Kill Bill Kill Bill (2003)

režie: Quentin Tarantino
hrají: Uma Thurman, Lucy Liu, Daryl Hannah, Vivica A. Fox, Sonny Chiba ad.
produkce: Quentin Tarantino, Lawrence Bender
scénář: Quentin Tarantino
oficiální stránka: www.kill-bill.com

    Dlouhých šest let uplynulo od posledního Tarantinova filmu Jackie Brownová. Kill Bill měl navíc včera premiéru pouze v pěti zemích - v USA, Kanadě, Turecku, na Islandu a v České republice. Nevím, kdo tuto prapodivnou premiérovou strategii vymyslel, každopádně jsem rád, že v Americe konečně pochopili, kdo patří (krom Islandu a Turecka) k elitě Evropy:-))) Příležitost vidět film Kill Bill mezi prvními na světě jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít.
    Tarantinovy filmy se poznají na první pohled a i ve filmu Kill Bill divák po krátkém černobílém intru spatří titulky psané důvěrně známým "Tarantinovským" fontem a ani ho nepřekvapí, když děj pečlivě rozdělený do kapitol skočí najednou doprostřed příběhu. Pomalu se připravuje na skoky v čase dopředu i zpět, jaké zná třeba z Pulp Fiction.
    Postupně se dozvídáme, že hlavní hrdinka Nevěsta alias Černá mamba (Uma Thurman), jejíž pravé jméno zůstává zatím utajeno, byla členkou zabijácké organizace Deadly Viper Assasination Squad. Pokusila se z organizace odejít a začít nový život, a její svatba je Billem a jeho Deadly Viper Assasination Squadem přeměněna v krvavá jatka. Všichni jsou povražděni, jedině nevěsta (díky také její přezdívka) nepodlehne těžkým zraněním, zůstane naživu a v komatu je převezena do nemocnice.
    Koma trvá dlouhé čtyři roky a Bill ji po celou dobu nechá na pokoji, protože mu přijde, že kdyby nechal odstranit člověka v komatu, sám by se tím shodil. Když se Nevěsta po letech v komatu probudí, zjistí, že přišla o dítě a že místo úzkostlivé péče se jí v nemocnici dostává akorát tak sexuálního zneužívání. Zcela vysílená z nemocnice uprchne a jejím jediným životním cílem se stane pomsta - důkladná a krvavá.
    Zcela jasně si vybavuje svoji svatbu, i bývalé kolegy z Deadly Viper Assasination Squadu, kteří se masakru zúčastnili. Poté co se dá trochu dohromady, sestaví seznam pěti hlavních členů Deadly Assasination Squadu, které hodlá jednoho po druhém zabít. První na seznamu je O-Ren Ishi (Lucy Liu), která je v současnosti hlavou japonské Jakuzy. Nevěsta nejdříve vyrazí do Okinawi, aby u starého japonského mistra získala nezbytný samurajský meč a aby se připravila na střetnutí s O-Ren a jejími zabijáky. Hned, jak je připravena, oblékne žlutou kombinézu (Tarantinův odkaz na jeden film s Brucem Lee) a jde si to s O-Ren vyřídit.
    Časové skoky, o kterých jsem se zmiňoval, nejsou zas až tak časté, jako v Pulp Fiction, dalo by se říct, že až na pár výjimek sledujeme příběh skoro chronologicky (jen s malými odbočkami a vysvětlujícími pasážemi). Tarantino si však mnohem více hraje s formou. Chvíli je film černobílý, jedna bojová scéna je vidět jen jako siluety proti modrému pozadí. Při představení postavy O-Ren dokonce hraný film na chvíli vystřídá film animovaný, stylizovaný jako brutální manga s gejzíry stříkající krve. Gejzíry krve, fascinaci samuraji, japonskou kulturou a hongkongskými akčními filmy najdeme v celém filmu. U soubojů je kladen důraz na efektivnost a vše je bráno s nadsázkou. Neříkám, že souboj Umy Thurmnan a několika desítkami japonců není působivý, mě se přesto mnohem víc líbil trošku realistištější souboj "ženy proti ženě" - Nevěsty a O-Reniny chráněnky Go-Go, zvrácené brutální mladé zabijačky, která zásadně nosí školní uniformy.
    Kill Bill je dvoudílný film a v tomto prvním díle stačila Nevěsta vyřídit první dvě položky svého seznamu. Na zbytek a na střetnutí s Billem, který figuruje na seznamu na posledním místě, si bohužel musíme počkat do března.
    Musím říct, že mne Kill Bill trošičku zklamal, očekával jsem asi, že bude trochu realističtější. Uma Thurman je naprosto skvělá a těžko je možné jí cokoliv vytknout, stejně tak Lucy Liu, známá spíše kladnými rolemi např. v Charlieho andílcích ztvárnila roli šéfky japonského podsvětí velice přesvědčivě. Čekal jsem ale více suchého humoru, vtípků a hlášek, na které je člověk u Tarantina zvyklý. Výřizování si účtu s číslem dvě hrdinčina seznamu, které proběhne úplně na začátku, člověka navnadí - podle mě je to asi nejlepší část z celého filmu, události v nemocnici, které následují ve vysoce nastavené laťce pokraují. Zbytek filmu odehrávající se v Japonsku však podle mě tak skvělý není. Co z toho plyne? Čekáte-li film podobný Pulp Fiction budete trochu zklamáni. Jste-li blázni do Japonska nebo do hong-kongských béčkových akčních filmů, budete asi nadšeni. Pokud čekáte největší trhák roku, budeme muset doufat, že nám to splní Matrix Revolutions:-) Celkově je ale Kill Bill rozhodně nadprůměrný film a vyplatí se ho vidět.

Černá mamba (Uma Thurman) na válečné stezce
Kromě Billa, který zatím zůstává neznámý, všichni z Nevěstina seznamu; zleva: Elle Driver (Daryl Hannah), Vernita Green (Vivica A. Fox), Budd (Michael Madsen) a O-Ren Ishi (Lucy Liu)
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 110 min
česká premiéra 10. října 2003
počet kopií 39
kamera Robert Richardson
hudba RZA
IMDb www.imdb.com/title/tt0266697/
konec titulků Není nutné, trailer na Kill Bill vol. 2, který jsem očekával, se bohužel nekoná
zajímavost V obou částech filmu Kill Bill bylo spotřebováno zhruba 450 galonů (1700 litrů) falešné krve.
Anna Kareninová ne

11. října 2003

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět