Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

režie: George Lucas
hrají: Ewan McGregor, Natalie Portman, Ian McDiarmid, Hayden Christensen, Christopher Lee, Samuel L. Jackson ad.
produkce: George Lucas, Rick McCallum
scénář: George Lucas
oficiální stránka: www.starwars.com

   Nejsem žádný zarytý vyznavač Hvězdných válek, ale mám je docela rád a poslední kousek Lucasovi sci-fi ságy jsem si nemohl nechat ujít. Než jsem šel na epizodu III do kina poctivě jsem si zopakoval všechny předchozí (resp. dosud uvedené) díly a jsem tedy snad připraven trojku hodnotit. Hard-core fanoušci Star Wars prominout případné drobné přehmaty.
   Děj epizody III se odehrává nedlouho po skončení epizody dvě. Po celé galaxii zuří klonové války. Republika v čele s senátorem Palpatinem (Ian McDiarmid), kterému byly v souvislosti s krizovým stavem uděleny zvláštní pravomoci, za pomoci rytířů Jedi bojuje proti Separatistům vedeným hrabětem Dooku a generálem Grievousem. Přestože separatisti disponují obrovskými armádamy droidů, republika není zdaleka bezmocná. Rytíři Jedi nyní působí jako velitelé armád klonů, poráží droidy a dobívají ztracená území zpět. V cestě ke konečnému vítězství a ukončení války stojí právě dva mocní nepřátelští velitelé, Dooku a Grievous.
   Anakin Skywalker (Hayden Christensen) je stále učedníkem u Obi-Wana Kenobiho (Ewan McGregor), v mnohých aspektech však už svého mistra převyšuje. Děj začíná odvážnou misí Anakina a Obi-Wana na bitevní loď Separatistů, kterým se podařilo proniknout až na Coruscant, do střeženého hlavního města a sídla Galaktického senátu, a unést samotného senátora Palpatina. Anakinovi a Obi-Wanovi se nakonec za pomoci věrného droida R2-D2 podaří proniknout k senátorovi a osvobodit ho. V souboji s mocným hrabětem Dooku (Christopher Lee) Anakin uspěje, zachrání Palpatina i svého mistra a hraběte zabije.
   Úspěšná mise na záchranu Palpatina umožní Anakinovi po delší době vidět svoji manželku Padmé Amidalu (Natalie Portman), která stále působí jako senátorka za svou rodnou planetu Naboo. Anakin a Padmé svůj svazek stále drží v tajnosti, dlouho to ale nebude možné. Anakin se totiž dozvídá, že Padmé je těhotná. Anakin je z radostné zprávy nadšený a dokonce uvažuje o tom vzdát se kariéry Jedie a věnovat se rodině. Štěstí, ale netrvá příliš dlouho, neboť Anakin začne mít znovu živé noční můry, jaké měl před smrtí matky. Tentokrát však nevidí trpící matku, nýbrž Padmé. Anakinovi sny jsou díky jeho silnému vnímání Síly většinou předzvěstí budoucích událostí. Anakin dojde k závěru, že Padmé zemře při porodu a tato myšlenka ho už nepřestane trýznit.
   K osobním problémům se přidají nepříjemnosti "v práci". Anakinův mentor Obi-Wan si stále nemyslí, že je Anakin připraven na Jedijské zkoušky. A přes všechny hrdinské skutky, které v poslední době v bojích se Separatisty vykonal, to vypadá, že Jedijská rada Anakinovi nevěří. Jediným, kdo se zdá Anakina bezvýhradně podporovat je senátor Palpatine.
   Přestože byl Anakin Jedijskému řádu plně oddán a Obi-Wan Kenobi jeho nejlepším přítelem, stane se nakonec nevyhnutelné. Palpatine konečně odhalí svou pravou tvář, využije Anakinovi slabosti a strachu o život Padmé a přiměje ho přiklonit k temné straně Síly. Zatímco v jednu chvíli se zdá, že válka je u konce a vše se bude moci vrátit do starých kolejí, je nakonec divák svědkem pádem republiky i řádu Jediů, vzniku Prvního galaktického impéria a zrození Darth Vadera, vše v režii temného sithského pána, Darth Sidiouse.
   Většina fanoušků Star Wars se schodne na tom, že původní trilogie Hvězdných válek, tj. epizody VI až VI, se těmi novými Star Wars nedá srovnat. Původní Star Wars byly jednoduše dokonalé, ovlivnily filmovou tvorbu jako málokterý počin v historii a snímků, ve kterých je na Hvězdné války odkazováno, je stovky. Epizoda III se podle mého názoru původním Star Wars blíží nejvíce. Obsahuje sice rozmluvy o midi-chlorinech, Jar-Jara i romantické scény Anakina a Padmé, ale na rozdíl od první a druhé epizody ve snesitelném množství.
   V Pomstě Sithů je ve srovnání s předchozími dvěma epizodami mnohem více humoru, který obstarává hlavně Obi-Wan a R2-D2. Osobně se mi velice líbily také suché hlášky Anakina a charizmatického hraběte Dooku. A stejně jako všechny díly Hvězdných válek se může Epizoda III pochlubit dechberoucí výpravou, strhujícími leteckými souboji a několika skvělými zápasy se světelnými meči.
   Vyplatí se tedy na poslední Star Wars vyrazit do kina? Pokud jste viděli předchozí díly (a pamatujete si, o co šlo), tak určitě ano. Pokud jste je dosud neviděli, měli byste to rychle napravit:-) Epizoda IV poskytuje spojovací článek k původní trilogii, celý děj má úžasný spád a jednotlivé události na sebe pěkně navazují. Obával jsem se, že epizoda III bude hrozně dlouhá, ale ani to se nestalo - Pomsta Sithů trvá stejně jako ostatní díly - něco přes dvě hodiny. Trochu mne zklamal Mace Windu a v jedné scéně měl budoucí císař opravdu hroznou (nepasentní) masku, jinak ale nemám filmu co vytknout. Jste-li zvědaví, co způsobilo pád republiky, proč se mocný mistr Yoda skryl na nehostinou bažinatou planetu, jak došlo k rozdělení dvojčat Luka a Leii nebo co se proboha Darth Vaderovi stalo, že většina jeho těla byla nahrazena mechanickými protézami a nepřežije bez speciální dýchací helmy - ve zkratce pokud se zajímáte o Hvězdné války, neměli byste si Epizodu III Pomstu Sithů ujít.

Mistr Yoda se znovu chopí světelného meče a utká se samotným císařem
Anakin (Hayden Christensen) se na planetě Coruscant po dlouhé době shledává se svoji manželkou Padmé (Natalie Portman)
Anakin (Hayden Christensen) skříží meče se svým mistrem Obi-Wanem (Ewan McGregor) na nehostinné sopečné planetě
Generál Grievous a dva z jeho jedijských světelných mečů, které sbírá jako trofeje
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 140 min
česká premiéra 19. května 2005
počet kopií ?
hudba John Williams
kamera David Tattersall
IMDb www.imdb.com/title/tt0121766/
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Pomsta Sithů odstartovala 18. a 19. května současně ve více jak 40 zemích světa - šlo o nejrozsáhlejší premiéru v historii.
zajímavost Tržby Epizody III za první promítací den dosáhly v USA 50 miliónů dollarů, díky čemuž Pomsta Sithů sesadila z prvního místa Spider-Mana 2, který v loňském roce vytvořil rekord ve výši 40 milionů dolarů.
Kdo je ... Christopher Lee - britského herce, který v druhé a třetí epizodě Hvězdných válek ztvárnil hraběte Dooku, budete nejspíš znát jako čaroděje Sarumana z Pána prstenů

20. května 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět