The Aviator Letec (2004)

režie: Martin Scorsese
hrají: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, John C. Reilly, Kate Beckingsale, Alan Alda, Alec Baldwin ad.
produkce: Sandy Climan, Charles Evans Jr., Graham King, Michael Mann
scénář: John Logan
oficiální stránka: www.theaviatormovie.com

   Před dvěma lety jsem psal recenzi na film Gangy New Yorku, kde jsem musel přiznat neznalost slavných Scorseseho filmů jako Taxikář, Zuřící býk nebo Mafiáni. Mezitím jsem tyto nedostatky dohnal a musím říct, že jsem se díky tomu na Letce ani nijak zvlášť netěšil. Ale vzhledem k tomu, že nejnovější Scorseseho snímek je jasným favoritem letošních Oscarů, rozhodl jsem se dát mu šanci. A musím říct, že jsem byl docela příjemně překvapen.
   Film se odehrává v první polovině 20. století a hlavním hrdinou je bohatý Howard Hughes (Leonardo DiCaprio). Jeho olejářská společnost mu vynáší miliony, a on se tak může věnovat svým dvěma koníčkům - letectví a filmu. Na začátku 30. let nacházíme Hughese zcela pohlceného do obřího filmového projektu Hell's Angels. Hughes je perfekcionista a film znovu a znovu vylepšuje a předělává. Hlavní devizou filmu jsou letecké bitvy a Hughes s výsledky stále není spokojen. Přidává a zlepšuje letadla, snímá více jak 20 kamerami a vymýšlí nové způsoby natáčení. Aby po dvou vyčerpávajících letech vše vyhodil a začal znovu, neboť mu přijde, že jeho němý film už v době prvních ozvučených filmů nikoho nezaujme. Nikdo už dávno nevěří, že někdy snímek dokončí. Jeho pravá ruka, svědomitý Noah Dietrich (John C. Reilly) za ním poprvé (a ne naposledy) přichází se zprávou, že jsou na mizině. Na natáčení už nejsou žádné peníze, ale Hughes se jen tak nevzdává. Zastaví svojí olejářskou firmu, i když tím riskuje, že přijde o všechno. Hell's Angels se nakonec jako nejdražší film své doby dostane do kin. Uspěje na sto procent a Howard Hughes slaví svůj první triumf.
   Hughes nezapomíná ani na letectví. Během celého filmu vylepšoval své stroje a koncem třicátých a počátkem čtyřicátých let rozjede hned několik významných projektů. Odsoudí dvouplošník jako přežitek a techniky své firmy Hughes Aircraft přiměje postavit letadlo svých představ. S malým aerodynamickým strojem udělá rychlostní rekord, když překročí 300 mil/h. Málem přitom přijde o život, když musí nouzově přistát, od dalších velkolepých podniků ho to ale nijak neodradí. V jednom ze svých strojů uskuteční cestu kolem světa za 4 dny, koupí aerolinku TWA a chce vyvinout velké letadlo, které by mohlo díky velkým zásobám paliva podnikat létat s pasažéry do Evropy. Svojí aerolinku chce přejmenovat z Transcontinental and Western Air na Transworld Airlines a jako první zavést záoceánské lety. Současně také vyvíjí pro armádu obří stroj pojmenovaný Hercules, největší letadlo na světě.
   Howard Hughes má také velice pestrý milostný život. Je neustále vídán s různými hvězdami filmového plátna. Vážný vztah naváže s Katharine Hepburnovou (Cate Blanchett). Howard i Katherine jsou velice výstřední a v mnohém dost blázniví lidé. Howard již od dětství trpí zvláštním postižením naprostou čistotou. Nejprve se zdá, že se jako pár skvěle doplňují. Katherine se však zamiluje do Traceyho Chapmana a Howarda, který je stále více posedlý svými letadly, opustí.
   Howarda postihne po skončení druhé světové války ještě několik dalších těžkých ran osudu a za mnohé z nich je zodpovědný Juan Trippe (Alec Baldwin), ředitel konkurenční aerolinky Pan Am. Trippe se ze všech sil snaží zabránit TWA v zavedení transatlantických letů a zachovat status quo, kdy Pan Am má monopol na zahraniční lety. Nasadí na to veškerou svou moc. Senátor Brewster (Alan Alda), mocně podporovaný Trippem, vede vyšetřovací komisy, která je víc než co jiného štvavou kampaní proti Howardu Hughesovi. Howard se díky gigantickému projektu obřího letadla Hercules znovu ocitne na hranici bankrotu. Zřítí se s prototypem letadla Hughes Aircraft pro záoceánské lety TWA a veškeré lety TWA jsou kvůli nehodě dočasně pozastaveny. Brewster chystá veřejné před vládní komisí a Hughes tlak ze všech stran nevydrží a částečně se zblázní. Jeho posedlost čistotou se vystupňuje v mánii, nevychází z jedné místnosti a s nikým nechce mluvit. Ředitel Pan Amu si už mne ruce, neboť se zdá, že Hughes brzy zkrachuje a on se tak bude moci brzy zmocnit jeho TWA. Brewsterův proces se blíží a Hughes není naprosto v kondici před vládní komisí a před zraky veřejnosti obstát. V kritické chvíli se však zmůže - výrazně k tomu přispějí i jeho tajemník Dietrich a jedna z jeho nových známých, herečka Ava Garnerová (Kate Beckingsale). Dá se do pořádku a rozhodne se před komisi předstoupit a o budoucnost TWA a Hughes Aircraft tvrdě bojovat.
   Filmu Letec nechybí pořádná dávka pravého amerického patosu, na to jsme si předpokládám už stačili zvyknout. Co je důležitější, že mu nechybí ani zajímavý příběh, napětí, podle mě strhující letecké scény, výborné herecké výkony a i překvapivě hodně humoru. DiCapriovu Howardu Hughesovi se nedá nic vytknout, nezklamala ani žádná další z přehršle hvězd. Za zmínku stojí jak Cate Blanchett, tak Kate Beckingsale v rolích dvou osudových žen Howarda Hughese. Zvášť druhá jmenovaná mě velice příjmně překvapila, že dokáže hrát i ve skutečném filmu, kde nevystupují upíři:) Také záporňáci v podání Aleca Balwin a Alana Aldy se mi líbili. Pro Baldwiana už je to v posledních letech téměř tradiční role a zvládá jí s přehledem. Alda si i v roli zkorumpovaného senátora zachovává svůj typický humor. V celkovém počtu známých tváří Letec nijak nezaostává za loňským rekordmanem Dannyho parťáky II. Kromě zmiňovaných hvězd se tu v menších rolích objeví například Jude Law, Willem Dafoe, Ian Holm nebo zpěvačka Gwen Stefani.
   Kdybych měl Letce porovnat s ostatními Scorseseho snímky, tak na mě udělal zdaleka největší dojem. Je tu pořád to stejné schéma - život nějaké zajímavé známé osobnosti má své vrcholy a pády a vydá vždy alespoň na dvě a půl hodiny filmu. Zdá se, že po Robertu de Nirovi je dalším Scorseseho oblíbencem Leonardo DiCaprio a celkem jsem zvědavý, koho bude představovat příště. Proti de Nirovi vůbec nic nemám, změnu k lepšímu ve Scorseseho filmech vidím především v tom, že konečně zmizel Joe Pesci a to že přibylo trochu akce a podstatně humoru. Kromě nadměrné délky nemám proti Letci žádné vyjímky, snímek stojí za shlédnutí a myslím, že má na Oscarech velice dobré šance.

Howard Hughes (Leonardo DiCaprio) má velice přesnou představu, jak má jeho nové letadlo vypadat
Katharine Hepburn (Cate Blanchett) a dotěrný Errol Flynn (Jude Law)
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 170 min
česká premiéra 10. února 2005
počet kopií 22
hudba Howard Shore
kamera Robert Richardson
IMDb www.imdb.com/title/tt0338751/
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Letec získal letos nejvíce oscarových nominací - byl nominován celkem v jedenácti kategoriích.
zajímavost Při přípravách na roli Katharine Hepburn shlédla Cate Blanchett prvních 15 filmů slavné herečky, naučila se hrát tenis a golf, a aby co se co nejlépe vcítila do její osobnosti, začala si dokonce dávat studené sprchy (tím byla Hepburnová známá ).
Kdo je ... Ian Holm - amerického herce, který v Letci ztvárnil roli profesora Fitze, Hughesova vědeckého poradce, budete znát nejspíše jako Bilba Pytlíka z Pána prstenů. Hrál však i v jiných slavných filmech, například v prvním dílu Vetřelce nebo v Pátém elementu.

22. února 2005

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět