The Italian Job Loupež po italsku (2003)

režie: F. Gary Gray
hrají: Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton, Seth Green, Jason Statham ad.
produkce: Donald De Line
scénář: Donna Powers, Wayne Powers
oficiální stránka: www.italianjobmovie.com

    O filmu Loupež po italsku se již dlouho mluvilo, hlavně v souvislosti s neochotou Edwarda Nortona v něm hrát. Díky tomu byla také jeho premiéra několikrát odložena. Po jeho shlédnutí ale úplně nechápu, proč byl Norton tak důležitý, film má zcela jiné klady (ale k tomu později.)
    Většina filmových zlodějů se pouští do opravdu té poslední fušky a stejně tomu tak je i zleva: Lyle (Seth Green), Levé ucho (Mos Def), Fešák Rob (Jason Staham), Charlie Crocker (Mark Wahlberg) a Stella Bridger (Charlize Theron) stojící u svého mini cooperu se sympatickým odborníkem na sejfy Johnem Bridgerem (Donald Sutherland). Realizaci svého plánu přenechá svému oblíbenci Charliemu Crockerovi (Mark Wahlberg), který loupež sejfu plného zlatých cihel v celkové hodnotě 27 milionů dolarů promyslí do nejmenších detailů. Celá akce proběhne podle plánu a Charlieho tým - kromě Johna ještě počítačový expert Lyle (Seth Green), odborník na výbušniny Levé ucho (Mos Def), skvělý řidič Fešák Rob (Jason Staham) a konečně Steve (Edward Norton) - se z místa činu, z Benátek, přesune do hor, kde oslavují svůj úspěch a vykládají si, co podniknou se svojí částí kořisti.
    Štěstí ale netrvá příliš dlouho, neboť ze Steva se vyklube zrádce a Charlieho team je na úzké horské silnici přepaden Stevovými najatými zabijáky. Přijdou o veškeré zlato, a když to vypadá, že přijdou i o život, pokusí se řidič Rob o zoufalý únik. Příliš se nepodaří - John je zastřelen a Charlie, Lyle, Rob a Levé ucho spadnou do ledových vod alpského jezera. S velkým štěstím se jim podaří přežít, ale jsou úplně na mizině. Na své plány mohou zapamenout a jediné na co myslí je samozřejmě pomsta.
    Tím nejlepším způsobem, jak se Stevovi pomstít se jim zdá ukrást mu všechno zlato, a tak hned jak se dozví, že Steve bydlí pod jiným jménem v Hollywoodu ihned se tam vypraví. Teamu chybí expert na sejfy, a tak Charlie nabídne práci Johnově dceři Stelle (Charlize Theron). Ta po otci zdědila nadání, pracuje však poctivě a testuje sejfy pro policii. Spolčit se se zločineckým gangem proto ze začátku odmítá. Kromě toho nemá Charlieho v lásce, neboť mu závidí, že trávil mnohem více času s jejím otcem než ona sama. Možnost pomstít se otcovu vrahovi je ale nakonec příliš lákavá, a tak se k týmu připojí.
    mini coopery se vejdou opravdu všude Charlie opět plánuje celou akci a velkou starosti mu dělá silný provoz v Los Angeles, tedy pomalý - a díky tomu nebezpečný únik. Řešením se nakonec stanou tři malá ale velice výkonná autíčka Mini Cooper, které uvezou náklad zlata a navíc se s nimi dá v zacpané dopravě L.A. velmi rychle pohybovat. Poté, co se Lyle nabourá do dopravní počítačové sítě, může malým autíčkům zajistit na únikové cestě pořád zelenou. Nastanou však neočekáváné komplikace a ukáže se, že Steve rozhodně není slabým soupeřem.
    Jak asi víte, je Loupež po italsku předělávkou slavného britského originálu z roku 1979, který jsem bohužel neměl možnost vidět. Z původního filmu si tvůrci vypůjčili hlavně stěžejní myšlenku - že ukradené zlato lze přepravit ve třech mini cooperech v britské (popř. americké) trikolóře, které se díky velkému výkonu a zanedbatelné velikosti výborně hodí pro únik přecpaným velkoměstem. Zůstaly i některé postavy jako Charlie Crocker nebo John Bridger, jinak ale nezůstal kámen na kameni. Zlato je ukradeno z Benátek místo z Turína a pak se dokonce děj přesouvá do USA. Dokonce i mini coopery jsou jiné. Originální mini cooper se v nové verzi Loupeže po italsku objeví jen jeden - a sice jako soukromé auto Stelly Bridgerové. Zbylé vozy jsou nové verze mini cooperu, které v současnosti vyrábí BMW. Přestože ve filmu jsou vidět jen tři, měli jich tvůrci v průběhu natáčení k dispozici třicet.
    Co se týče hereckých výkonů, tak mě poněkud zklamal Edward Norton, možná je to tím, že měl ve filmu málo prostoru, možná chtěl dát najevo, že ve filmu hraje vlastně nedobrovolně (studio Paramount ho na základě staré smlouvy přinutilo hrát). Naopak velice příjemně mne překvapil Seth Green, který ve filmu obstarává většinu humoru, nadšený jsem byl také z představitelky hlavní hrdinky - Charlize Theron. Bude to asi znít trochu otřepaně, ale skvěle dokázala zahrát křehkou zranitelnou dívku a současně drsnou a velice schopnou lupičku (a navíc i velice schopnou řidičku). Režisér F. Gary Gray trval na tom, že se všichni herci musí obejít bez kaskadérů a všechno odřídit sami, Charlize Theron byla jednoznačně nejlepší.
    Loupež po italsku se mi velice líbila. Dobré herecké obsazení, napětí, ne úplně primitivní příběh a dostatek humoru - celkově výborný oddechový film.


Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 111 min
počet kopií 16
kamera Wally Pfister
hudba John Powell
IMDb www.imdb.com/title/tt0317740
konec titulků Není nutné čekat
zajímavost V Lylově vzpomínce na to, jak mu byl na disketě ukraden jeho Napster, si zlodějského studenta zahrál skutečný tvůrce tohoto programu, Shawn Fanning.
Anna Kareninová ANO!
21. září 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět