Gladátor Gladiátor (2000)

režie: Ridley Scott
hrají: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen ad.
produkce: David H. Franzoni, Douglas Wick, Steven Spielberg 
scénář: David H. Franzoni, John Logan, William Nicholson
oficiální stránka: gladiator-thefilm.com

   Hlavním hrdinou amerického velkofilmu je Maximus (Russell Crowe), velitel severních legií operujících právě v Germanii. Na začátku filmu máme možnost shlédnout skvělou bitvu Římanů proti barbarským Germánům. Člověk 
Maximus (Russell Crowe)
je tak hned na začátku zcela vtržen do děje. Římané pod Maximovým velením zvítězí jen s malými ztrátami. Maximus se těší, že ho císař po dlouhé službě konečně propustí domů. Císař Markus Aurelius však má zcela jiné plány. Chce totiž učinit Maxima svým dočasným nástupcem, který má dohlédnout na znovuobnovení Říma jako republiky.
    Vše však zkomlikuje císařův syn Commodus. Tomu jde jen o moc, a když se od otce dozví, že svým nástupcem nehodlá učinit jeho ale Maxima, chladnokrevně otce zavraždí. Když Maximus zjistí, co se stalo, naznačí novému císaři Commodovi , že s jeho podporou nemůže počítat. Commodus nechá Maxima zatknout a pošle několik vojáků, aby ho v lese popravili. Maximus jako ostřílený válečník nad svého kata přelstí a zbylé vojáky přemůže. Podaří se mu získat koně v bitce však utržil ošklivé zranění ruky. Na koni se tedy zraněn vydává na cestu domů, do Španělska.
   Když dorazí k smrti vyčerpán domů, nalezne vypálený dům a mrtvou ženu i syna. Díky zranění a šoku ze ztráty domova upadne do bezvědomí.
Maximus (Russell Crowe)
Díky zranění a šoku ze ztráty domova upadne do bezvědomí. Probudí se v silné horečce jako otrok na cestě do města. Ve městě je prodán jako, gladiátor a je vržen do arény, kde má zemřít k pobavení obecenstva. Maximus se ale vzmůže všechny své protivníky v aréně přemůže. Postupem času se jako gladiátor vypracuje a s přezdívkou Španěl jezdí se svým nynějším pánem po různých zapadlých městech Římské říše.
    Císař Commodus zahájí několikaměsíční hry, aby si získal oblibu obyvatel Říma. I Maximův pán, vlastník gladiátorské školy se vydává do města měst se svými gladiátory. Maximus se tak znovu dostává do Říma, na dosah Commoda, vraha jeho manželky a syna. A Maximovým jediným cílem je pomsta...
    Film Gladiátor se mi nesmírně líbil,  je to pravděpodobně jeden z nejlepších filmů, co jsem letos viděl. Už dlouho jsem také neviděl žádný napínavý film inspirovaný dávnou historickou událostí. Film je plný napínavých akčních soubojů a skvělých efektů. Například počáteční bitva s Germány nebo souboje v aréně jsou prostě senzačně udělané. Gladiátor je prostě super, a kdo ho ještě neviděl, skutečně vřele doporučuji.

zpět