Rychle a zběsile Rychle a zběsile (2001)

režie: Rob Cohen
hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster ad.
produkce: Neal H. Moritz  
scénář: David Ayer, Erik Bergquist, Gary Scott Thompson
oficiální stránka: www.thefastandthefurious.com

    Dominic Toretto (Vin Diesel) je nepsaným králem nelegálních automobilových závodů v Los Angeles. Ale není to jen toto zběsilé soutěžení ve speciálně přestavěných, rychlých vozech, co policii na "Domovi" vadí. Existuje totiž Dom (Vin Diesel) a Brian (Paul Walker) podezření, že Dom je šéfem skupiny, která přepadává a vykrádá kamiony. Policista Brian (Paul Walker) tedy dostává za úkol dostat se do Domovi blízkosti a případ vyšetřit.
    Aby se Brian mohl vydávat za automobilového nadšence, je mu přiděleno krásné sportovní auto. Brian tedy přijede na první nelegální závody, kde se skutečně zanedlouho potká s Domem, který je jakousi hlavní atrakcí večera. Toretto je ochoten závodit s kýmkoli, kdo má na minimální sázku totiž dva tisíce dolarů. Brian tolik peněz nemá, a tak se rozhodne vsadit svoje auto. Závod prohraje, ale nemá příliš času nad tím přemýšlet, protože ihned po závodu již na místo přijíždějí první policejní vozy a celá sešlost se se svými auty rozprchne na všechny strany. Domovi nepřeje štěstí. Ujede a zaparkuje svůj vůz v opuštěných garážích, vyjde ven a snaží se ze sebe dělat náhodného kolemjdoucího, ale pojíždějící policisté ho poznají. Toretto se dá na útěk a když už to vypadá špatně, zabrzdí vedle něj Brianovo auto. Brianovi se potom po několika riskantních manévrech podaří policii setřást.
    Cestou domů Briana s Domem potká další nepříjemnost. Nejednou je totiž skupina motorek donutí zastavit. Jak se ukáže, jedná se o japonský motorkářský gang pod vedením Johnyho Trana, který má s Domem nevyřízené účty. Nakonec je ale japonský gang propustí a Dom pozve Briana do svého domu na pivo. Brian to u Doma (doma) nemá lehké. Leon (Johnny Strongho), jeden z Domových kamarádů, ho už od Brianova Supra jejich prvního setkání nesnáší a snaží se mu pobyt u Toretta všemožně znepříjemnit. Brian se kromě toho zamiluje do Dominicovi sestry Mii (Jordana Brewster), což v dané situaci také není zrovna ideální, zvlášť když o Miu usiluje také Leon.
    Brian pracuje dočasně v servisu, kam si jednoho dne přijde objednat větší množství náhradních dílu člověk, se kterým se Brian seznámil na závodech. Díly jsou na typ aut, kterých používá gang přepadávající kamiony. Večer se tedy Brian vypraví situaci prověřit, ale nachytá ho při tom Leon s Domem a on má co dělat, aby vysvětlil, co v úplně cizí garáži hledá. Další podezření padne na Johnyho Tanta, ale i to se nakonec ukáže jako neopodstatnělé. Jediným podezřelým je nyní Dom, ale tomu Brian stále nemůže uvěřit. Nemůže nebo jen nechce uvěřit, protože si ho oblíbil a kromě toho miluje jeho sestru?
    Největší devizou filmu jsou bezesporu nádherná auta, která bezesporu okouzlí i člověka, který za normálních okolností o auta nemá zájem (tím nemyslím sebe). Člověk se také o těchto sporťácích leccos dozví. Asi jsem trochu pozadu, ale neměl dosud ani tušení o tom, že výkon motoru se zvyšuje za pomocí vstřikování oxidu dusíku a jeho stav je řidičem neustále sledován přes notebook. Na auta a na různé automobilové honičky a akční scény, kterými je celý film přeplněn je skutečně radost koukat. K filmu se také výborně hodí poněkud drsnější, a hlavně dost nahlas pouštěná hudba. Horší to je se zápletkou a nějakou myšlenkou celého filmu. Na Rychle a zběsile jděte v případě, že se chcete jen pobavit či pokochat pohledem na nádherná auta.
    Docela mne pobavilo, když jsem se dočetl, že představitelka jedné z hlavních postav, Domovy přítelkyně Letty, před začátkem natáčení vůbec neuměla řídit.

6. října 2001
zpět