The Hitchhiker's Guide to the Galaxy Stopařův průvodce po galaxii (2005)

režie: Garth Jennings
hrají: Martin Freeman, Mos Def, Sam Rockwell, Zooey Deschanel ad.
produkce: Gary Barber, Roger Birnbaum, Jonathan Glickman, Nick Goldsmith, Jay Roach
scénář: Douglas Adams, Karey Kirkpatrick
oficiální stránka: hitchhikers.movies.com

   Rád si přečtu nějakou dobrou fantasy nebo sci-fi knížku vloni se mi do ruky dostalo kompletní vydání Adamsovy vesmírné ságy o Stopařově průvodci po galaxii (tj. Stopařův průvodce po galaxii, Restaurant na konci vesmíru, Život, vesmír a vůbec, Sbohem, a dík za ryby a Převážně neškodná). Všechno dohromady to vydalo na pořádnou bychli, s rostoucím nadšením jsem ale za velice krátkou dobu všechny díly přečetl, a proto jsem byl velice zvědavý na letošní filmovou verzi první části.
   Hlavní hrdinou příběhu je Arthur Dent (Martin Freeman), běžný Angličan žijící sám v domku na venkově. Má rád svůj klid, svůj čaj a čas od času nějakou tu pintu piva v místní hospůdce. Jeho osudový den začně jako každý jiný, ale brzy se promění v bizarní noční můru. Před Arthurovým domkem stojí buldozéry a těžká technika, aby nemovitost smazaly z povrchu zemského, neboť musí udělat místo nové silnici.
   Arthur si lehne u domku na zem před buldozér, nestačí se ale ani pořádně pohádat s vrchním stavařem, když přiběhne jeho poněkud excentrický kamarád Ford Prefect (Mos Def) s nákupním košíkem plným piva. Pivo použije k odlákání a zdržení demoliční čety a naprosto zmateného Arthura odtáhne do místní hospody. Arthur si začne stěžovat na krutý osud, Ford ho ale rázně přeruší a vybalí na něj šokující skutečnosti. Nepochází z Anglie, nýbrž z jedné malé planetky poblíž Betelgeuse. Pracuje jako dopisovatel tzv. Stopařova průvodce po galaxii, což je to jakási obří encyklopedie s mnoha cennými radami a tipy pro pobyt ve vesmíru. Ale co hlavně, Ford sdělí Arthurovi, že planeta Země bude zanedlouho zničena.
   Arthur se ještě pořádně neprobral ze šoku, že jeho dům má být zbořen, a tak na něj Fordova zpráva o konci světa nejprve neudělá žádný dojem. Pomalu mu ale dochází, že Ford si nejspíš nedělá legraci. Zvlášť do něj jeho dlouholetý kamarád naleje trochu piva a pak ho odvleče ven, kde se už na obloze rýsují obrysy Vogonské demoliční flotily. Vogonská flotila se napíchne na pozemské televizní a rozhlasové vysílání a suše pozemšťanům oznámí, že jejich planeta bude za chvíli zničena, aby udělala místo nové hypergalaktické dálnici skrz sluneční soustavu. Všude vypukne chaos a panika, jediný Ford Prefekt ví, co má dělat, a rozhodne se pomocí svého speciálního, svítící palec připomínajícího, zařízení "chytit stopa".
   Arthur Dent se nestačí divit. V jednu chvíli spatří ruiny svého domu (ve kterém se s Fordem, Bůh ví proč, zastaví pro Arthurův ručník) a v následující chvíli se nachází někde na palubě temné nepřátelsky vyhlížející lodi, aby pozoroval, jak planeta země, jeho domov, najednou přestane existovat. Brzy se bude ale přesvědčen, že zničením Země život nekončí. S pomocí geniálního Stopařova průvodce po galaxie pozná neznámé planety, šokující pravdu o původu a smyslu života na Zemi, odpověď na ultimativní otázky "života, vesmíru a vůbec" a potká také svoji lásku na první pohled, krásnou a inteligentní Triciu McMillian, neboť se ukáže, že on a Ford nejsou jediný, kdo unikli včas před zkázou Země.
   Stopařův průvodce po galaxii disponuje pořádnou dávkou černého britského humoru, obsahuje plno scén, kdy se celé publikum otřásá smíchy. Geniální jsou zejména krátké animované záznamy z Průvodce. Nedokážu však posoudit nakolik je film záživný i pro diváka, který nezná knižní předlohu. Připadalo mi, že plno věcí ve filmu není skoro vůbec vysvětleno a předpokládá se, že divák ví, o co jde.
   Pokud známé dílo Douglase Adamse znáte, můžu vám jeho filmovou verzi s klidem doporučit. Je samozřejmě nemožné přenést celý komplikovaný děj na filmové plátno a udržet délku filmu na přijatelné úrovni. Tvůrci proto museli některé části příběhu vynechat, ve filmu je ale naopak pár věcí, které nenajdete v knížce (a myslím, že velice povedených).
   Moc se mi nelíbil vzhled robota Marvina, který vypadá trochu přihlouple - gemiálně ho však namluvil Alan Rickman (Smrtonosná past, Harry Potter, Láska nebeská). Vesmírnou loď Heart of Gold jsem si také představoval trochu jinak a trochu mě překvapilo, když jsem se dozvěděl, že Forda hraje černošký herec Mos Def. Celkově se mi ale obsazení filmu, velice líbilo. Zejména hlavní hrdina byl podle mě vybrán skvěle. Celou dobu jsem přemýšlel, odkud znám představitelku Tricii McMillian, a až na večer jsem na internetu zjistil, že ztvárnila sestru hlavního hrdiny mého oblíbeného filmu Na pokraji slávy. A přestože nemám Sama Rockwella moc rád, musím přiznat, že na roli galaktického prezidenta Zaphoda Beeblebroxe se hodí skvěle.
   Celkově je tedy Stopařův průvodce po galaxii dobře obsazený a velice zábavný film, který si však mnohem více užijí znalci Adamsovy literární předlohy.

Přílet Vogonské flotily nevěstí pro budoucnost Země nic dobrého.
Některé nečekané vzrušující zážitky z vesmíru, by si možná Arthur radši odpustil.
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 109 min
česká premiéra 2. června 2005
počet kopií ?
hudba Bernie Leadon, Joby Talbot
kamera Igor Jadue-Lillo
IMDb www.imdb.com/title/tt0371724
konec titulků Nemusíte čekat až do úplného konce, ale zhruba uprostřed závěrečných titulků je jeden vtipný záznam ze Průvodce
zajímavost Práva na zfilmování Stopařova průvodce po galaxii měl již v roce 1982 (původem slovenský) producent a režisér Ivan Reitman, který do role Forda Prefecta uvažoval o Billu Murraym nebo Danu Aykrodovi, nakonec se však se zmíněnými herci pustil do natáčení svého největšího hitu - komedie Ghostbusters.
Kdo je ... Martin Freeman - pokud vám na rozdíl ode mne celý film vrtalo hlavou, kde už jste viděli představitele hlavního hrdiny, vězte, že hrál "pornoherce" v Lásce nebeské

15. června 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět