The Bourne Supremacy Bournův mýtus (2004)

režie: Paul Greengrass
hrají: Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox, Julia Stiles, Karl Urban, Joan Allen ad.
produkce: Paul Sandberg, Frank Marshall, Patrick Crowley
scénář: Tony Gilroy
oficiální stránka: www.thebournesupremacy.com

   Tak konečně se stalo to, co stát muselo. Stupidní český překlad názvu filmu The Bourne Identity, totiž Agent bez minulosti, přivedl české distributory do nepříjemné situace, když letos do kin dorazilo pokračování pod názvem The Bourne Supremacy (Bournova nadvláda). Bohužel s z prvního přehmatu nikdo poučit nehodlá, a tak se druhý díl u nás promítá pod nepochopitelným názvem Bournův mýtus. Hloupé a s filmem zcela nesouvisející názvy ale u nás mají dlouholetou tradici, takže asi nemá příliš smysl se nad tím rozčilovat nebo očekávat nějaký posun k lepšímu.
    Jason Bourne (Matt Damon) je bývalý agent CIA. Má elitní výcvik a byl pravděpodobně nasazován na špinavou práci po celém světě. Pod hlavičkou tajného projektu Threadstone odstraňoval pro CIA nežádoucí osoby. Utrpěl však ztrátu paměti (a stal tak se "agentem bez minulosti"), CIA nad ním ztratila kontrolu, a pokusila se ho proto odstranit. Bournovi se za pomoci Němky Marie (Franka Potente) podařilo uniknout a schovat se na samém konci světa. To je asi ve zkratce vše, co by měl vědět člověk, který neviděl The Bourne Identity.
   Pokračování Bourne identity začíná v jedné vesnici v Indii, kde Marie a Jason Bourne už nějakou poklidně žijí. Bourna pořád pronásledují noční můry a vzpomínky na dobu předtím než potkal Marii jsou stále zcela útržkovité. A osud Bournovi ani v budoucnu nehodlá dopřát klidu. V indickém zapadákově se jednoho dne objeví profesionální zabiják (Karl Urban). Bourna sice opustila paměť ne však jeho schopnosti a léty vycvičené instinkty. Okamžitě pozná, že něco není v pořádku, a tak se pokusí i s Marií co nejrychleji zmizet. Už se skoro zdá, že se mu to podařilo, když střela ze zabijákovi pušky proletí oknem odjíždějícího auta a trefí Marii, která právě řídí. Auto jedoucí právě po mostě se zřítí do vody a Bourne se ke dnu klesající Marii marně snaží vdechnout zpátky život. Zabiják dojde na místo katastrofy a když se po dlouhé době nikdo nevyplave, dojde k názoru, že jeho mise byla úspěšná a odjede.
   Bourne se chvíli utápí v žalu, ale nakonec se vzpamatuje, vyndá schovanou pistoli a pár svých falešných pasů a opustí Indii, aby přišel na to, proč se najednou o něj svět opět zajímá a kdo je zodpovědný za smrt jeho milované Marie. Dorazí do Itálie, kde se pravděpodobně schválně nechá celníky zadržet. Do cely za ním přijde muž z amerického konzulátu, Bourne chvíli ignoruje jeho otázky, a poté jeho i přítomnou stráž omráčí a odzbrojí. Američanovi navíc napíchne jeho mobilní telefon. V klidu v ukradeném autě si pak vyslechne hovor nešťastného konzula s Pamelou Landy, vysokou úřednicí CIA.
   Ke svému úžasu se dozvídá, že ho Pamela Landy hledá kvůli dvojité vraždě v Berlíně, ke které došlo v době, kdy ještě trávil klidné chvíle v Indii. Konzul dostane za úkol celou oblast neprodyšně uzavřít a Bourne bezpodmínečně najít a chytit. Pamela Landy prý zatím odlétá do Berlína, přímo na místo vraždy. Bourne s vědomím, že se konečně někam dostal vyráží do Berlína. Nemá sice zatím přesný plán, ale nehodlá připustit oby se stal opět obětním beránkem nějaké špinavé hry tajných služeb.
   Odjakživa jsem byl zvyklý na to, že druhá pokračovaní jsou takovým slabým odvarem prvního dílu. Letošní rok však Hollywood nepřestává diváka přesvědčovat, že tomu tak vůbec být nemusí (viz např. Kill Bill Vol. 2 nebo Shrek 2). Matt Damon se s postavou Jasona Bourna dobře sžil a přestože je velice malého vzrůstu, nepůsobí v roli speciálního agenta CIA, který si hravě poradí s přesilou policie, nijak nepřirozeně. Franka Potente, kterou si jistě vybavujete jako červenovlasou Lolu je téměř k nepoznání. Dlouhé vlnité blond vlasy jí velice sluší, ve filmu je bohužel jen velice krátce. Julia Stiles, kterou nemám příliš rád, se také ve filmu spíš mihne, ale Jason Bourne s ní k mojí velké radosti neuvěřitelným způsobem zatočí. Nejvíc nadšen jsem ale rozhodně byl z Bournova protihráče, zabijáka Kirrila, kterého skvěle zahrál Karl Urban. Jeho styl a charisma, řekl bych, chvílemi až zastiňuje hlavního hrdinu.
   Tím však nechci říct, že by Matt Damon byl špatný. Nikdy jsem ho nijak extra rád neměl, letos však už jednou zazářil ve filmu Bratři jak se patří, a zdá se, že jeho kariéra ještě vrcholu zdaleka nedosáhla. Bourne Supremacy je podle mého názoru zatím jeho zdaleka nejlepší film a myslím, že další osudy agenta Jasona Bourna na sebe nenechají moc dlouho čekat. Bournova nadvláda totiž překonala v úspěšnosti první díl a vydělala celosvětově již více jak 250 miliónů dolarů.
   Film má velice rychlý spád stylem trochu připomíná Jamese Bonda nebo Indiana Jonese, neboť velice rychle střídá různá místa po celém světě. Hlavní hrdina je neustále v ohrožení života, odehrávají se nejrůznější souboje, pronásledování a nechybí ani prvotřídní honička centrem Moskvy. Film doprovází také výborná svižná hudba, jediné, co bych Bournovu mýtu mohl vytknout je trochu moc rychlá a neklidná kameram, díky níž člověk může chvílemi trochu ztratit přehled. (Rozhodně nedoporučuji si sedat blízko plátna). Je to skvělé zase jednou viedět poctivou akci, zkorumpovanou CIA, Ruské zloduchy a žádné zpomalené kung-fu záběry a běhání po zdech nýbrž pěknou přestřelku, rvačku a trochu vynalézavosti. Z druhého příběhu Jasona Bourna jsem nadšený a nemůžu ho než doporučit (a to i pokud jste neviděli první díl).

Pamela Landy (Joan Allen) je pevně rozhodnutá Bourna najít.
Jason Bourne nepotřebuje speciální sporťáky, pronásledovatele setřese i v normálním ruském taxíku.
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 108 min
česká premiéra 7. října 2004
počet kopií 18
hudba John Powell
IMDb www.imdb.com/title/tt0372183/
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Stává se to už pomalu pravidlem, ale hlavního ruského záporňáka, který se ale tentokrát strikně drží v pozadí, hraje Karel Roden.
Kdo je... Karl Urban - novozélandský herec, který v Bournově mýtu ztvárnil ruského zabijáka Kirrila, je podle mého názoru velice nadějná budoucí hvězda. Budete ho znát jako Eomera z Pána prstenů.

16. října 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět