Robots Madagaskar (2005)

režie: Eric Darnell, Tom McGrath
orig. dabing: Ben Stiller, Chris Rock, Jadda Pinkett Smith, David Schwimmer, Sasha Baron Cohen ad.
produkce: Teresa Cheng, Mireille Soria
scénář: Mark Burton, Billy Frolick, Eric Darnell, Tom McGrath
oficiální stránka: www.madagascar-themovie.com

   V březnu jsem psal recenzi na Roboty a tvrdil jsem, že to je asi jediný letošní velký počítačově animovaný film. A to jsem bohužel kecal. Pixar si letos sice opravdu dává pauzu (příští snímek Cars přijde až na jaře roku 2006), Fox se po Robotech už taky k ničemu nechystá, DreamWorks Animation, třetí (a poslední) velké animátorské studio, ale nezahálí. Příští rok se můžeme těšit na další pokračování Shreka a letos nám naservíruje hned dva filmy.
   A tím prvním je právě Madagascar, příběh čtyř sympatických zvířat z New Yorské zoo. Alex (Ben Stiller) je lev, jasná hvězda celé zoologické zahrady, miláček davu, rozený exhibicionista a také vášnivý vyznavač steaků, který si život v zajetí nemůže vynachválit. Přátelí se s dobrosrdečnou hrošicí Glorií (Jadda Pinkett-Smith), potrhlou žirafou Melmanem dožadujícím se neustále lékařské péče a nakonec se zebrou Martym (Chris Rock). Marty je Alexův nejlepší přítel a narozdíl od něj si v životě v zoo tolik nelibuje. Právě oslavil desáté narozeniny a připadá mu, že má půl života za sebou a ještě nic nezažil. Divočinu zná pouze z doslechu a z malby, která zdobí stěnu jeho výběhu.
   Marty by asi nikdy nic nepodnikl, kdyby nenarazil na tučňáky. Lépe řečeno, kdyby čtyři malá černobílá zvířata při pokusu o útěk ze zoo nanarazila na Martyho. Marty jim slíbí, že nikomu nic neřekne, později se však snaží přesvědčit své tři kamarády, aby podnikli podobnou akci. Když se jeho nápadu nikdo nechytne, rozhodne se ze zoo utéct na vlastí pěst. Jeho cílem je pouze dostat se z města a prohlédnout si volnou krajinu. Všechno se ale trochu zamotá a Marty se s Alexem, Melmanem a Glorií, kteří se ho vydali hledat, ocitnou oblíčeni na newyoském vlakovém nádraží.
   Alex se ujme vyjednávání a snaží se vyděšeným policistům, hasičům a veterinářům vysvětlit, že jde o nedorozumění, že se všichni beze všeho v klidu zase vrátí do zoo. Jeho dobře míněný proslov si však vystrašení lidé vyloží jako ryze nepřátelské chování a lva co nejrychleji skolí uspávací šipkou. Kyž se Alex celý omámený probudí, zahlédne demonstraci za práva zvířat a je pro jistotu hned znovu uspán. Když se probere podruhé, je už na moři, přepravováný lodí do svého "přirozeného prostředí". Ani se však nestačí rozkoukat, když ti samí čtyři lstiví tučňáci znovu zahýbají osudem Alexe a jeho tří přátel. Podaří se jim totiž zmocnit se lodí a při jednom zbrklém manévru s obrovským plavidlem způsobí pád několika přepravních beden. V bednách jsou právě Alex, Marty, Glorie a Melman a z moře jsou nakonec vyvrženi na relativně divokém ostrově Madagascar. Brzy zjistí, že život v divočině je dost jiný než si představovali.
   Rád bych Madagaskar srovnal s Příběhem žraloka, posledním filmem studia DreamWorks Animtion, bohužel jsem ho pořád ještě neviděl. Ve srovnání se Shrekem Madagaskar neobstojí, trumfnou ho i filmy studia Pixar (Úžasňákovi, Hledá se Nemo, Příběh hraček...). Směle se ale může měřit s výplody Foxu. Například letošní Roboty hravě strčí do kapsy. Stejně jako v Době ledové jsou hlavní postavy sice sympatické a pěkně nakreslené, moje srdce si ale získaly hlavně vedlejší "role". Úlohu nepřekonatelné šavlozubé veverky Scrata v Madagascaru docela úspěšně plní vykutálená parta tučňáků. Celou dobu s ostatními manipulují a patří jim i poslední slovo. Dokonalý je také král lemurů Julien, kterého v originále dokonale namluvil Sacha Baron Cohen (známý pod pseudonymem Ali G.). Je na plátně jen chvíli, ale ihned si vás získá.
   Celkově Madagaskar doporučuji - je to ideální film na prázniny. Ne příliš složitý příběh, ale zato plno gagů, sem tam i trocha černého humoru. Rozhodně se nebudete nudit.

Nevypadají na to, ale jsou to ďábelští géniové
Naši čtyři hrdinové poprvé v divočině
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 86 min
česká premiéra 15. června 2005
počet kopií 30
hudba Hans Zimmer
IMDb www.imdb.com/title/tt0351283
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost V newyorské zoo v Central Parku nemají lvy, zebry, hrochy ani žirafy. Zato tam ale jsou tučňáci:-)

20. července 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět