Titul Charlieho Andílci (2000)

režie: Joseph McGinty Nichol ("McG")
hrají: Cameron Diazová, Druce Barrymoreová, Lucy Liu, Bill Murray ad.
produkce: Leonard J. Goldberg, Drew Barrymoreová, Leonard Goldberg
scénář: Ryan Rowe, John August, Ed Solomon
oficiální stránka: www.spe.sony.com/movies/charliesangels


    Když jsem se poprvé doslechl o tomto filmu, pomyslel jsem si, že to musí být pěkná blbost. Jen celkem příznivá kritika mě nalákala jít na Charlieho andílky do kina. A udělal jsem dobře.
    Člověk je vtržen do děje hned úvodní sekvencí ve stylu Jamese Bonda, kdy tlustý černoch unese z letadla překupníka s diamanty. Bez dlouhého rozmýšlení Charlieho andílci (zleva: Dylan (Drew Berrymoreová), Alex (Lucy Liu) a Natalie (Cameron Diazová)) a Bosley (Bill Murray) použije nouzový východ a bez padáku vyskočí i s bránícím se překupníkem. Překupník je ve vzduchu odzbrojen a dopadne přímo do motorového člunu řízeného Natalí (jedním z Charlieho andílků). Druhý andílek se vyklube z tlustého černocha - divák zjistí, že jde jen o důmyslný převlek. Zbývající třetí andílek, asiatka Alex (Lucy Liu), dorazí jen o chvíli později.
    Film Charlieho andílci vznikl podle amerického seriálu ze sedmdesátých let, má však zcela jiné obsazení stejně tak jako například film a seriál Mission Impossible. Charlie Townsend je vlastníkem elitní soukromé detektivní kanceláře a své tři krásné agentky nazývá svými andílky. Charlieho dosud nikdo neviděl, ani jeho zaměstnanci s ním nejsou v přímém spojení. Kromě andílků k nim patří ještě Charlieho pravá ruka Bosley (Bill Murray).
    Jejich současným úkolem je najít Erica Knoxe, uneseného majitele firmy Knox Industries. Při Knoxově únosu byl také ukraden Knoxův nový převratný software na elektronické rozpoznávání hlasu. Charlieho andílky si najala spolumajitelka Knox Industries Vivian, která jako jediného podezřelého uvádí ředitele konkurenční počítačové firmy RedStar Rogera Corwina. U Corwina tedy Charlieho andílci začínají pátrání. Na jednom z Corwinových večírků poprvé potkávají nebezpečného muže s holí, ve které se ukrývá něco jako meč. Při pronásledování tohoto muže se andílci dostávají na podivné místo, kde najdou svázaného Petera Knoxe.
    Druhá část úkolu se být složitější. Je třeba totiž se dostat do hlavního počítače RedStaru a zjistit, jestli se tam nachází Knoxův ukradený software. Natalie Cooková (Cameron Diazová) Zabezpečení dat RedStaru je téměř nepřekonatelné. Hlavní počítač je totiž uložen v trezoru, ke kterému se lze dostat pouze přes kontroly oční sítnice a otisku palce obou ředitelů RedStaru současně. Andílkům se nakonec s pomocí Bosleyho a dokonalého vybavení jejich hlavního stanu podaří k počítači dostat a napíchnout se do něj.
    Zdá se, že je úkol splněn. Bosley musí jen prohledat napíchnutý systém RedStaru, jestli se tam neskrývá Knoxův ukradený software. Omyl! Na každého ze tří Charlieho andílků je spáchán pokus o vraždu, a když se konečně sejdou před hlavním stanem, celý dům vybuchne...
    Film se mi nesmírně líbil a jsem rád, že jsem něj nakonec do kina šel. Tři krásné agentky (například neuvěřitelné výstřihy Cameron Diazové) ocení hlavně mužská část publika, ani dámy však nevyjdou naprázdno. Charlieho andílci jsou nabiti akčními scénami i dobrými vtipy. Nesmím také zapomenout na úplně dokonalou hudbu (vážně uvažuji, že si koupím soundtrack). Kdybych tento film měl k něčemu přirovnat tak nejspíš k výše zmíněnému Jamesi Bondovi. Samozřejmě že některé věci (například úvodní scéna s letadlem) jsou zcela nerealistické, na druhou stranu je všechno bráno s určitým nadhledem a divák tak snáze podléhá dojmu, že to možné je, i když samozřejmě ví, že to realistické není. (Myslíte-li si, že předchozí věta nemá žádný smysl, asi máte pravdu.) Nejlépe náladu Charlieho andílků a bondovek vyjadřuje jedna kritika, kterou jsem našel na movies.yahoo.com : "Smart enough not to take itself too seriously." Nejlépe to ale asi posoudíte sami. Pokud tedy zrovna neprahnete po intelektuální potravě, nýbrž se chcete pobavit či shlédnout dobrý akční film jsou pro Vás Andílci to pravé.
23. prosince 2000

zpět