Kill Bill: Vol. 2 Kill Bill 2 (2004)

režie: Quentin Tarantino
hrají: Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen, Daryl Hannah, Chia Hui Liu ad.
produkce: Lawrence Bender
scénář: Quentin Tarantion, Uma Thurman
oficiální stránka: www.kill-bill.com

   Konečně dorazila druhá část filmu Kill Bill a mě nezbylo než vzít si na sebe svoje Kill Bill tričko a co nejdříve vyrazit do kina. Nejsem žádný fanatický fanoušek Quentina Tarantina, ale Pulp Fiction patří k mým nejoblíbenějším filmům, a navíc jsem byl samozřejmě zvědavý, jak Kill Bill dopadne.
   V říjnu minulého roku jsme mohli vidět první část příběhu osudem krutě zkoušené Nevěsty (Uma Thurman), která je svým bývalým šéfem a milencem Billem (David Carradine) na své svatbě střelena do hlavy a následně stráví čtyři dlouhé roky v komatu. Když se probere myslí jedině na pomstu a rozhodne se Billa i své čtyři bývalé kolegy z Billovy zabijácké organizace jménem Deadly Viper Assassination Squad jednoho po druhém zabít. V prvním díle Nevěstě podlehnou první dvě položky jejího seznamu smrti - černoška Vernita Green (Vivica A. Fox) a šéfka japonské mafie O-Ren Ishii (Lucy Liu).
   První díl nám toho ale příliš neprozradil. Nedozvěděli jsme se, jak se Nevěsta jmenuje, proč vlastně Bill masakr na Nevěstině svatbě zorganizoval či jak vůbec Bill vypadá. Druhý díl odkrývá karty docela pomalu, na Tarantina se tak ale děje až překvapivě ve správném pořadí - tj. nekonají se žádné složité retrospektivy a skoky do budoucnosti, jednotlivé kapitoly jdou za sebou téměř chronologicky.
   Poté, co zjistíme trochu víc o masakru v texaské kaply, se dozvídáme, že Budd (Micheal Madsen), číslo tři na Nevěstině seznamu, je Billův bratr. Bratři spolu moc dobře nevycházejí. Z Billa se stal ochlasta, který žije v přívěsu v texaské poušti a má mizernou práci jako vyhazovač v místním podniku. V práci se nechává ponižovat, ztloustnul a svůj samurajský meč nevyčíslitelné hodnoty údajně prodal v zastavárně za 250 dolarů, přesto mu něco z bývalých kvalit profesionálního zabijáka zůstalo a dokáže Nevěstě připravit nehezké uvítání. Když se pomstychtivá blondýna se svým samurajským mečem od japonského mistra Hattoriho Hanza vřítí do dveří přívěsu, je Budd připraven a vyprázdní Nevěstě do hrudi obě hlavně své brokovnice. Nevěstu, která je zcela paralyzována bolestí, sváže a zavolá Elle Driverové (položce číslo čtyři na Nevěstině seznamu) a nabídne jí Nevěstin samurajský meč za milión dolarů. Elle přijímá pod podmínkou, že Nevěsta musí trpět do posledního dechu. To pro Billa není nijak zvláštní problém a rozhodne se svázanou Nevěstu po texaském způsobu pohřbít za živa.
   Zanedlouho se skutečně Nevěsta nachází v pevně uzavřené rakvi několik stop pod zemí. Podaří se jí zbavit pout a má baterku, kterou dostala od Budda na rozloučenou. Přesto se její situace zdá zcela bezvýchodná. Je čas na krátkou odbočku, konečně vysvětlující, co pořád ve filmu dělají samurajské meče.
   Dozvídáme se, že Nevěsta se jmenuje Beatrix Kiddo a jak už naznačoval první díl, byla Billovou milenkou. Bill ji nejdříve sám učil kung fu a bojovat s mečem a potom jí nechal zapsat do učení čínského mistra Pai Mei. Výcvik u mistra, který nenávidí bělochy, nesnáší Američany a pohrdá ženami, rozhodně nebyl pro mladou Beatrix procházkou růžovým sadem. Nestálý trénink, bolestivá zranění, ponižování, únava a hlad byly na denním pořádku. (Pai Meiovy sarkastické poznámky, jeho nadřazené chování i jeho neuvěřitelné výkony v bojovém umění na druhou stranu dělají tento úsek nejspíše tou vůbec nejzábavnější a nejzajímavější částí filmu.) Kromě nejrůznějších bojových technik a boje s mečem Beatrix u čínského trénuje prorážení dřevěné desky z blízkosti deseti centimetrů. Příběh se vrací zpět do texaského hřbitova, kde je tato dovednost jedinou nadějí pohřbené Beatrix.
   Zatímco v první film je věnován ne až tak záživnému střetu Nevěsty s O-Ren a jejími poskoky, Kill Bill 2 má mnohem zajímavější příběh a taky daleko více originálních postav. Brutální školačka Go Go Yubari byla bezpochyby zajímavá, také Hatorimu Hanzovi nešlo nic vyčíst, mistr Pai Mei neustále si uhlazující svůj dlouhý bílý vous je však hravě trumfne. Elle Driverovou jako falešnou zabijáckou sestru jsme mohli částečně poznat již v prvním díle, ve dvojce má však mnohem více prostoru a její souboj s Beatrix patří k největším lahůdkám Kill Bill 2. Výborný a mimořádně zábavný je také Micheal Madsen jako Budd. Přestože pohřbí naši hlavní hrdinku zaživa, je to docea sympatická postava. David Carradine je na roli Billa podle mého názoru trochu starý, ale jinak proti němu také nelze nic namítat. Na Beatrix vytáhne zcela nečekané trumfy a jejich závěrečný souboj opravdu stojí zato. No a Uma Thurman je tradičně dokonalá. Musím říct, že Kill Bill 2 se mi líbil o hodně víc než jednička.
   Stejně jako první část je snímek doprovázen výbornou hudbou, akční scény jsou realističtější (a podle mého názoru také daleko záživnější) a film obsahuje také mnohem více vtipů a typického tarantinovského černého humoru (občas docela brutálního). Řekl bych, že druhý díl by se klidně dal sledovat bez znalosti jedničky. Takže, i pokud jste tedy první díl neviděli nebo pokud vás trochu zklamal, na dvojku určitě vyražte, Quentin Tarantino na jakého jsme byli zvyklí je zpátky.

Beatrix Kiddo alias Nevěsta (Uma Thurman)
Vernita Green (Vivica A. Fox), Budd (Micheal Masdsen), O-Ren Ishii (Lucy Liu) a Elle Driver (Daryl Hannah) jdou Beatrix překazit svatbu
mladá Beatrix v učení u mistra Pai Mei
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 136 min
česká premiéra 22. dubna 2004
kamera Robert Richardson
hudba RZA, Robert Rodriguez
IMDb www.imdb.com/title/tt0378194
konec titulků Tarantino nezklamal - rozhodně počkejte
zajímavost Každý člen Billovy organizace Deadly Viper Assassination Squad má jako krycí jméno nějakého jedovatého hada (černá mamba, chřestýš atd.). Billovo krycí jméno je zaříkávač hadů.
Kdo je... David Carradine - představitel Billa se proslavil zejména díky roli Caina seriálech Kung Fu a Kung Fu: Legenda pokračuje.
Anna Kareninová ANO.

24. dubna 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět