Příběh rytíře Příběh rytíře (2001)

režie: Brian Helgeland
hrají: Heath Ledger, Mark Addy, Rufus Sewell, Paul Bettany, Shannyn Sossamon ad.
produkce: Tim Van Rellim, Todd Black, Brian Helgeland
scénář: Curtis Hanson, Brian Helgeland
oficiální stránka: www.aknightstale.com

    Zcela zahlceni rozsáhlou reklamní kampaní velkofilmu Pearl Harbor, jste možná mohli přehlédnout film, který měl premiéru o týden dříve - Příběh rytíře. Byla by to však škoda.
    Příběh rytíře se, jak se dá očekávat, odehrává ve středověku, není to však doba, jak ji známe z jiných filmů s podobnou tématikou, nýbrž má mnoho rysů moderní doby. Hlavní hrdina doškářův syn William Thatcher (Heath Ledger), kterého otec dal jako panoše rytíři Hectorovi, je již odmalička rozhodnut William (Heath Ledger) na svém bujném oři změnit svůj osud. Odmalička touží býti rytířem, v čemž mu přirozeně brání jeho nízký původ. Šance se naskytne, když jeho pán rytíř Hector zcela neočekávaně před turnajovým zápasem skoná. William tajně nastoupí na jeho místo a podaří se mu zápas vyhrát. Zbylí Hectorovi panoši, Roland (Mark Addy) a Wat (Alan Tudyk), jsou rádi, že vše dobře dopadlo a chtějí si rozdělit utrženou odměnu a vyrazit domů. William je však přemluví, že podobným způsobem by si mohli vydělávat i nadále. Oba jsou dosti skeptičtí, ale nakonec Williamovi pomáhají v tréninku a souhlasí s jeho účastí na velkém turnaji. Cestou tam potkávají nahého pocestného, ze kterého se vyklube básník a spisovatel Geoffrey Chaucer (Paul Bettany), ale také, jak se také později ukáže, beznadějný hazardní hráč (důvod absence jeho oděvu při jejich prvním setkání). Chaucer se nakonec k družině připojí a obstará falzifikát dokladu o urozeném původu, který je pro start na turnaji nezbytně nutný.
    Na turnaji pozná William, který nyní vystupuje pod jménem Ulrich von Lichtenstein z Gelderlandu, krásnou Jocelyn (Shannyn Sossamon), do které se ihned zamiluje. Na turnaji potkává také urozeného rytíře Adhemara, který je mu od začátku zleva: Roland (Mark Addy), kovářka Kate (Laura Fraser) a Wat (Alan Tudyk) - až na Chaucera kompletní Williamova družina nesympatický. Opravdoví nepřátelé se z nich stanou, až když si Adhemar z Williama utahuje před zraky Jocelyn a když ho ve finále turnaje porazí. William tedy má opravdového nepřítele i dámu, o kterou může usilovat, a príběh rytíře může začít.
    Jak už jsem se zmínil není Příběh rytíře typickým historickým filmem. Jedná se totiž spíše film plný humoru (občas i pro zcela nenáročné diváky). Člověka již na začátku zarazí známý song We Will Rock You, kdy do rytmu tleská celé obecenstvo úvodního turnaje. Dále pak člověka překvapí například odvážné účesy Williamovi milované Jocelyn či postava Geoffreyho Chaucera, kterého si alespoň já díky výuce literatury na gymnáziu představoval spíše jako vážného literáta než jako zábavného chlapíka se sklony k hazardu.
    Osobně jsem se na film velice těšil. Dozvěděl jsem se o něm, když jsem měl v červnu minulého roku zcela náhodou možnost mluvit s jedním z kameramanů. Film se totiž minulý rok kompletně točil na Barrandově a to je patrné i z titulků, kde je snad třicet procent českých jmen. I když jsem očekával něco trochu jiného (mohem vážnějšího). Příběh rytíře se celkem líbil a mohu ho doporučit.

7. září 2001

zpět