Fight Club Klub rváčů (1999)

režie: David Fincher
hrají: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham, Meat Loaf ad.
produkce: Cean Chaffin, Art Linson, Ross Bell
scénář: Jim Uhls
oficiální stránka: www.foxmovies.com/fightclub/

    Vím, že Klub rváčů měl premiéru již v únoru. Můžu se ale vymluvit na to, že mě k napsání takhle opožděné recenze přemluvil kamarád, velký příznivec Marla Singerová (Helena Bonham) a Jack (Edward Norton) Fight Clubu, stále si stěžující na absolutní absenci českých fightclubovských stránek.
    Hlavním hrdinou filmu je člověk jménem Jack, který pracuje u automobilové společnosti a vyšetřuje následky automobilových nehod. Jack nemá přátele a kromě toho trpí strašnou nespavostí, a tak se z něho pomalu stává troska. Když si stěžuje doktorovi, že strašně trpí, pošle ho doktor poznat na diskusní terapii mužů bez varlat, co je to opravdová bolest. Při návštěvě skupinky zoufalců, se Jack neuvěřitelně uvolní, pobrečí si a poprvé za dlounou dobu klidně spí. Jackovo štastné období života, kdy navštěvuje téměř všechny dostupné diskusní Jack (Edward Norton) a Bob (Meat Loaf) z diskusní terapie mužů bez varlat terapie, trvá jen do té doby než se objeví Marla Singerová. Jack zjistí, že Marla se stejně jako on stala doslova závislá na terapiích. Marla mu také připomínám, že to co dělá je vlastně hnusný podvod, a tak Jack znovu nemůže spát.
    Právě v této době Jack poprvé potká obchodníka s mýdlem Tylera. Potká ho při cestě letadlem a zdá se, že to bude jen další "mini-přítel", jak Jack nazývá krátkodobá přátelství uzavřená za letu a končící ihned po příletu. Když ale Jack dorazí domů, zjistí že jeho byt explodoval a že najednou nemá, kde přespat. Zavolá tedy Tylerovi a jdou spolu na pivo. Jack se Tylerovi svěří se svým problémem a Tyler mu nabídne, aby bydlel u něho. Ještě předtím ho výrobce mýdla požádá, aby ho Jack praštil, jak nejvíc dokáže. Jack nechápe proč, ale nakonec ho dost nešikovně praští do ucha. Tyler mu nezůstane ránu dlužen a Jack zjistí, že ho rvačka baví.
    Nezůstane jen u jedné rvačky a brzy mají také Jack a Tyler při svých kláních několik diváků. Rozhodnou se tedy založit Klub rváčů. Schází se každý páteční večer ve sklepě jedné restaurace a pořádají mezi sebou jednotlivé zápasy. Nejsou to náhodné rvačky ale zápasy podle přísných pravidel Fight Clubu. Přestože prvním pravidlem Fight Clubu je nikdy nemluvit o Fight Clubu, členů neustále přibývá a Jack se dozvídá, že vznikají další pobočky Klubu rváčů v pobočkách po celé zemi. Aktivity Klubu rváčů už také netvoří pouhé zápasy mezi jednotlivými členy. Pod krycím jménem Chaos neboli "Project Jack (Edward Norton) a Tyler Durden (Brad Pitt) Mayhem" začíná Tyler se zasvěcenými členy organizovaný zločin a různé sabotáže ve velkém stylu. Jack se cítí být stále více opomíjen. Aktivity Fight Clubu začínají mimo něj a Jack vidí, že se mu situace vymyká z rukou...
     Co napsat na závěr? Skvělou hudbou, originální a pro diváka naprosto nečekanou pointou, neotřelými vtipy i skvělou situační komikou se Fight Club rozhodně může počítat mezi ty nejzajímavější filmy posledních let. Stylem vyprávění trochu připomíná Pulp Fiction nebo Go, kde na začátku je prozrazena část pozdějšího děje, ke které se divák musí propracovat celým filmem, aby pochopil, o co vlastně v té úvodní scéně vlastně šlo. Autoři ale nejsou retrospektivou zase až tak posedlí. Hlavní myšlenkou trochu zase připomíná Matrix nebo Dvanáct opic. Když nad těmito filmy člověk hlouběji přemýšlí, má občas problémy si určité momenty vysvětlit. Celkově je ale Fight Club až neuvěřitelně pečlivě promyšlen, což člověk který film viděl poprvé dokáže ocenit až zpětně. Pokud jste dosud Fight Club neviděli, rozhodně ho doporučuji alespoň na videu. Také oficiální webová stránka Fight Clubu stojí za shlédnutí.

7. prosince 2000
zpět