Birthday Girl Nevěsta přes internet (2002)

režie: Jez Butterworth
hrají: Ben Chaplin, Nicole Kidman, Vincent Cassel, Mathieu Kassowitz ad.
produkce: Eric Abraham, Steve Butterworth, Diana Phillips
scénář: Tom Butterworth, Jez Butterworth
oficiální stránka: www.miramax.com/birthdaygirl

    Asi si budeme muset zvyknout na velmi podivné překlady názvů filmů. Jenom u červencových premiér narazíme hned na dva příklady: Kód Navajo (Windtalkers) a Nevěstu přes internet (Birthday Girl). Neříkám, že Narozeninová dívka by znělo nějak zvlášť hezky, ale alespoň by to nepřipomínalo film Láska přes internet.
    Nevěsta přes internet totiž není žádná americká love story, tento britsko-americký film má mnohem blíže John (Ben Chaplin) a Nadia (Nicole Kidman) k černé komedii. Hlavním hrdinou je bankovní úředník John (Ben Chaplin) žijící poněkud jednotvárný život na předměstí, který se rozhodne najít si nevěstu přes internet. Na síti nalezne organizaci jménem From Russia With Love, která zprostředkovává sňatky s ruskými ženami. Zanedlouho čeká John na letišti na přílet letadla z Moskvy, ve kterém cestuje jeho nastávající, Nadia (Nicole Kidman).
    Nadia je nesporně krásná žena, ale hned na cestě domů se objeví nečekané problémy, když John zjistí, že Nadia neumí anglicky. Dost ho to vyvede z míry, neboť si s Nadiou anglicky psal. Okamžitě tedy volá do From Russia With Love, že došlo k nedorozumění, aby si někdo pro Nadiu přijel.
    Na záznamníku From Russia With Love se hromadí Johnovi zoufalé vzkazy, agentura na to však nijak nereaguje. John však brzy zapomene na to, že se Nadii chtěl zbavit. Nadia sice anglicky skoro vůbec nemluví, má ale mnohé jiné přednosti. Chce zoufalého Johna utěšit a rozličnými způsoby přesvědčit ho, že udělal dobře, když si vybral právě ji. Jejich vztah je zpočátku založen čistě na sexu a netrvá dlouho a John se do Nadii zamiluje.
    Šťastné soužití Johna a Nadii netrvá příliš dlouho. Je právě den Nadiiných narozenin, když u dveří Johnova domku zazvoní dva Rusové, Jurij (Mathieu Kassowitz) a Alexej (Vincent Cassel). Ukáže se, že Jurij je Nadiin bratr a Alexej jeho kamarád. John není z jejich návštěvy příliš nadšen, ale samozřejmě nemůže příchozí vyhodit. Ukáže se, že oba Rusové jsou dosti svérázní, a skromný soukromý narozeninový večírek se Johnovi zcela vymkne z rukou. Je vidět, že se John těší až hosté odejdou. Rusové však s odchodem nijak nespěchají. Nadia (Nicole Kidman) a její bratr Jurij (Mathieu Kassowitz) John se dozví, že hrají v Londýně divadlo a že nemají v Anglii žádné ubytování, dovolí jim tedy pár dnů zůstat než si něco seženou. Když po několika dnech Rusové stále neodcházejí, požádá je John slušně ale důrazně, aby další den ráno konečně odešli. Když se John druhý den vzbudí nalezne svou ženu svázanou, jejího bratra Jurije trochu rozpačitého a Alexeje na nejvyšší míru rozzuřeného s nožem u Nadiina hrdla. Když se John zeptá, co po něm chtějí, dostane jednoznačnou odpověď - peníze. Jako dlouhodobě spolehlivý pracovník, má ve své bance na starosti klíče od sejfu. Rusové požadují, aby svou banku vykradl a peníze jim odevzdal, chce-li ještě někdy Nadiu vidět živou.
    Na movies.yahoo.com je Nevěsta přes internet označována jako thriller a je americkými kritiky dost strhána. K obojímu mám výhrady. Jestliže je to thriller, pak je to bezesporu jeden z nejvtipnějších thrillerů, co jsem kdy viděl. Také se mi nezdá, že by si Nevěsta přes internet zasloužila tak nepříznivé hodnocení. Je pravda, že závěr filmu už nemá takovou úroveň, první dvě třetiny filmu jsou ale, podle mě, naprosto skvělé a hlavně mimořádně vtipné.
    Významně k tomu přispívají oba Rusové, zvláště pak Alexej. Je to zvláštní, ale tyto dva Rusy ztvárnili francouzští herci - Vincent Cassel a Mathieu Kassowitz. U nás jsou známí předeveším díky filmu Purpurové řeky, které Mathieu Kassowitz režíroval a Vincent Cassel si zahrál jednu z hlavních rolí. (Pokud jste Purpurové řeky neviděli, tak Mathieu Kassowitze budete určitě znát z Amélie z Montmartru.) Kromě obou francouzských herců v Nevěstě přes internet exceluje také Nicole Kidmanová (to museli uznat i zmínění američtí kritici).
    Pokud se chcete pobavit nebo potěšit zrak pohledem na Nicole Kidmanovou vyražte na Nevěstu přes internet. Podle mého názoru je to ideální film na prázdniny.

14. července 2002

zpět