Bratříčku, kde jsi? Bratříčku, kde jsi? (2000)

režie: Joel Coen
hrají: George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson, Holly Hunterová, John Goodman, Chris Thomas King ad.
produkce: Ethan Coen, John Cameron, Eric Fellner a Tim Bevan
scénář: Joel a Ethen Coenovi
oficiální stránka: studio.go.com/obrother

    Bratříčku kde jsi je zatím posledním dílem bratří Coenů, kteří u nás prosluli hlavně filmy Fargo a Big Lebowski. Jejich nejnovější film je na námět klasického Homérova díla Odysea, děj je však přenesen do amerického státu Missoury třicátých let minulého (20.) století.
    Hlavním hrdinou je Odyseus Everett McGill, který hned na začátku filmu uprchne s dalšími dvěma vězni z nucených prací. Svým novým kumpánům Delmarovi Delmar (Tim Blake Nelson), Tommy Johnson (Chris Thomas King), Odyseus Everett McGill (George Clooney) a Pete (John Turturro) (Tim Blake Nelson) a Petovi (John Turturro) slíbí podíl z 1,2 miliónů dolarů, které před svým uvězněním ukradl a ukryl. Musí si však pospíšit, neboť místo, kde je Everettův poklad zakopán, se již za několik dní octne na dně nové přehrady. Hned na začátku své cesty potkají slepého starce, který jim předpoví, že je čeká svízelná cesta na jejímž konci je čeká bohatství, ne však to, které hledají.
    První zastávka jejich cesty je u Petova bratra, který je zbaví pout a poskytne jim přístřeší. Vzápětí je však udá, a tak je jejich klidný spánek přerušen příchodem policie. Díky svéráznému synovi Petova příbuzného, který je zachrání v otcově autě, se jim jen tak tak podaří uniknout. Kluka pošlou domů a vypůjčené auto se stane prvním z několika vozidel, jimiž se trojice pomalu přibližuje k cíly. Na cestě je neustále pronásleduje policie vedená tajemným šerifem, pevně rozhodnutým kriminálníky dostat zpět na nucené práce. Na cestě také postávají plno svérázných postav. V některých z nich se dají odhalit postavy původních dobrodružství antického hrdiny Odysea.
    Nejdříve je to muzikant Tommy Johnson (Chris Thomas King), který je přivede na myšlenku vydělat si peníze zpěvem v rozhlase. Everett, Delmar a Pete tedy společně s kytarovým doprovodem nadaného Tommyho zazpívají pod pseudonymem Hoši od Syslí řeky jednu písničku pro rozhlas, která se okamžitě stane hitem v celém státě. To ale nikdo z putujících samozřejmě netuší. Rychlý noční útěk před policií trojici uprchlíků a černocha Tommyho nakrátko rozdělí. Dále potkají Odyseus (George Clooney) a jeho Penn(elopa) (Holly Johnsonová) například gangstera George "Koblížka" Nelsona či jakési novodobých sirény. Právě ty svým zpěvem i atraktivním vzhledem přeruší Everettovu cestu. Narozdíl od Homérova Odysea totiž Coeonovský Odyseus a jeho "družina" svodům žen zcela podlehne. Když se potom další den probudí, zjistí, že se Pete ztratil. Pověrčivý Delmar věří, že Pete byl proměněn v ropuchu, kterou najde v Petově oblečení. Na další putování se tak vydává pouze Everett, Delmar a ropucha. Ropuše se stane osudným jejich setkání s agresivním jednookým prodavačem biblí, Velkým Danem Teaguem (John Goodman). Ten Everetta a Delmara vyláká na odlehlé místo, kde je zmlátí a okrade. Tajemná krabice, kterou Delmar celou doby bedlivě střeží, ale neobsahuje peníze (nýbrž Peta-ropuchu), jak si novodobý kyklop představoval, a tak žábu ve vzteku rozmáčkne. Delmar ale nemusí dlouho truchlit, protože s Everettem brzo zjistí, že Pete byl znovu zatknut, ale jinak je zcela v pořádku. Podaří se jim ho osvobodit a chtějí pokračovat v cestě za pokladem. Pete jim ale řekne, že další cesta je marná, neboť ho policie donutila tajemství o pokladu prozdradit. Na Odysea to kupodivu neudělá velký dojem, a jeho dva kamarádi se brzy dozví, že si miliónový poklad vymyslel, aby je přiměl k útěku a současně je dostal do svého rodného města. Everettova bývalá manželka Penn (Holly Hunterová) se totiž již za pár dní má znovu vdát. Toto odhalení Peta a Delmara skutečně dvakrát nepotěší. Nakonec se ale uklidní a rozhodnou se, že Odyseovi pomohou Penn(elop)ina nápadníka vyhnat.
    Když jsem si nyní přečetl, co jsem napsal, vážně pochybuji, jestli se mi podařilo vás přesvědčit o kvalitách tohoto filmu. Bratři Coenové si beze sporu zvolili velmi náročný úkol. Nutno však říct, že ho splnili skutečně na jedničku. Přestože námětem filmu je klasika světové literatury, je Bratříčku, kde jsi? skutečně originálním a v neposlední řadě také velmi zábavným dílem. Pokud chcete shlédnout něco, co jste ještě neviděli, vřele doporučuji.

7. května 2001

zpět