setká s Vědmou, setkání však nedopadne zcela podle jeho představ. Dojde mu totiž, že vědma je také jeden z programů Matrixu, a tudíž nemá jistotu, že ji může věřit. A Vědmina rada krom toho není nijak uspokojivá. Neo má najít takzvaného Klíčníka, s jehož pomocí se dostane k jádru Matrixu. Klíčník je však v zajetí jednoho z nejstarších a nejnebezpečnějších Agent Smith získal právě nového spojence programů Matrixu, osoby zvané Merovingian.
    Situace se tedy nevyvíjí zrovna růžově: Stroje postupují k Zionu. Zdá se, že jeden z agentů Smithů pronikl do Zionu. A Neo se vydává za Merovingianem s tím, že přesně neví, co má dělat, že má velice málo času a že za žádnou cenu nesmí zklamat.
    Jedna z věcí, která člověka na Matrixu Reloaded naprosto uchvátí jsou akční scény. Jsou totiž opravdovým zážitkem a z tohoto hlediska Matrix Reloaded více než naplnil má očekávání. Scéna, kdy Neo s kovovou tyčí bojuje proti několika desítkám agentů Smithů je vynikající. Neo bojující proti Merovingianovým poskokům je skvěle propracovaná. A honička na dálnici, ve kterou hlavní roli naopak hrají Morpheus a Trinity pak patří k nezapomenutelným zážitkům. Na něco takového by se vyplatilo jít, i kdyby celý zbytek filmu už nestál za nic.
    Co se týče hereckých výkonů velice mne překvapil agent Smith, kterému Reloaded poskytl více prostoru a on baví diváka jednou výbornou hláškou za druhou. Rozhosně patří mezi nejvtipnější postavy celého filmu. Konkurovat mu může snad jedině skvělý Merovingian, který je stylizován do znuděného zkaženého francouzského aristokrata. Neo, Trinity i Morpheus jsou dokonalí stejně jako v jedničce. Nové důležité postavy kromě Meroviangiana, tj. Niobe nebo velitel Lock se naopak podle mého názoru zatím nijak zvlášť nevytáhli.
   Matrix Morpheus dohlíží na plynulost provozu Reloaded jsem viděl dvakrát a musím říct, že je to určitě ten nejlepší film, který jsem letos viděl, a který pravděpodobně už těžko může něco překonat (šanci dávám asi jen novému filmu Quentina Tarantina Kill Bill a pak samozřejmě Matrixu Revolutions). Jestli se vám původní Matrix líbil, rozhodně na Matrix Reloaded jděte. Před návštěvou kina bych ale docela doporučil, znovu se podívat na jedničku a případně ještě na Animatrix (který už vyšel i u nás na videu a DVD, a kromě toho lze sehnat na internetu - mimo jiné i na oficiálních stránkách). Animatrix je série animovaných filmů od různých tvůrců, z nichž se mi pouze jeden se mi zdá nepovedený. Ten nejlepší z nich, Osirisův poslední let, dávala nedávno TV Nova, ale za vidění stojí i ty ostatní, některé z nich jsou navíc docela přínosné k pochopení Matrixu Reloaded a vůbec celého světa Matrixu.
    Velice mne překvapilo, že jsem na Matrix Reloaded slyšel tolik negativních názorů. Je jasné, že Matrix Reloaded se těžko může pointě prvního Matrixu vyrovnat, s člověk musí počítat. Ani příběh není tak propracovaný. Na druhou stranu to rozhodně není bezduché propojení akčních scén. Děj není vůbec jednoduchý a je nutné se soustředit, aby člověku neunikl smysl konce - co vyplývá z konce Matrixu Reloaded je totiž velice nečekané. Dokonce tak, že to mění celý dosavadní pohled na Matrix i Matrix Reloaded. A jak určitě víte, Matrix Reloaded není poslední díl, nýbrž jen drhá část trilogie. A tak si člověk musí na rozuzlení a ověření, zda konec opravdu správně pochopil, počkat do listopadu, kdy přijde do kin Matrix Revolutions. Já osobně se již nemohu dočkat.


4. června 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět