Collateral Collateral (2004)

režie: Michael Mann
hrají: Tom Cruise, Jamie Foxx, Jada Pinkett Smith, Mark Ruffalo ad.
produkce: Michael Mann, Julie Richardson
scénář: Stuart Beattie
oficiální stránka: www.collateral-themovie.com

   Na jaře jsem v kině viděl Posledního samuraje a byl jsem znechucen. Ze zvláštního důvodu ho provázeli docela pozitivní recenze, a tak jsem byl na Collateral zvědavý hlavně proto, jestli je to stejná ubohost a většina světa oslepena dokonalostí Toma Cruise.
   Pro taxíkáře Maxe (Jamie Foxx) začne směna jako obvykle. Pečlivě zkontroluje svůj vůz a vyrazí na obvyklou šichtu, sestávající zejména z vožení uspěchaných a nepříjemných zákazníků všeho druhu. První neobvyklou událostí je odvoz mladé právničky Annie (Jada Pinkett Smith), kterou Max zjevně přitahuje a a která mu nakonec sama dá své číslo. Z příjemného rozpoložení se Max rychle probere, a to zásluhou dalšího zákazníka, kterým je elegantní Vincent. Vincent Maxe přemluví, aby ho v noci vozil po L.A., protože potřebuje vyřídit pět rychlých schůzek a stihnout letadlo v šest ráno.
   Max se nejprve zdráhá a poukazuje na to, že je to proti předpisům taxislužby, ale šesti sty dolary se nechá celkem snadno přesvědčit. Není mu však dopřáno příliš dlouho přemýšlet, jak s penězi naloží. Při čekání na Vincenta na jeho první zastávce, totiž z ničeho nic přistane na střeše taxíku mrtvola.
   S Maxem tom přirozně otřese a chvíli se jen bezcílně pobíhá kolem auta. Když přijde Vincent, zdá se, že mrtvola na střeše taxíku ho zřejmě nijak nevzrušuje. Maxovi tak dojde, že jeho zákazník není žádný ochodník, nýbrž aktivní zabiják. Vincent na otázku, zda toho člověka zabil odpoví, že ho zabili kulky z jeho pistole a pád z okna. Zmatenému a vyděšenému Maxovi pak objasní, že od chvíle, kdy k němu nastoupil do taxíku, neměl vlastně na výběr. Jakýkoliv pokus o překazení jeho počínání ho bude stát život. Protože se domnívá, že Max je schopný řidič, nechá se od něj prostě dál po celou noc vozit od jednoho stanoviště k druhému, jak bylo domluveno.
   Maxovi téměř přímo před nosem zabije Vincent dvě další osoby na svém pětimístném seznamu. Ukáže se také, že Vincent je skutečný profesionál, neboť s naprostým přehledem a chladnou hlavou zvládne všechny překážky, které se jim staví do cesty. Ať už to je silniční hlídka nespokojená s prasklým předním sklem, dispečink taxislužby dožadující se informace, kde je Max a co se stalo s autem, nebo pravidelná návštěva Maxovi matky v nemocnici, jejíž vynechání by mohlo vzbudit podezření.
   Max je samozřejmě z nastalé situace pořádně zoufalý. Vozí po městě vraha a odsuzuje tím vlastně nevinné lidi na smrt. Brzy zjistí, že Maxův pohled na svět, jeho žebříček hodnot, svědomí či pocit zodpovědnosti jsou pořádně pokřivené a že nemá příliš cenu se s ním na toto téma bavit a nějak ho přesvědčovat. Na druhou stranu však Vincentova rozhodnost, chladnokrevnost, dravost a drzost ze zvláštního důvodu Maxovi dodávají sílu. Vidí, že jen on se může pokusit překazit Vincentovi plány, a tak se odvážně pokusí Vincenta zastavit. Odstartuje se tak zpočátku velice nerovný, s blížícím se ránem stále vyrovnanější a napínavější souboj.
   Pokud nejste předem om filmu příliš informováni, nevycházíte při závěrečných titulků z údivu. To, že byla Jada Pinkett Smith (Matrix Reloaded)? A Mark Ruffalo (Věčný svit neposkvraněné mysli)? Je to způsobeno tím, že film kupodivu vůbec nemá úvodní titulky a tím, jak Jada Pinkett Smith v Collateralu hrozně vypadá a nevýrazně hraje:-) Mark Ruffalo vypadá také zcela jinak než v Věčném svitu, ale v roli policajta Fanninga vůbec není špatný, jen nemá příliš prostoru. Co se týče hlavních postav: na to, jak je Jamie Foxx podprůměrný herec, nezvládl Maxe vůbec špatně. Tom Cruise nemá se zápornými postavami příliš zkušeností a bylo vidět, že si profesionálního zabijáka zahrál s chutí. U mě si po příšerném Posledním samurajovi rozhodně napravil reptaci a Jamieho Foxxe, jak se dalo očekávat zcela zastínil.
   U Bournovi nadvlády jsem si pochvaloval skvělé obsazení, akci, nápaditost a atraktivní lokace. Collateral v akci příliš nepokulhává, finální honička a střet v losangelském metru stojí zato, filmu nelze upřít ani pár dobrých nápadů a vtipů a suchých hlášek zabijáka Vincenta. Celý film se odehrává v nočním L.A., ale většinou v taxíku nebo v nějaké zapadlé uličce. Mělo by se jednat o psychologický thriller a tady začínají první potíže. Ani Cruise natož pak Foxx prostřednictvým své postavy příliš hluboké moudrosti nepředávají. Ve scénáři se také objevuje pár dost nelogických kousků, které divácky zážitek občas trochu narušují. Navíc obsazení způsobuje, že brzy fandíte záporné postavě.
   Celkově se mi Collateral celkem líbil. Není to nic převratného, ale rozhodně je to jeden z Cruisových lepších filmů a díky několika dobrým momentům byste návštěvy kina nemuseli litovat.

Zabiják Vincent (Tom Cruise) a jeho nedobrovolný pomocník Max (Jamie Foxx)
Napínavé finále se odehrává v losangelském metru.
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 119 min
česká premiéra 21. října 2004
počet kopií 31
hudba Thomas Schobel, Tom Rothrock a James Newton Howard
IMDb www.imdb.com/title/tt0369339/
zajímavost Pro roli Vincenta se uvažovalo o Collinu Farrelovi, Edwardu Nortonovi nebo Russellu Crowovi. Do režisérského křesla mohl zase usednout Spike Lee, Martin Scorsese či Steven Spielberg.
Kdo je... Jada Pinkett Smith - herečka a manželka Willa Smithe, která v Collateralu ztvárnila roli Annie na sebe zatím nejvíce upozornila rolí Niobe v pokračování Matrixu.

25. října 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět