Around The World In 80 Days Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

režie: Frank Coraci
hrají: Jackie Chan, Steve Coogan, Jim Broadbent, Cécile De France ad.
produkce: Bill Badalato, Hal Lieberman
scénář: David Titcher, David Benullo, David Goldstein
oficiální stránka: www.aroundtheworldin80days.com

   U některých filmů se můžeme v posledních letech radovat, že česká premiéra následuje jen několik málo dní po uvedení ve světě, stále jsou ale ze zvláštních důvodů filmy které se k nám dostávají s víc jak půlročním zpožděním. To je také případ Cesty kolem světa za 80 dní, která měla ve většině zemí světa premiéru v létě. Je to také typický letní snímek, nenáročná komedie studia Walt Disney, která bohužel ani zdaleka nedosáhla úspěchu a kvality loňských Pirátů z Karibiku.
   Přiznávám, že jsem známou verneovku nečetl, ale viděl jsem již pár zpracování. V paměti mi zejména utkvěl kreslený seriál, který hlavní hrdiny pojmenoval Willy Fogg, Barnabáš, Chico a princezna Romy a který jsem zbožňoval jako malý, když běžel v rámci pořadu Vega (nebo možná Magion).
   Filmové zpracování z roku 2004 celkem zachovává základní kostru příběhu, ale hodně věcí si přizpůsobuje. Phileas Fogg (Steve Coogan), jak se hlavní hrdina správně jmenuje, je například nadšený vynálezce. Žije ve století objevů a sám má na svém kontě pár vynálezů, neustále však musí bojovat se svým konzervativním okolím a zejména se zkostnatělou Královskou vědeckou akademií, v jejímž čele stojí vážený vědec lord Kelvin (Jim Broadbent).
   Příběh začíná vyloupením Bank Of England a zcizením vzácné orientální sošky. Pachatel, asijský zlodějíček (Jackie Chan), má v Londýně horkou půdu pod nohama, a tak dočasně uvítá nečekanou příležitost a stane se pod narychlo vymyšleným jménem Passport-Tout pomocníkem pana Fogga. Je také přítomen hádce svého nového zaměstnavatele s lordem Kelvinem na půdě Královské vědecké akademie. Fogg tvrdí, že zloděj z Bank Of England se určitě již dlouho nenachází v Anglii. Z Doveru nespíš dávno odjel do Paříže a odtud Orient Expressem na východ. Když to lord Kelvin zpochybňuje, tak se Fogg rozohní a prohlásí, že v dnešní pokrokové době není nijak nemožné objet celou zeměkouli za ne víc než 80 dní. Lord Kelvin se tomuto prohlášení vysměje, když na něm však Phileas Fogg trvá, navrhne Kelvin neobvyklou sázku. Pokud Fogg skutečně dokáže objet svět, jak vylíčil, přenechá mu Kelvin místo ředitele Královské akademie, pokud to ale nedokáže nesmí již nikdy na půdu Akademie vkročit a navíc přestane navždy vynalézat. Pokrok pro dobro lidstva prostřednictvím úžasných vynálezů to je Foggova filozofie a prohra by mu zničila život, sázku však nakonec přijme.
   Cesta kolem světa má vést přes Paříž, Turecko, Indii, Čínu, San Francisko a New York. Komplikace však doprovází Philease Fogga již od začátku cesty. Jeho nový pomocník zdá se neumí vůbec tak dobře franzousky, jak mu tvrdil. Pařížská garderobiérka Monique (Cécile De France) se je nějaká příliš nadšená Foggovým plánem, neustále se na něj lepí a není možné se jí zbavit. Vážné problémy se ale na Fogga teprve chystají. Lord Kelvin za ním poslal příslušníka zákona se zatykačem - aby si zajistil výhru sázky neváhal označit svého soka za pachatele loupeže v Bank Of England. Foggův pomocník Passepartout se zase snaží využít cesty k tomu, aby se co nejrychleji i se vzácnou soškou do rodné čínské vesnice. Kromě odklonu od cesty, ohrožuje úspěch cesty kolem světa i tlupa zabijáků zvláštní čínské sekty jdoucí po sošce.
   Přestože by hlavním hrdinou měl být Phileas Fogg, veškerou pozornost na sebe strhává jeho pomocník v podání Jackieho Chana. Jackie, jedna z nějvětších hvězd jaké kdy Hong Kong přinesl světu, stále mluví svou legrační angličtinou a pořád, přestože mu letos bylo padesát, nevyšel ze cviku. Nedělá sice už tak zběsilé kousky jako zamlada, ale asijské bojové umění stále ovládá a to že přepere dvacet zlých chlápků mu stále uvěříte. Cesta kolem světa za 80 dní obsahuje několik bitek a v té největší má Jackie k dizpozici židli a to je vždycky zážitek, co s touto pomůckou dokáže (fanoušci vědí o čem je řeč). Jenom kvůli této scéně se alespoň z mého pohledu vyplatilo se na film podívat.
   Steeve Coogan a Cécile De France jsou už trochu slabší, ale oba aspoň jednou za čas přispějí nějakým dobrým vtipem. Zábavy se, tedy kromě od Jackieho samozřejmě, dočkáme v nebývalé míře díky hvězdám v epizodních rolích. Geniální jsou například bratři Wrightovi v podání Luka a Owena Wilsonových. Ve filmu se vůbec objeví nebývalé množství známých tváří (viz zajímavosti) - britského policistu ke konci filmu si například zahrál John Cleese, spící ženu v Paříži, v jejímž bytě hasí Jackie Chan požár, zase zpěvačka Macy Gray. Skvělý výkon také odvádí Jim Broadbent jako lord Kelvin.
   Hodilo by se srovnání s filmem Shanghai Nights, ten jsem ale bohužel neviděl. Posledním film s Jackie Chanem, který jsem viděl byla Křižovatka smrti 2 a to už je nějaký pátek. Nejsem žádný zarytý fanoušek, ale myslím že trocha kung-fu občas na plátně rozhodně nemůže uškodit. Pokud máte rádi Jackieho Chana, mohla by se vám Cesta kolem světa za osmdesát dní líbit. Pokud ne, spíš bych vám ji nedoporučoval. Přestože se jedná o docela slušnou komedií se spoustou zábavných momentů, je Jackie Chan přeci jen hlavní atrakcí.

Jak v devatenáctém století stylově cestovat? Když ne železnicí, tak rozhodně balónem.
Cesta kolem světa zavede Philease Fogga také do Číny
Detaily & zajímavosti
země původu USA
délka 120 min
česká premiéra 13. ledna 2005
počet kopií 18
hudba Trevor Jones, David A. Stewart
IMDb www.imdb.com/title/tt0327437
konec titulků Nemusíte čekat.
zajímavost Tureckého prince Hopiho si zahrál Arnold Schwarzenegger. Ano, čtete správně. Arnie Terminátor kalifornský guvernér Schwarzenegger. Je to zatím jeho poslední filmová role.
zajímavost Sanfranciského bezdomovce měl původně hrát Johnny Knoxville známý z pořadu Jackass hudebního kanálu MTV. Nakonec však role připadla Robu Scheiderovi (Velký táta, Mr. Deeds)

30. prosince 2004

Tuto recenzi si zatím prohlédlo lidí.

zpět