Titul Doba ledová (2002)

režie: Chris Wedge
český dabing: Jiří Lábus, Ota Jirák, Zdeněk Mahdal ad. 
produkce: Christopher Meledandri, Lori Forte 
scénář: Michael G. Wilson, Michael Berg, Peter Ackerman, Steve Young 
oficiální stránka: www.iceagemovie.com

    Abych trochu osvěžil seznam mých letošních recenzí, rozhodl jsem se tentokrát pro animovaný film Doba ledová.
    Film se odehrává v době před dvaceti tisíci lety, v době, kdy začíná doba ledová. Většina zvířat se již vydala na jih a na severu jich už zůstalo jen pár. Lenochod Sid odchod svých příbuzných prospí a jeho tygr Diego, lenechod Sid a mamut Manfred cestu na jih přeruší hned na jejím počátku konflikt se dvěma nosorožci. Před rozzuřenými zvířaty ho zachrání mamut Manfred. Manfred je samotář, a tak se chce Sida nejprve zbavit, dva naštvaní nosorožci jsou však stále nablízku, a tak se lenochod Sid drží mamuta jako klíště.
    Dalšími, kdo neodešli, jsou lidé a také šavlozubí tygři. Tygři se tlupě lidí chtějí pomstít za smrt některých svých druhů. Svoji touhu po pomstě chce vůdce smečky ukojit tím, že sežere lidem dítě. Celá smečka lidi napadne, ale útok se moc nezdaří, a matka s dítětem unikne. Tygr Diego ji pronásleduje až k vodopádu. Žena s dítětem v náručí je zahnána až na okraj propasti a než aby se vydala tygrovi, skočí radši do hlubiny. Vůdce smečky tygrů je naštvaný, že pro něho Diego dítě nezískal, a tak Diego dostane jasný úkol - pokud chce být nadále členem smečky musí dítě přinést.
    Ubohá matka je unášena studenou vodou a z posledních sil se dostane ke břehu, kam zrovna v tu chvíli přijdou Manfred a Sid. Manfred vytáhne dítě z vody, a když chce nějak pomoci ženě, zjistí, že žena zmizela - poté zachránila dítě, neměla už sílu vzdorovat a řeka ji pohltila.
    Manfred se Sidem mají tedy najednou v rukou osud malého dítěte. Sid ho Manfred se neváhá vrhnout na tenký led, jen aby zachránil Diega chce vrátit lidem a Manfred protestuje. Je ale zvědavý, jak si Sid poradí, a tak se vydá za lidmi s ním. To pravděpodobně zachrání Sidovi život, neboť oba brzo narazí na tygra Diega. Diego vidí, že proti obrovskému mamutovi nemá šanci. A tak se pokouší Manfreda se Sidem přesvědčit o tom, že ví, kam lidé šli, a když mu dítě přenechají, spolehlivě je lidem předá. Manfred ale není hloupý, a tak Diegovi nevěří, současně si ale uvědomuje, že jen tygr dokáže lidi vystopovat. Rozhodne tedy, že půjdou všichni společně, dokud dítě neodevzdají lidem. Diego se nehodlá od dítěte hnout, a tak souhlasí. Když dorazí do lidského tábora, zjistí, že lidé odešli. Je zjevné, že se vydali do svého útočiště v horách. Diego varuje, že je nutné si pospíšit, protože při tomto sněžení horský průsmyk brzo zapadne.
    Naši tři hrdinové s dítětem se tedy vydávají na cestu. S dítětem se za hnusného počasí probíjejí směrem k horám. Co ale Manfred a Sid nevědí je, že Diego je stále v kontaktu se svou smečkou. Sám by si na Manfreda nikdy netroufl, ale svůj úkol - získat dítě - hodlá splnit, a tak své tygří smečce vzkáže, ať se na ně v průsmyku připraví.
    Můj krátký úvod do děje příběhu, tomu moc nenasvědčuje, ale Doba ledová je úplně k popukání. Začnete se smát hned v úvodní scéně, ve které nejgeniálnější postava celého filmu - veverka Scrat vystupuje malá šavlozubá veverka jménem Scrat, která se objevuje několikrát během celého filmu (opravdu škoda, že tam není pořád), a nepřestanete se bavit až do konce. Dalším bavičem kromě Scrata je lenochod Sid, strašný nešika, který Manfreda i Diega rozčiluje tím, že nedokáže na chvíli přestat žvanit. O zbytek legrace se postará nesourodost celé trojice a to, že na zimní podmínky, které s sebou přináší doba ledová, samozřejmě nejsou zvyklí. A i kdyby tohle pořád nestačilo k udržení nepřetržité srandy je tu dítě, dva neschopní členové tygří smečky a časté nečekané události, které se zrodili v škodolibých myslích tvůrců.
    Kdybych měl film srovnat s tím, co jsem z tohoto žánru viděl naposledy, totiž s kresleným filmem Příšerky, s.r.o., vyšly by jako vítěz pravděpodobně velmi těsně Příšerky. Tyto dva filmy se ale velice těžko srovnávají, a ve prospěch Doby ledové hovoří, že Příšerky nemohou nabídnout nic, co by se alespoň vzdáleně přibližovalo dokonalosti Scrata. Přestože tato veverka vystupuje v celém filmu jenom zhruba pětkrát, patří to k absolutním vrcholům celé Doby ledové.
   Ten, kdo Dobu ledovou shlédnul, těžko uvěří tomu, že Doba ledová měla být původně vážným filmem, ani tomu, že hlas Scrata má na svědomí režisér filmu Chris Wedge. Ale abych příliš neodbočil - dobu ledovou musíte vidět, přinejmenším Scrata budete zbožňovat.


16. října 2002

zpět