Freaky Friday Mezi námi děvčaty (2003)

režie: Mark S. Waters
hrají: Jamie Lee Curtis, Lindsay Lohan, Mark Harmon, Chad Micheal Murray ad.
produkce: Andrew Gunn
scénář: Heather Hach, Leslie Dixon
oficiální stránka: www.freakyfriday.com

   Prosincová nabídka filmů byla poněkud chudší. Film s odstrašujícím názvem Mezi námi děvčaty bych za normálních okolností nikdy nezvolil. Zkušenost ale říká, že české názvy filmů je nutno ignorovat, protože většinou nemají s filmem nic společného. Navíc se mi hrozně líbil trailer a mám rád Jamie Lee Curtisovou, takže jsem na něj nakonec vyrazil.
   Hrdinkami filmu jsou matka s dcerou. Matka, doktorka Tess Colemanová (Jamie Lee Curtis) je úspěšná psychiatrička se zavedenou praxí, píšící úspěšné knihy. Je rozvedená a žije s dvěma dětmi, Annabell, která chodí na střední, a Harrym, který je ještě ve škole. Doktorka Colemanová je zasnoubená a má krátce před svatbou. Dalo by se říct, že jí v současnosti všechno vychází. Až na vztah s dcerou.
   Tess by si přála, aby se její dcera co nejlépe učila. A tak jí Annabelliny časté pětky z angličtiny a hodiny po škole příliš nenadchávají. Annabell (Lindsay Lohan) se mnohem více než o školu stará o hraní v kapele a spíš než pětky a ústrky učitele angličtiny jí trápí, že si jí nevšímá Jake, starší spolužák, do kterého je beznadějně zamilovaná.
   Tess a Annabell se neustále hádají, matka dceři vyčítá nedostatek zodpovědnosti, Annabell si zase stěžuje na to, že ji matka nenechá chvíli na pokoji a nechápe její zápal pro hudbu. K jedné hádce dojde i na večeři v čínské restauraci, poté co vyjde najevo, že předsvatební hostina koliduje s důležitým vystoupením kapely. Tess vezme Annabell stranou a začne kvalitní výměna názorů. Svědkem hádky se stane stará Číňanka, matka majitelky restaurace. Chvíli si pro sebe něco čínsky mumlá, a pak se pokusí matku s dcerou uklidnit nabídnutím sušenek s přáníčkem. Tess i Annabell si sušenku vezmou, a když ji rozlomí začne se najednou všechno třást podlaha a obě zděšeně přiběhnou zpět ke stolu. Ostatní se na ně nechápavě dívají - vše je zjevně v pořádku, a tak matka i dcera na zvláštní událost brzy zapomenou.
   Když se však druhý den ráno probudí, zjistí, že se stalo něco velice podivného. Doktorka Colemanová se probudí v těle své dcery a Annabell je zase v těle matky. Obě chvíli propadají panice, ale po jednom neúspěšném pokusu o zpětné prohození (kdy se obě rozběhnou plnou rychlostí proti sobě:) se pokusí uklidnit a zamyslet se nad vzniklou situací. Shodnou se, že za tím bude pravděpodobně nezvyklý zážitek z čínské restaurace. Už ale nemají čas nic podnikat, protože Annabell musí být ve škole a na Tess čeká pacient. Rozhodnou se tedy, že musí jeden den přežít v kůži toho druhého. Annabell tedy dostane instrukce, jak zacházet s objednanými pacienty (Jenom naslouchej. Něco jim radit by bylo neetické.) a Tess se po dlouhých letech znovu ocitne ve školní lavici.
   Myšlenka filmu - matka a dcera se prohodí a vyzkouší si, jaký je život té druhé je jednoduchá a geniální (a bohužel ne původní - Freaky Friday je remake stejnojmenného filmu z roku 1976). Co je ale hlavní, má velký humorný potenciál a ten je plně využit. Ať už se jedná o naivní chování Tess ve škole, nebo Annabellino chování k pacientům či vystoupení v televizní diskuzi týkající se knihy doktorky Colemanové (o které její dcera nemá ani potuchy).
   Původcem je celé patálie s prohozením má být záhadná stará Číňanka, ona i její dcera, majitelka restaurace Pei-Pei, jsou však pojaty jako milé a velice vtipné postavičky. Výborný je Annabellin mladší bratr a zábavu nekazí ani senilní děda Annabell neustále propadající panice, že přichází zemětřesení. Nejslabším článkem komedie je podle mého názoru Tessin snoubenec Ryan v podání Marka Harmona.
   Celý film nepochybně táhnou vynikající představitelky obou hlavních rolí. Jamie Lee Curtisová, která má s komediemi bohaté zkušenosti (Ryba jménem Wanda, Divoká stvoření ad.), si roli čtyřicátnice s duchem náctileté dívky vyloženě užívá. I Lindsay Lohan hraje doktorku Colemanovou uvězněnou v těle své dospívají dcery velice přesvědčivě. Obě herečky jsou v obou diametrálně rozličných stavech dokonale přirozené.
   Kromě příšerného českého názvu je hlavním negativem filmu jeho přehnaně patetický a dojemný závěr. Nic než happy end nešlo od americké komedie očekávat, tady to ale tvůrci se vzájemným odpouštěním a pochopením trochu přehnali. Když si ale odmyslím těchto posledních pět minut, musím říct, že se mi film velice líbil. Je nacpaný vtipy, humornými scénami i několika dobrými hláškami. Jedná se o příjemnou komedii, která může dobře zpříjemnit klidné dny před novým rokem (nebo čekání na Pána prstenů:).

Annabell (uprostřed) je normální středoškolačka...
...jednoho dne se však ke svému zděšení ocitne v těle své matky (a matka - nyní v těle Annabell stále nemá pochopení pro současnou módu)
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 93 min
česká premiéra 11. prosince 2003
počet kopií 18
kamera Oliver Wood
hudba Rolfe Kent
IMDb www.imdb.com/title/tt0322330
konec titulků Není nutné čekat
zajímavost Role doktorky Colemanové byla nabídnuta Jodie Foster, která v původním filmu z roku 1976 hrála dceru.
Anna Kareninová ANO!

27. prosince 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět