Na pokraji slávy Na pokraji slávy (2000)

režie: Cameron Crowe
hrají: Patrick Fugit, Billy Crudup, Kate Hudsonová, Frances McDormandová, Philip Seymour Hoffman ad.
produkce: Cameron Crowe, Ian Bryce, Laurie McDonald a Walter Parkes
scénář: Cameron Crowe
oficiální stránka: www.almost-famous.com

    Pokud jste sledovali výsledky letošního udělování Oscarů (nebo jste si je třeba přečetli na mé stránce:-), zjistili jste možná, že letos po jednom Oscarovi získali dva lidé jménem Crowe. Zaprvé známý herec Russell Crowe za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli filmu Gladiátor, za druhé také celkem známý scénárista-režisér Cameron Crowe (např. Autobus se včemi, kdo se účastní turné skupiny Stillwater Jerry Maguire) za původní scénář právě k filmu Na pokraji slávy.
    Na pokraji slávy se odehrává v Americe počátku sedmdesátých let minulého (dvacátého) století. Hlavním hrdinou tohoto filmu je patnáctiletý student William Miller (Patrick Fugit). Na Williamův život má silný vliv jeho ctižádostivá matka (Frances McDormandová), která ze svého syna chce udělat nejmladšího právníka ve státě, i Williamova starší sestra. Ta kvůli neshodám s matkou utekla hned v osmnácti letech z domova a svému tehdy jedenáctiletému bratrovi zanechala celou svoji rozsáhlou sbírku desek. William si brzy tehdejší rockové hvězdy jako Led Zepellin, The Who, Davida Bowieho či Simona a Garfunkela zamiluje stejně jako jeho sestra a začne psát hudební kritiky. Své kritiky začne posílat známému kritikovi Lesteru Bangsovi (Philip Seymour Hoffman), který se stane jakýmsi Williamovým mentorem. Obrat ve Williamově životě nastane, když se seznámí se skupinou Stillwater a rozhodne se využít příležitosti a vyrazit na jejich turné. Dostane totiž nečekanou nabídku od prestižního časopisu Rolling Stone, aby o kapele Stillwater a o jejich turné napsal článek. Williamovi se podaří přemluvit matku, aby mu dovolila strávit se Stillwater čtyři dny. Brzy ale zjistí, že natočit rozhovor se členy Stillwateru nebude vůbec lehké, a tak místo původně plánovaných čtyř dnů stráví se skupinou několik týdnů. Navzdory radám Lestera Bangse, aby se za žádnou cenu nesnažil se skupinou spřátelit a aby vždy zůstal nad věcí, cítí se William brzy jako "jeden z nich". Nejvíce se spřátelí s nejnadanějším členem skupiny, kytaristou Russelem Hammondem (Billy Crudup). Přátelství poněkud kazí to, že Russell spí s Penny Lane (Kate Hudsonová), kterou William od prvního okamžiku miluje. Penny Lane patří ke skupině holek, které táhnou během William Miller (Patrick Fugit) a Penny Lane (Kate Hudsonová) celého turné společně se skupinou a které rozhodně nemají zábrany a kterým moc nevadí střídat partnery. Tyto holky, v českém překladu označované jako grupíny (skutečně vážně pochybuji, že toto slovo existuje), jsou jedním z mnoha aspektů života rockové skupiny na pokraji slávy, která se úporně snaží prorazit. William během několika týdnů prožije asi tu nejlepší část svého života. Co mu však stále chybí, je článek pro Rolling Stone a časopis začíná být netrpělivý.
    Na pokraji slávy je snímkem s autobiografickými prvky, film inspirovaný skutečnými zážitky jejího tvůrce Camerona Crowa. Možná právě proto má tak dobrý příběh. Myslím, že můžu prozradit, že film skončí dobře, jak divák již od začátku tuší, ne však zcela tak, jak očekával. Vůbec celý film je dost originální (vtipné jsou dokonce i titulky), protkaný neočekávanými situacemi, vtipnými dialogy a v neposlední řadě i super hudbou (zase jednou film u kterého se pravděpodobně vyplatí koupit si soundtrack). Ze snímku je jasně vidět autorovo nadšení pro rockovou hudbu i pro šedesátá léta. Na pokraji slávy také dokazuje, že dobrý film se dá udělat i s (nechtěl bych se sice nikoho dotknout ale) úplně neznámými herci. Myslím, že jsem to už v jedné recenzi psal, ale skutečně není moc filmů, u kterých by se diváci neustále nahlas smáli. Na pokraji slávy k nim rozhodně patří a já ho vřele doporučuji. 

7. června 2001

zpět