Harry Potter and the Goblet of Fire Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

režie: Mike Newell
hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Coltrane, Michael Gambon ad.
produkce: David Heyman, Peter MacDonald
scénář: Steven Kloves
oficiální stránka: harrypotter.warnerbros.com

   Tak konečně jsme se dočkali. Čtrnáct dní po světové premiéře dorazil i k nám čtvrtý díl Harryho Pottera. V rámci přípravy jsem se znovu kouknul na předchozí tři díly a plný očekávání vyrazil do kina.
   A nebyl jsem zklamán, film člověka vtáhne do děje hned od prvních vteřin. Lord Voldermort má nový plán, jak se vrátit a uchopit se hrůzovlády nad kouzelnickým světem. I tentokrát mu k tomu má dopomoci Harry Potter. Do hry navíc vstupuje nový neznámý služebník Temného pána, který mu slibuje věrnost a ujme se celého plánu. Harry, který má stále s Voldemortem zvláštní pouto, vidí celý výjev ve snu. Vzbudí se zpocený hrůzou, dlouho však nemá čas o noční můře přemýšlet, protože se má společně s Hermionou a Weasleyovými vydat na Mistorvství světa ve famfrpálu.
   Na místě už je nespočet kouzelníků a čarodějnic a prostranství před arénou je dolova poseto stany a různými přístřešky. Harry je nadšen z Weasleyovic kouzelného stanu, který uvnitř poskytoje pohodlí menšího rodinného domku, nic to však není oproti úchvatnému zážitku ze sledování hry v gigantický famfrpálové aréně. Příznivci kouzelnického sportu si však mistrovství příliš dlouho neužijí, neboť na místo dorazí skupina smrtijedů a v celém areálu zavládne strach, panika a chaos. Harry je nejdříve málem ušlapán v tlačenici, aby o několik chvil později málem padl do rukou nebezpečně vypadajícího smrtijeda, který na obloze vykouzlí temné znamení lorda Voldemorta.
   Kouzelniský svět je zděšen, jak mohli smrtijedi bez problémů proniknout na tak chráněnou akci jako famfrpálové mistrovství. Svět však jde dál a Harry, Ron a Hermiona odjíždějí Bradavickým expresem vstříc čtvrtému roku ve škole čar a kouzel. I na Bradavické škole se však dějí neobvyklé věci - ředitel Albus Brumbál při úvodní hostině oznámí, že letos bude škola hostit slavný turnaj tří čarodějů, na kterém se již tradičně utkávají vybraní zástupci ze tří slavných kouzelnických škol. Do turnaje se může přihlásit každý student strší 17 let vhozením lístečku se svým jménem do kouzelního Ohnivého poháru. Přestože se 14letý Harry Potter ani nepokusí přihlásit je jeho jméno za zvláštních okolností nakonec vybráno. Podle pravidel turnaje je rozhodnutí Ohnivého poháru závazná, a tak přestože o to Harry ani tolik nestojí musí se utkat o věčnou slávu ve třech extrémně náročných a smrtelně nebezpečných zkouškách se třemi staršími a mnohem zdatnějšími čarodějnickými učni.
   Musím přiznat, že na čtrvtý díl jsem šel s obavy i s velkými nadějemi. S obavami, že to bude stejné jako vloni, kdy všichni opěvovali Vězně z Azkabanu jako zdaleka nejlepší díl série a Alfonso Cuearóna jako režisérského génia, a mě naopak přišlo, že třetí díl je zdaleka nejhoší. Zdálo se mi, že opěvovaný mexický režisér se z Harryho Pottera pokouší udělat jakýsi film o problémech dospívající mládeže. Vlastní zápletka se strojem času je zkrácena na minimum, mozkomoři byly sice velice povedení, ale vlkodlak byl naprosto příšerný, a stejně tak nový představitel profesora Brumbála, Michael Gambon, který s nožloutlými vousy staženými uprostřed vypadá spíš jako nějaký homeless než jeden z nejslavnějších čarodějů kouzelnického světa a vážený ředitel školy.
   Když jsem se tedy dozvěděl, že čtvrtého filmu se ujal jiný režisér, tak jsem zajásal. Moje obavy, že to bude stejné jako vloni se nenaplnili. Všichni opět oslavují nejnovější díl jako ten nejlepší ze všech, ale tentokrát mají nejspíš pravdu. Sice zůstal Michael Gambon a vousy má pořád nažloutlé a uprostřed převázané, jinak si ale nic zásadního stěžovat nemůžu:-)
   Z filmu vypadlo hodně děje i několik postav, ale je to pochopitelné vzhledem k tomu, že čtvrtý díl s více jak šesti sty stranami je druhý zatím druhý nejdelší z celé série. Ve filmu zůstalo jen to naprosto nejpodstatnější a i tak dosáhla délka více jak dvou a půl hodin. Děj je plný napínavých scén a akce, většinu času se film věnuje zmiňovanému turnaji tří čarodějnických škol, dočkáme se ale i působivého zmrtvýchvstání temného pána, lorda Voldemorta. Předpokládám, že tím nic moc neprozrazuji, neboť film si hledá diváky asi hlavně mezi fanoušky, kteří Harryho Pottera četli. Pokud jste čtvrtý díl nečetli, doporučuju vám tak učinit, protože možná některé věci nebudete chápat. Tvůrci jako by předpokládali, že diváci předlohu znají, a tak plno věcí není příliš vysvětlováno.
   Zmiňoval jsem, že nejsem spokojen s představitelem Albuse Brumbála. Jak je to s ostatními postavami? Co se týče starých známých jako Harry, Ron, Hermiona, Hagrid, profesor Snape, profesorka McGonagallová, Draco Malfoy a jeho otec Lucius Malfoy nedošlo zde k žáným překvapením. Zvlášť ústřední trojice dětských hrdinů je už se svými rolemi dokonale sžitá, i výborné výkony odvádějí ostatní, můj oblíbený je Severus Snape v podání Alana Rickmana.
   Co se týče nových postav, za zmínku stojí asi Cho Chang, Pošuk Moody, Cedric Diggory, oba zahraniční soutěží v turnaji Fleur Delaceur a Viktor Krum a ředité konkurenčních škol Madamme Maxime a Igor Karkaroff. Cho Chang, do které se Harry zamiloval na první pohled, a stejně tak nového učitele Obrany proti černé magii jsem si upřimně řečeno představoval dost jinak (zvlášť jeho speciální umělé oko), ale nemám proti nim vcelku námitek. Robert Pattinson se role Cedrica Diggoryho, všemi obdivovaného hezouna a Harryho soka v lásce, zhostil velice pěkně, navíc to byla jeho první velká filmová role. Viktor Krum i Igor Karkaroff byly řekněme takový, jak by si člověk představoval. Mírně zklamán jsem byl z froancouzké krásky Fleur Delacour i z ředitelky francouzské kouzelnické školy Madamme Maxime, pro ty možná mohli tvůrci vybrat trochu pohlednější představitelky. Jak hodnotit vzhled lorda Voldemorta asi nechám na vás. Možná by mohl být děsivější, ale nutno brát v úvahu, že Harry Potter má být film i pro děti.
   Koukám, že jsem se nějak rozepsal. Takže abych hodnocení nějak shrnul, film je rozhodně napínavý, některé scény jsou vyloženě strhující a pro fanoušky Harryho Pottera je to vyložená lahůdka. Ale i ostatní se podle mě budou velice dobře bavit. Vřele doporučuji.

Harry čekají ve čtvrtém roce v Bradavicích opravdové trable jako třeba obávaný drak v Turnaji tří kouzelnických škol
Pokoj mu jako obvzkle nedá ani Severus Snape
Navíc se Harry poprvé zamiluje.
Detaily & zajímavosti
země původu USA, VB
délka 157 min
česká premiéra 1. prosince 2005
počet kopií 38
hudba Patrick Doyle, John Williams
kamera Roger Pratt
IMDb www.imdb.com/title/tt0330373
Anna Kareninová bohužel
konec titulků Do titulků je ke konci vpašována jedna vtipná hláška, ale asi se na ni těch 15 minut čekat nevyplatí.
zajímavost Podle zvěstí kolujících po internetu se pro roli lorda Voldemorta uvažovalo o Rowanu Atkinsonovi a Johnu Malkovichovi, nebyla to však pravda.
zajímavost Na konkurz role Harryho spolužačky Cho Chang se 7. února 2004 v Londýně dostavilo 3000 dívek.
Kdo je ... Ralph Fienes - tvář Vy-víte-komu propůjčil britský herec, znamý například z filmů Schindlerův seznam, Anglický pacient nebo Červený drak.

5. prosince 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět