A la folie pas du tout Má mě rád, nemá mě rád (2002)

režie: Laetitia Colombani
hrají: Audrey Tautou, Samuel Le Bihan ad.
produkce: Dominique Brunner, Charles Gassot
scénář: Laetitia Colombani, Caroline Thivel
oficiální stránka: www.tiscali.fr/alafoliepasdutout

    Angélique (Audrey Tautou) je úspěšná studentka výtvarného umění. Studuje v Paříži a právě byla vybrána do prestižního studijního programu. Žije sama ve velkém domě, o který krásná Angélique (Audrey Tautou) se má starat, zatímco je jeho majitelka v Americe. Vydělává si jako servírka v baru, kde pracuje také její nejlepší kamarádka Heloise (Sophie Guillemin). Angélique je mimořádně hezká, a tak není divu, že za ní neustále chodí mladý student medicíny David (Clément Sibony). Zdá se, že by její život mohl být nádherný.
    Bohužel nic na světě není bez chyby a také Angélique má jeden velký problém. Je totiž bláznivě zamilovaná do kardiologa Loica (Samuel Le Bihan). To by ještě nebylo nic strašného, bohužel Loic není k mání - je ženatý a navíc je jeho žena těhotná. Heloise Angelice radí, aby si našla jiného, ale Angélique se nehodlá Loica vzdát. Přesvědčuje Heloisu, že je do ní Loic zamilovaný a že s manželkou není vůbec šťastný. To, že je Loicova žena těhotná, považuje Angélique za hnusný vypočítavý tah, jak udržet rozpadající se manželství. 
    Angeličini nejbližší, tedy Heloise i David si začnou dělat o Angeliku vážné starosti, protože to vypadá, že to s Loicovou láskou k ní nebude až tak žhavé a Angélique Loic (Samuel Le Bihan) a jeho žena (Isabelle Carré) se začíná chovat velmi podivně. Zcela se přestane starat o svěřený dům, přestane uklízet a dokonce zastaví některý nábytek. Její podivné chování vyvrcholí poté, co je Loic jednoho dne obžalován za to, že uhodil svoji pacientku. Loicovi se jeho kardiologická praxe začne rozpadat pod rukama, neboť se pacienti začnou hromadně odhlašovat. Angeliku to nesmírně naštve a rozhodne se to tak nenechat. Loicova pacientka je nalezena mrtvá a Angelika se kamarádce Heloise k její vraždě nepřímo přizná. Navíc Heloisu použije pro své (samozřejmě falešné) alibi. To je i na nejlepší kamarádku trochu moc a přestane se s Angelikou stýkat. Navíc má Angeličin čin zcela jiné důsledky, než jaké by si přála. Loic, který žádné alibi nemá, je obžalován z vraždy a zatčen. Angélique je zatýkání přítomna a vidí, jak se objeví Loicova manželka, právnička, a přemluví policisty, že jako Loicův právník s ním potřebuje prohodit pár slov. I zdálky Angelika vidí, že její představy o tom, že Loic svoji manželku nemiluje byli zcela mylné. Ze srdceryvného loučení manželů je jasné, že Loic svoji manželku dobrovolně opustit nehodlá. Angélique se tedy rozhodne spáchat sebevraždu, lehne si v nyní již téměř zdevastovaném domě v kuchyni na zem a pustí plyn na plné obrátky.
    A tím končí první část filmu, část ve které se Angélique jeví jako oběť Angélique (Audrey Tautou) a její obdivovatel David (Clément Sibony) své lásky k Loicovi. Oběť, která sice někdy užívá trochu drsné metody, jak získat Loica pro sebe, ale kterou divák dokáže pochopit a je mu jí líto. V druhé části filmu se děj vrací úplně na začátek. Narozdíl například od filmu Lola běží o život, není příběh pozměněn, ale je vyprávěno úplně to samé z perspektivy Loica. A ukáže se, že je vše zcela jinak, než se zdálo.
    Zatím jsem nepotkal nikoho, komu by se nelíbila Amélie z Montmartru, podle mě je to jeden z nejlepších filmů posledních let. Tento film nemá smysl s Amélií poměřovat, Má mě rád, nemá mě rád je o dost horší. Srovnání není ale úplně jednoduché. Audrey Tautou v novém filmu sice vypadá skoro stejně, ale její postava je naprosto odlišná. Krom toho se tyto dva filmy podstatně liší v žánru. U Má mě rád, nemá mě rád se určitě zasmějete, ale rozhodně to není komedie ani žádná love story.
    Má mě rád, nemá mě rád má rozhodně dost originální scénář. Ať už se jedná o zmíněné druhé odvyprávění toho samého z jiné perspektivy, které dá ději zcela jiný smysl, nebo o překvapivou a chytře vymyšlenou pointu. Pokud máte rádi francouzský film (a třeba si chcete spravit chuť z 8 žen) nebo jste příznivci Audrey Tautou (a jste zvědavi, jak zvládne zcela odlišnou roli než byla Amélie) je pro vás Má mě rád nemá mě rád tou správnou volbou.

8. prosince 2002

zpět