Fotr je lotr Fotr je lotr (2000)

režie: Jay Roach
hrají: Ben Stiller, Robert de Niro, Teri Polo, Blythe Danner ad.
produkce: Jay Roach, Jane Rosenthal, Nancy Tenenbaum
scénář: Jim Herzfeld, John Hamburg
oficiální stránka: www.meettheparents.com

    Greg Focker (Ben Stiller) dělá pro muže dost neobvyklé zaměstnání. Pracuje jako zdravotní sestra v jedné nemocnici v Chicagu. Greg již delší dobu chodí s učitelkou Pamelou Byrnesovou a rozhodne se, že ji požádá o ruku. Ještě než to ale stačí udělat dozví se o zasnoubení Pameliny sestry. Budoucí Gregovo první setkání s Pamelinými rodiči manžel Pameliny sestry, mimochodem velmi bohatý doktor, byl nejdříve navštívit Byrnesovi a pana Byrnese si zcela získal nějakým dárkem. Přestože je Greg oproti bohatému doktorovi v dost velké nevýhodě a žádat otce dospělé ženy o povolení k sňatku se mu zdá na konci dvacátého století dost podivné, rozhodne se, že bude postupoval s podobnou strategií. Chce konečně poznat rodiče své milované a při vhodné příležitosti požádat pana Byrnese o ruku jeho dcery. Odcestuje tedy s Pamelou na víkend k Pameliným rodičům nic netuše, že to bude asi ten nejhorší víkend v jeho životě.
    Problémy začínají hned na letišti, kdy je jeho kufr příliš velký, nato aby si ho mohl vzít s sebou na palubu letadla. Kufr se cestou ztratí a Greg je tak na víkend vybaven pouze tím, co má na sobě. Ve ztraceném kufru se navíc skrývá zásnubní prsten. Skutečné nepříjemnosti nastanou, poté co s Pamelou dorazí do domu jejích rodičů. Hlavně Pamelině otci se Greg již od začátku nelíbí. V jeho očích není pro jeho prvorozené dítě nikdo dost dobrý, natož potom člověk se jménem Focker (v češtině překládáno Jack Byrnes testuje možnéhou budoucího zetě na detektoru lži jako Yebal). Také se svým dárkem narozdíl od snoubence Pameliny sestry Greg vůbec neuspěje. Pan Byrnes totiž není květinář, jak mu Pamela kdysi řekla, nýbrž bývalý agent CIA, a tak ho Gregův Jeruzalémský tulipán (zatím ještě zcela skryt v hlíně v obrovském květináči) skutečně neosloví. Greg dozví, že v každém pokoji je několik skrytých kamer, a všechny činnosti lidí nacházejících se v domě jsou pečlivě zaznamenávány. Kromě toho je Greg, když se náhodou octne v Gregově pracovně, panem Byrnesem otestován na detektoru lži. Díky tomu získává pan Byrnes dojem, že Greg často sleduje pornografii. Díky neopatrnosti Byrnese mladšího najde bývalý agent CIA dýmku na kouření marihuany. Syn, aby zachránil vlastní kůži, falešně obviní právě Grega. Greg se chce Pamelině otci nějak zavděčit, ale pouze se víc a víc zaplétá do různých nepříjemností nebo trapných situací.

    Pokud jste viděli ukázky, tak víte o čem mluvím, pokud ne nebudu Vám to prozrazovat, protože právě Gregovy katastrofy a dokonalé trapasy jsou na filmu Fotr je lotr to nejlepší. Výkony Roberta de Niro jako bývalého agenta CIA ale hlavně Bena Stilera jako chudáka pronásledovaného těmi nejhoršími ranami osudu v rychlém sledu za sebou jsou opravdu dokonalé. Myslím si, že je to asi nejlepší komedie, na kterou můžete v současnosti jít do kina. Není zas tolik filmů, u kterých se často nahlas zasmějete, ale tenhle k nim rozhodně patří. Fotr je lotr bych nedoporučil pouze těm, kteří nesnáší romantické scény (tolik jich tam zase naštěstí není). Konec jsem sice neprozradil, ale myslím, že je celkem jasné, jak podobný film může jedině skončit... Pokud se tedy chcete pobavit, vyražte na Fotr je lotr, stojí to za to.

25. ledna 2001

zpět