American Beauty Americká krása (1999)

režie: Sam Mendes
hrají: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch ad.
scénář: Alan Ball
produkce: Bruce Cohen, Dan Jinks
oficiální stránka:www.americanbeauty-thefilm.com

    Pokud jste sledovali předávání Oscarů, asi vám neušlo, že film Americká krása se stal loňským absolutním vítězem a o jednoho Oscara předběhl i loňský trhák Matrix.
Lester Burnham (Kevin Spacey)
Celkem získal čtyři Oscary: nejlepší mužský herecký výkon (Kevin Spacey), nejlepší režie (Sam Mendes), nejlepší původní scénář (Alan Ball), nejlepší kamera (Conrad Hall) a nejlepší film. 
   Příběh se odehrává v současnosti v jednom nejmenovaném americkém městě. Lester Burnham (Kevin Spacey) vypráví o události, která změnila jeho dosavadní neúspěšný a nudný život. Jednoho dne se totiž znenadání zamiluje do kamarádky své, téměř již dospělé, dcery. Náhle si uvědomí, že by se svým životem měl něco udělat dokud je čas. Dá tedy výpověď v práci, vyrazí ze šéfa tučné odstupné a nastoupí k firmě prodávající hamburgery, tedy na místo s nejmenší možnou zodpovědností. Za odstupné si koupí staré sportovní auto a začne kouřit trávu. Současně začne posilovat a každé ráno běhat (se svými homosexuálními sousedy), aby se dostal do staré kondice a udělal na dceřinu kamarádku dojem. Ze začátku si asi každý divák pomyslí, že Lester Burnham je totální cvok. Postupně však dospěje k názoru, že je z celého filmu zdaleka nejnormálnější.
    Lesterova manželka Carolyn (Annette Beningová) se zpočátku jeví jako řádná majitelka realitní kanceláře. K Lesterovi se chová chladně, přezíravě a vůbec dost hnusně.
manželé Lester a Carolyn Burnhamovi
Jejich manželství drží vlastně jen na jejich dceři (Thora Birch). Problémy s konkurencí v její práci u ní navíc vyvolávají stavy hysterie a své mindráky si pak vybíjí na své rodině. Nakonec dojde až tak daleko, že  začne poměr se šéfem konkurenční realitní kanceláře. 
    Burnhamova dcera Jane zase své rodiče nenávidí. Matku nenávidí kvůli jejímu chování a Lestera kvůli jeho chování v přítomnosti její kamarádky. Krátce po přistěhování nových sousedů Fittsových se Jane zamiluje do mladého (v určitém ohledu dost zvláštního) Rickyho Fittse.
    Ricky i jeho matka jsou totiž nesmírně ovlivněni Rickovým otcem plukovníkem Frankem Fittsem. Ten nutí svou rodinu dodržovat absolutní disciplínu, pořádek a morálku. U Frankovi manželky se projevila naprostá apatie a u syna to vyústilo v problémy s drogami. Když Frank jednoho dne zjistí, že jeho syn chodí se sousedovou dcerou, začne ho okamžitě sledovat. Díky tomu také jednoho dne vidí jít Rickyho k Burnhamům. Ricky ale nejde k Jane ale k Lesterovi, kterému prodává výše zmíněnou trávu. Frank vidí, jak Lester polonahý posiluje v garáži, a to že jeho syn jde v pozdní hodinu do garáže k polonahému chlapovi, který každý den jogguje s dvěma homosexuály, si vyloží pro něho zcela jednoznačným způsobem. Rozhodne se, že tomu udělá přítrž...
    Film Americká krása rozhodně neobsahuje jen vážné prvky, jak by se možná z mého líčení mohlo zdát. Naopak je nabitý černým humorem a komickými situacemi. Je těžké přesně učit žánr tohoto filmu, ale je to něco mezi tragikomedií a dramatem. Už kvůli skvělým hereckým výkonům Kevina Spaceyho i Anette Beningová a vůbec kvůli tomu, že byla vyhlášena nejlepším loňským filmem, stojí za to Americkou krásu vidět. Všem, kdo ji ještě neviděli, tuto lahůdku mezi filmy vřele doporučuji.

4. dubna 2000
zpět